Czosnek - poznaj jego niezwykłe właściwości!

Czosnek - poznaj jego niezwykłe właściwości!

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

większości ludzi czosnek kojarzy się z odstraszaniem wampirów i niezbyt przyjemnym zapachem. Mimo specyficznej woni opłaca się jednak przełamać się i wprowadzić czosnek do swojego jadłospisu. bywa to ponieważ warzywo o naprawdę ciekawych właściwościach. Znany jako „naturalny antybiotyk”, czosnek wpływa pozytywnie na libido i wzmacnia wytrzymałość zawodników sportowych. Dzięki zawartości antyoksydantów czosnek bywa istotnym elementem profilaktyki nowotworów. Jakie inne właściwości czosnku okazują się godne uwagi?

Spis treści

  1. działanie czosnku
  2. Czosnek w świecie roślin
  3. składniki czosnku
  4. Korzyści ze spożywania czosnku

działanie czosnku

O dezynfekujących właściwościach czosnku głoszono już dawno przed naszą erą. Wyryte tablice, odkryte na piramidzie w Gizeh liczą sobie 4500 lat. Wg nich, przy budowie niewolnicy otrzymywali czosnek, aby 5 ciekawostek na temat czosnku „mieli serce i odwagę” do obowiązków oraz by byli „strzeżeni przed chorobami”. W średniowieczu żniwiarze wypijali miód pitny lub wino z jego dodatkiem. Czosnek bywa także aplikowany kogutom przed walkami. Uwielbiają go Arabowie (ponoć na pustyni ochrania przed pragnieniem), a złośliwi twierdzą, że to dzięki czosnkowemu aromatowi matadorzy zabijają byki. To jedynie nieliczne przykłady wiary w dobrodziejstwa płynące ze spożywania tego warzywa. Trudno więc nie przyjrzeć się mu bliżej i nie sprawdzić, ile w tym prawdy. Co mówi nauka?

Czosnek w świecie roślin

Czosnek należy do rodziny amarylkowatych i bywa szczególnie rozpowszechniony na świecie. Istnieje mniej więcej 260 gatunków owej rośliny, w samej jedynie Polsce – 16 (m.in. niedźwiedzi, zielony, wężowy, dziki), choć nasze uprawy to zwłaszcza czosnek pospolity – Allium sativum. Jego pobratyńcami okazują się takie warzywa jak: cebula, szczypiorek, por, siedmiolatka, szalotka, które nie mają jednak takich jak czosnek właściwości. rośnie on niemal we wszystkich strefach klimatycznych, choć ze względu na glebę upodobał sobie Hiszpanię, Turcję, Egipt czy Indie.

składniki czosnku

Czosnek to w praktycznie wszystkich woda (60%) oraz węglowodany (33%). dawkę, jaką przeważnie zjadamy (ok. 5 g), na co dobry jest czosnek dostarcza nam jedynie 7 kcal. W czosnku znajdziemy olejki eteryczne oraz lotne i organiczne związki siarkowe, czyli allinę i skordyninę A i B. Charakterystyczny zapach oraz zdrowotne właściwości pojawiające się po zmiażdżeniu czosnku zawdzięczamy przejściu alliny w allicynę. działanie allicyny bywa ponoć na tyle silne, że wystarczają 3 minuty, by sok z czosnku zniszczył kolonię bakterii w warunkach in vitro. Czosnek to także flawonoidy, wit. z grupy B, witamina C, potas, żelazo i magnez, jednak ze względu na małe użycie w kuchni da się nazwać go źródłem tychże witamin i składników mineralnych.

W czosnku znajdują się bezpieczne antyoksydanty, a samo warzywo ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Czosnek oddziałuje jak antybiotyk. Jego czy warto jeść czosnek ząbki zawierają olbrzymie stężenie siarki, flawonoidów oraz selenu. mnóstwo wskazuje na to, że siarczki selenu blokują uszkodzenia w DNA komórek i pobudzają naprawę uszkodzonego kwasu nukleinowego. z kolei flawonoidy to związki roślinne o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Zapobiegając uszkodzeniu komórek, walczą one z nowotworem. Gdy czosnek bywa rozdrobniony, wydziela się korelację o nazwie allicyna. Ma on oddziaływanie antybiotykowe i przeciwgrzybicze. Jeśli chcesz zrobić użytek w optymalnym nasileniu z właściwości czosnku, jedz go na surowo. Aby uniknąć nieprzyjemnego oddechu po spożyciu czosnku, rozpatrz spożywanie go w formie kuracji odchudzającej. Przygotuj się jednak na to, że zawartość allicyny może być dużo niższa niż ma to miejsce w przypadku surowego czosnku.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness