Cukier - ukrywa się w wielu produktach!

Cukier - ukrywa się w wielu produktach!

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

cukierproduktyukrytyskładnik

Nie wszystko cukier, co się tak nazywa – parafrazując popularne powiedzenie, trafiamy w samo sedno kłopotu: zazwyczaj kupujemy jakiś produkt, nie wiedząc mimo wszystko, że zawiera cukier. Jeśli wśród substancji wspomniany jest cukier biały, trzcinowy czy miód – kwestia jest jasna. jednak cukier ukrywa się też w innych składnikach dodawanych do kupowanych poprzez nas preparatów, a ich nazwa czasem bywa mała bezsprzeczna. 

wielokrotnie zdarza się więc, że kupujemy składniki, które wydają się nam dość zdrowe, tymczasem w ich składzie jest za dużo cukru. Co Zdziwisz się, w jakich produktach ukrywa się cukier! to za składniki i czym je zastąpić?

Płatki śniadaniowe i musli

Uwielbiane poprzez pociech płatki śniadaniowe najczęściej mają w składzie dość dużo cukru! Co z tego, że obiecują witaminy, pełne zboża i owoce, jeśli od cukru aż skrzypią zęby?
Czym zastąpić? Domową owsianką, sprawdzonym musli (bez cukru!), a słodycz możesz zapewnić świeżymi albo suszonymi owocami, niewielką ilością miodu albo syropu klonowego. 

kupione sosy

Czasami brakuje nam momentu na gotowanie, sięgamy więc po gotowce ze sklepu, a tam zazwyczaj ukrywa się dużo cukru, nawet kiedy się tego nie alt2 spodziewamy. Sprawdzajcie skład sosów do makaronów czy kuchni azjatyckiej – możecie się zdziwić!
Czym zastąpić? Sosem bez cukru oczywiście, najdogodniej domowym – taki zawsze jest zdrowszy od gotowca. 

kefiry z owoców

Myślimy, że podając potomkowi jogurt, robimy coś dobrego dla jego organizmu. Niestety nie zawsze tak jest – jogurty z owoców zawierają zazwyczaj nazbyt dużo cukru i dodatkowych substancji.  
Czym zastąpić? kupione jogurty z owoców prosto zastąpić jogurtem sprawdzonym (np. takie jak greckiego) i świeżymi owocami. Uwaga! Czasem nawet do jogurtów naturalnych producenci dodają cukier! 

Woda smakowa

Woda alt3 i owoce to dość zdrowa kombinacja, prawda? Tak, pod warunkiem, że przygotujemy ją sami. płynu smakowe zawierają za dużo cukru i wcale nie są dobre dla pociech!
Czym zastąpić? Wodę smakową zastąp wodą niegazowaną i świeżymi owocami albo ich sokiem (np. cytrusami, borówkami, arbuzem, malinami).

Batony musli

Batony musli naprawdę kuszą: zdrowa zbożowa przekąska z owocami – tu trzeba się pomylić! A mimo wszystko... Zawierają dość dużo cukru, zboża sklejone są syropem glukozowo-fruktozowym i całe zdrowotne oddziaływanie zbóż idzie na marne. 
Czym zastąpić? Możesz przygotować domowe batony alt4 musli albo zaproponować potomkowi garść orzechów albo owoce. 

Masło orzechowe i smarowidła

Masło orzechowe samo w sobie jest lepszym wyborem niż czekoladowe albo czekoladowo-orzechowe smarowidła, które zawierają dość dużo cukru, a mimo wszystko w składzie mnóstwo maseł orzechowych, które znajdziemy w sklepach, jest też cukier! 
Czym zastąpić? wybierz masło orzechowe bez dodatku cukru, sprawdzaj skład innych smarowideł, zabierz dżemy ze 100 procentach owoców. 

Cukier znajdziecie też w ogórkach konserwowych, chlebie, napojach owocowych, przecierach pomidorowych. Aby kontrolować konsumowanie cukru, trzeba wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet!

 

 

 

Zobacz też 

Escape the Game


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness