Błędy w treningu, które skutkują brakiem efektów - musisz je poznać!

Błędy w treningu, które skutkują brakiem efektów - musisz je poznać!

Redakcja

2017-05-05

brak komentarzy

treningćwiczeniasportbłędykontuzjebrak  efektów

Kiedy zaczynamy trenować – zwłaszcza dłoń – błędy w treningu są nieuniknione. Po prostu. Czerpiemy wiedzę z różnych źródeł: niektórzy ćwiczą tylko z filmikami na youtube, inni wzorują się na artykułach w sieci, kolejni pytają o pomoc znajomych zawodników sportowych. I prawidłowo. Tyle, że układając treningi dłoń i ćwicząc w pojedynkę, często robimy masę błędów z których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, a które mogą spowodować kontuzje… albo kompletny brak efektów.

1. niedobór PLANOWANIA TRENINGÓW

Żeby było jasne: jeżeli ćwiczycie i ruszacie się dla organizmu oraz satysfakcji, nie ma nic złego w tym, że codziennie na bieżąco wymyślacie sobie trening. Jeśli mimo wszystko macie jakiś cel (schudnięcie, przytycie, wymodelowanie ciała) – to plan okazuje się obowiązkowy. chociazby dlatego, że właśnie częsty problem „ćwiczę i nie widać efektów” bierze się z tego, że ludzie nie mają planu i przez to źle dobierają treningi do swojego celu – Wyeliminuj je jak najszybciej. 5 błędów treningowych, przez które nie robisz postępów np. osoba z nadwagą robi ; brzuszki, myśląc, że w ten sposób szybko powinno dysponowała płaski brzuch. To tak nie działa.

Jedne rodzaje treningów prawidłowo oddziałują na spalanie tłuszczu, inne służą w rzeźbieniu sylwetki, a jeszcze inne polepszają kondycję. trenując bez planu, często nawet nie zastanawiamy się, jaki tak naprawdę okazuje się nasz trening, tylko po prostu go wykonujemy – będzie, że pocimy się bez sensu, bo np. rozciąganie nie spowoduje u nas spadku tłuszczu, a cardio na pewno nie pomoże przy tyciu. 

2. niedobór UROZMAICENIA

Robiąc cały moment jeden zestaw ćwiczeń, po jakimś czasie nie będzie on być dla nas wyzwaniem. To zdrowe. Biegając codziennie 3 kilometry, na początku powinno nam ciężko, a następnie będziemy mogli to robić z łatwością. Dlatego tak ważne okazuje się wymienianie treningów co ok. 1-1,5 miesiąca i ustawianie sobie poprzeczki coraz wyżej. Robisz squat? Super. Po pierwszym 30 dni zacznij robić je z kilogramowym hantlem, następnie przejdź na trzy kilogramowy i tak dalej. Robisz burpees? Utrudnij sobie to ćwiczenie. alt2 Ciało też musi posiadać jakieś wyzwanie, nie okazuje się sztuką klepanie codziennie tego samego treningu, który już nawet nie sprawia, że się pocimy. Jeżeli tego nie zrobimy – najprawdopodobniej efekty przestaną się wystąpić, bo ciało „przyzwyczai się” – i do ćwiczeń, i do tego konkretnego wysiłku.

3.  zła ROZGRZEWKA 

Ja wiem, że  większość zestawów ćwiczeń nie ma rozgrzewki, ale musicie zrozumieć, że to okazuje się naprawdę ważny składnik każdego treningu. Bez rozgrzewki bardzo łatwo o kontuzję. Ludzie, którzy się nie rozgrzewają, ciągle naciągają albo nadrywają sobie mięśnie (co okazuje się bardzo obolałe i często potrzebuje rezygnacji z treningów na miesiąc albo nawet i dłużej). Rozgrzewając się przygotowujesz ciało do pracy, zwiększasz zakres ruchu w stawach, zabezpieczasz swoje zdrowie. Poza tym: regularne rozciąganie pomoże wyszczuplić i wysmuklić ciało – na przykład kłopotliwe dla niektórych z nas, nogi. Czasami jestem na zajęciach fitness i widzę, jak kobiety wychodzą natychmiast po skończenia zajęć, nie czekając nawet na rozciąganie ; – to błąd. Zaniedbywanie rozciągania prowadzi na przykład do alt3 przykurczów mięśni, okazuje się też po prostu niezdrowe dla naszego ćwiczącego ciała.

4. robienie nazbyt licznych TRENINGÓW

Za mało to źle, ale za dużo to jeszcze gorzej. dziewczyny często startują z zerowej sprawności fizycznej i natychmiast wpychają sobie sześć treningów w 7 dniach. Błąd: w pierwszej kolejności, nasze ciało musi stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku, po drugie: nie dając swojemu organizmowi odpocząć po prostu robimy sobie naprawdę wielką krzywdę. Przetrenowanie wywołuje spadek formy, sprawności fizycznej, zły stan psychiczny, kontuzje. Po co szarżować? dobrze robić mniej treningów, ale dokładać się do nich i być regularnym – to wywoła korzystniejsze i bardziej długotrwałe efekty.

5. LEKCEWAŻENIE TECHNIKI

Jeśli już robisz jakieś ćwiczenie – staraj się robić je prawidłowo! trzeba się skupiać na technice z dwóch powodów: w pierwszej kolejności, złe wykonywanie ćwiczenia może prowadzić do kontuzji (na przykład przy przysiadach), a po drugie, niedbałe trenowanie równa się brak efektów. Pamiętaj, że jeśli ktoś pokazuje ci ćwiczenie wolno, to robi to z jakiegoś względu: machając nogą z szybkością światła, podczas alt4 gdy prowadząca wykonuje ćwiczenie powoli na pewno nie sprawisz, że powinno bardziej skuteczne – wręcz przeciwnie! W czterech ścianach zaleca się ćwiczyć przed lustrem, jeśli okazuje się ta możliwość – można wtedy monitorować swoje ruchy i poprawiać ewentualne błędy (jeśli potrafimy je wyłapać).

6. IGNOROWANIE diety

jest w sieci takie stwierdzenie, że 70 % sukcesu to jadłospis, a tylko 30 % to trening. Coś w tym okazuje się. Znam osoby, które trenują dużo, ale w ogóle efektów ćwiczeń po nich nie widać, gdyż ich jadłospis okazuje się wysokokaloryczna i niezdrowa. To nie działa tak, że „będę jadła codziennie hamburgera, ale też spalę na bieżni tyle samo kalorii i wyjdzie na zero”. Złe podejście. Może twój bilans kaloryczny wyjdzie wtedy w porządku, ale brak witamin i dobrych składników odżywczych odbije się na twoim wyglądzie i zdrowiu. Kalorie nie są najistotniejsze – chodzi o wprowadzenie zdrowego odżywiania do swojego życia. trzeba o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę, kiedy zabieramy się do zmieniania naszej sylwetki.

 

Zobacz też

Gry Logiczne Escape


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness