5 produktów, które mają najwięcej potasu i sodu

5 produktów, które mają najwięcej potasu i sodu

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

Sód oraz potas to dwa pierwiastki, których odpowiedni bilans bywa dość ważny dla zachowania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej. Ich nieprawidłowe stężenia w naszym organizmie mogą prowadzić do pogorszenia się wyników sportowych oraz ogólnego niedobrego samopoczucia. warto mieć świadomość jak temu zapobiec.

Co opłaca się mieć świadomość o potasie?

dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na potas według norm żywieniowych wynosi 4700 mg. Wartość ta bywa możliwa do realizacji przy zbilansowanej diecie, mimo wszystko niektórym nie udaje się jej osiągnąć. Ludzie ewoluowali przy diecie wysokopotasowej, ze względu na spożycie roślin uprawnych bogatych w ten pierwiastek, zatem nasze nerki okazują się doskonale przystosowane do wydalania jego nadmiaru. Większość potasu wydalana bywa z moczem, a mniejsza część z później. W Potas i sód – gdzie szukać tych pierwiastków? organizmie potas pełni kluczową funkcję w regulacji ciśnienia krwi.

Potas w diecie sportowca

Niezależnie od poziomu Twojej aktywności musisz skupić się na odpowiednim pułapie potasu dla zachowania zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potas oprócz regulacji ciśnienia krwi bywa także odpowiedzialny za funkcjonowanie mięśni,siłę kości oraz przewodnictwo nerwowe. świetnym źródłem potasu okazują się artykuły roślinne, dlatego każdego dnia staraj się spożywać artykuły bogate w ten pierwiastek takie jak, np.

  • banany
  • daktyle
  • brokuły
  • rodzynki
  • ziemniaki
  • rośliny strączkowe
  • pomidory oraz ich sok
  • pomarańcza oraz ich sok
  • artykuły pełnoziarniste

Co opłaca się mieć świadomość o sodzie?

dzienne zapotrzebowanie na sód dla dorosłego człowieka wynosi 1500 mg, co w przeliczeniu na sól daje ok. 3,75 g czyli niecałą łyżeczkę od herbaty. zawartość ta nie bywa za bardzo wysoka ze względu na produkty bogate w potas to, że kuracja dietetyczna ludzi pierwotnych była dość uboga w sód oraz organizm musiał się do tego przystosować. Obecnie mimo wszystko norma na sód bywa pokrywana zazwyczaj w za bardzo dużym stopniu, bo artykuły spożywcze zawierają dość dużo tzw. sodu ukrytego (z dodawanej podczas procesu technologicznego soli). Sód bywa wydalany z moczem oraz później, mimo wszystko jego za bardzo wysokie spożycie nie bywa zalecane ze względu na to, iż może on podnosić ciśnienie tętnicze krwi.

Sód w diecie sportowca

Przy okazji codziennych treningów oraz przeciętnych warunków klimatycznych organizm dopasowuje się do naszego typowego spożycia soli. Jeżeli spożycie soli bywa skromne straty sodu w pocie również okazują się nieco mniejsze oraz nie niesie to za sobą negatywnych gdzie znaleść potas skutków. w inny sposób mimo wszystko dzieje się w przypadku, gdy trening bywa więcej głęboki lub warunki okazują się więcej ekstremalne. W przypadku wysokiej temp. oraz dużej wilgotności powietrza będziesz pocić się obficiej niż zwykle, dlatego opłaca się zadbać o wyrównanie substancji mineralnych już podczas wysiłku. Pomogą w tym napoje izotoniczne zawierające elektrolity. Możesz także skorzystać z przekąsek dla zawodników sportowych wzbogaconych w te pierwiastki. Dość wysoką zawartością sodu charakteryzuje się również pieczywo, kiszone ogórki oraz sok z nich. Pamiętaj, że picie samej płynu wobec powyższego nie należy, gdyż nawadnia ona organizm, ale nie dostarcza za bardzo wiele sodu.

 

Hiponatremia

Hiponatremia to niedobór sodu we krwi. Może ona być spowodowana chorobą, także nieodpowiednim nawodnieniem. analiz pokazują, w jakich produktach jest najwięcej sodu że jej czynnikiem sprawczym zazwyczaj nie bywa za bardzo niskie spożycie sodu tylko za bardzo wysokie spożycie czystej płynu, która nie posiada sodu. Następuje wtedy rozcieńczenie krwi oraz wydalanie sodu z moczem, co przeprowadza do obniżenia jego poziomu we krwi. rzeczywistość taka może posiadać miejsce podczas maratonu, kiedy straty sodu z później okazują się dość wysokie. objawami hiponatremii mogą być obrzęk palców, obrzęk kostek oraz nadgarstków, nudności, a w ekstremalnych przypadkach obrzęk mózgu, silny ból głowy, dezorientacja czy utrata koordynacji.

Pamiętaj, aby oprócz nawadniania organizmu wodą zapewniać mu także odpowiedni poziom elektrolitów. Spożywaj codzienne artykuły bogate w potas. Jeżeli ćwiczysz intensywnie oraz w trudniejszych warunkach atmosferycznych spożywaj też nieco więcej słonych potraw oraz napojów izotonicznych.

 

Zobacz też 

EcoSlim opinie


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness