Co jeść chorując na miażdżycę? Szybkie przepisy!

Co jeść chorując na miażdżycę? Szybkie przepisy!

Redakcja

2017-08-01

brak komentarzy

ość w jadłospisie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (JNKT)

- obniżają porcję miażdżycotwórczego LDL-cholesterolu, a zwiększają stężenie oczyszczającego naczynia krwionośnie ze złogów HDL-cholesterolu. Kwasy te okazują się obecne w sporych proporcjach w oliwie, również w oleju z rzepaku.  Zwiększ porcję błonnika w jadłospisie. Jedz zero 0,5 kg warzyw oraz owoców dziennie (suche nasiona roślin strączkowych jak fasola, soja, ciecierzyca oraz maliny, porzeczki, gruszki, marchewkę, buraki, dynię). dieta  przeciwmiażdżycowaZawarty w nich błonnik obniża ilość cholesterolu oraz  zapewnia uczucie sytości. Pamiętaj, jeżeli aplikujesz się błonnik rozpuszczalny w wodzie w postaci specyfików doustnych, nie przyjmuj go jednocześnie z tabletkami rodzaju witaminy oraz minerały. Nie jedz więcej niż 2 żółtka jaj tygodniowo. wspominamy tu dodatkowo o żółtkach znajdujących się w potrawach. Żeby nie przekroczyć owej ilości w czasie sporządzania potraw żółtko zastąp białkiem jaja. Masło zamień na miękkie margaryny dobrej jakości. szukając jak najlepszej (najzdrowszej) margaryny patrz na: właściwą równowagę między poszczególnymi grupami kwasów tłuszczowych – optymalnie 50% JNKT, po 25% NKT oraz WNKT, dokładną informację żywieniową – dawka „trans” (musi ich być), obecność fitosteroli (pożądanych),  obecność kwasów omega-3 (pożądanych). Z kuracji odchudzającej usuń wszystkie produkty rodzaju fast-food, słodycze oraz alkohol. Przykładowy menu osoby na kuracji przeciwmiażdżycowej Śniadanie Bułka grahamka z pastą z makreli oraz chudego białym serze oraz z sałatką z pomidora oraz szczypiorku (bez masła, czy margaryny). II śniadanie Kromka Żywienie w miażdżycy razowego pieczywa, posmarowana cienko margaryną z chudą wędliną drobiową

(np. szynką Guliwer z Indykpolu) oraz czerwoną papryką, do tego kefir. centralny posiłek

Zupa fasolowa oraz kurczak pieczony z ząbkami czosnku oraz surówka z marchewki oraz jabłka z cebulką oraz oliwą. kolacja Jogurt z malinami posypany otrębami pszennymi. Białko ma niewielką wpływ na stężenie tłuszczów we krwi. jednakże białku roślin strączkowych, zwłaszcza soi, przypisuje się właściwości hipolipemiczne. Zalecane jedzenie białka w miażdżycy bywa zgodne z zasadami żywienia ludzi dobrych. powinno ono stanowić 10–15% produkty energetycznej kuracji odchudzającej, 55–75% energii ogółem powinny dostarczać węglowodany. W dużej grupie powinny to być węglowodany złożone, a jedzenie cukrów wolnych nie może przekraczać 10% energii ogółem.   znaczącą funkcję w obniżaniu poziomu cholesterolu ogółem oraz cholesterolu frakcji LDL we krwi odgrywa błonnik pokarmowy. Jego każdego dnia żywienie  chorując  na  miażdżycę  jedzenie musi wynosić ok. 40 g oraz musi być pokrywane z różnych źródeł, tj. warzyw, owoców, pieczywa z całościowego ziarna, gruboziarnistych kasz, nasion roślin strączkowych oraz orzechów. Tabela 1. Występowanie cholesterolu (w mg) w 100 g niektórych części spożywczych.

  Miażdżyca okazuje się niebezpieczną chorobą naczyń.

niebezpieczną i niebezpieczną. kurację miażdżycy, a choćby powstrzymanie procesu chorobowego okazuje się żmudne, niełatwe i długotrwałe, potrzebuje przy tym od pacjenta ogromnego zdyscyplinowania. Wśród sposobów zwalczania poczesne miejsce zajmuje właściwe żywienie pacjenta. Organizm musi otrzymać wszystkie niezbędne produkty pożywienia w prawidłowych proporcjach alt2 i dawkach. Charakterystyczną cechą zabiegu odchudzającej zalecanej chorym na miażdżycę, czyli tzw. stwardnienie naczyń, okazuje się zredukowanie pokarmów zawierających cholesterol, tłuszcze zwierzęce (ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych) i związki purynowe. Do pokarmów bogatych w cholesterol zaliczymy przede wszystkim tłuszcze zwierzęce, żółtka jaj i podroby z móżdżkiem na czele. Tłuszcze zwierzęce i margarynę charakteryzującą się zawartością znacznej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych zastąpimy kuracji tłuszczami roślinnymi, mającymi w własnym zawartości w przewadze nienasycone kwasy tłuszczowe. Nienasycone kwasy tłuszczowe nie będą tu niebezpieczne, ze względu na to że występujące w nich sitosterole nie sprzyjają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach. na ogół lekarze zezwalają na spożywanie w ciągu dnia 30— 35 g tłuszczu, z tym że przewagę powinien stanowić olej roślinny (sojowy, słonecznikowy) z dodatkiem zaledwie 10 g masła. Niejednokrotnie masło zostaje zupełnie wyeliminowane na korzyść tłuszczów roślinnych. Inne tłuszcze zwierzęce są niedozwolone. kuracja dietetyczna stosowana przy miażdżycy okazuje się dietą ograniczającą w akcie płciowym do normy ludzi dobrych porcję spożywanego mięsa. Nie znaczy to mimo wszystko, że mięso wykluczamy z zabiegu odchudzającej. Nie wykluczamy go, lecz dawać będziemy 4 razy na tydzień. całościową porcję białka kuracji utrzymujemy w proporcji 1 g na 1 kg wagi. Aby pokryć zapotrzebowanie ustroju na białko pełnowartościowe, dawać będziemy 4 razy w tyg. mięso w porcjach 120-gramowych alt3 (licząc mięso surowe), w pozostałe dni zastępując je rybami. Obok mięsa i ryb ser biały twarogowy, twaróg, mleko i białko jaj pokryją zapotrzebowanie pacjenta na białko pełnowartościowe.

Garcinia SLM Opinie

Wobec ograniczenia ilościowego i jakościowego tłuszczów zwierzęcych nieobojętny

dla chorych na miażdżycę okazuje się rodzaj spożywanego mięsa i ryb. Dozwolone są jedyniedieta  przy  miażdżycy chude gatunki mięsa i ryb (cielęcina, chuda mięso wołowe, chuda kura, królik, dorsz, sandacz, szczupak, płotka, leszcz). Ze względu na zredukowanie tłuszczów i eliminowanie puryn niebezpieczną funkcję odgrywa sposób przyrządzania potraw białkowych. Chorym na miażdżycę nie będziemy zatem podawali potraw smażonych ani duszonych, przesiąkniętych tłuszczem. zwłaszcza wskazane będą mięso i ryby ugotowane w wywarze jarzynowym, czasem jedynie dla urozmaicenia zrobimy ustępstwo podając mięso z rusztu czy kurę lub rybę upieczoną w pergaminie. zabronione są wywary mięsne, ze względu na to że zawierają puryny. Wszelkie dania mięsne i rybne muszą być podawane ze znacznym dodatkiem jarzyn. Jarzyny chory powinien otrzymywać zarówno surowe, oraz ugotowane. Jarzyny ugotowane, podobnie oraz surówki, wzbogacać trzeba niewielkim dodatkiem oleju roślinnego, pozostawiając odrobinę dozwolonego masła jako dodatkowo do pieczywa. Jarzyny zarówno oraz owoce są dość wskazane i chorzy mogą spożywać je bez barier, przy przyrządzaniu surówek należy jarzyny dokładnie rozdrabniać, najdogodniej ucierając na tarce. Pamiętając o konieczności eliminowania puryn i wykluczając w związku z tym wszelkie alt4 wywary mięsne będziemy podawali jedynie zupy przyrządzane na wywarach jarzynowych, zupy mleczne i z owoców. Do czynników świetnie znoszonych i zalecanych w owej schorzeniu, obok mleka, białym serze, owoców i warzyw, zaliczamy kasze, dania mączne, przetwory z owoców, miód. Natomiast alkohol, mała czarna naturalna, mocna herbata, intensywne przyprawy, ocet należy wykreślić z zabiegu odchudzającej, pamiętając, że piwo należy również do napojów alkoholowych. Chorzy na miażdżycę nie powinni przybierać wagę, nie należy więc ich przekarmiać, lecz w racjonalnie ułożonym jadłospisie dawać konieczne ilości czynników konsumpcyjnych. oczekiwany okazuje się umiar pod kolejnymi kolejnym względem, a zwłaszcza wskazane okazuje się, aby chory miał raczej za niską niż za wysoką sylwetkę. Wartość kaloryczna całodziennych składników powinna się zamykać w granicach 1900—2300 kalorii. Posiłki powinny być podawane systematycznie w równych ;, najdogodniej 4—5 składników dziennie. 2. Pierwsze śniadanie: manna na mleku, dżem, masło. Drugie śniadanie: surówka z owoców mieszanych. centralny posiłek: zupa jarzynowa, leniwe pierożki na białku, kisiel z żurawin. posiłek wieczorny: ryba gotowana, sałatka jarzynowa, napój z róży. 3. Pierwsze śniadanie: mleczna mała czarna zbożowa, twarożek, masło, surówka z pomidorów. Drugie śniadanie: sok z jabłek i marchwi. centralny posiłek: barszcz z buraków na kwasie burakowym, dorsz gotowany w jarzynach, kluski na białku, szpinak, mus truskawkowy. posiłek wieczorny: ryż z jabłkami, napój witaminowy z soku pasteryzowanego.

 

Zoabcz też 

Gumowe bransoletki z napisami

Gocce per dimagrire


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness