Czy aktywność fizyczna wspomaga płodność? To Cię zaskoczy

Czy aktywność fizyczna wspomaga płodność? To Cię zaskoczy

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

Ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu zwiększają szanse na zajście w ciążę u kobiet starających się o potomek – wynika z analiz, które publikuje pismo „Fertility and Sterility”.

mimo wszystko, ćwiczenia szczególnie intensywne nie dają już podobnych korzyści, a u kobiet ważących prawidłowo lub szczególnie szczupłych wręcz opóźniają poczęcie dziecka, zaobserwował amerykańsko-duński zespół badaczy.

Choć regularna aktywność fizyczna została powiązana z niższym ryzykiem wielu dolegliwości, jak cukrzyca takie jak 2, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, a także depresja, jej wpływ na płodność nie został prawidłowo poznany.

Naukowcy amerykańscy z Boston University Wpływ aktywności fizycznej na płodność we współpracy z kolegami z Danii przeprowadzili analizy w grupie ponad 3,6 tys. duńskich kobiet w wieku 18-40 lat, które przez rok starały się o potomek. Wszystkie zostały w stałym związku z mężczyzną oraz nie były leczone względu niepłodności.

Panie miały oszacować, ile godzin tygodniowo spędzały w ostatnim roku na ćwiczeniach, więc ocenić intensywność treningów. W trakcie analiz niemal 70 procentach kobiet zaszło w ciążę.

 

Analiza ujawniła, że u wszystkich kobiet, niezależnie od masy ciała, ruch o średnim natężeniu, jak np. spacery, jazda na rowerze, aktywność fizyczna a płodność a także praca w ogrodzie był związany z szybszym poczęciem dziecka.

Te, które poświęcały ponad 5 godzin tygodniowo na umiarkowaną aktywność fizyczną miały o 18 procentach większe szanse zajść w ciążę w każdym kolejnym cyklu menstruacyjnym niż kobiety, które ćwiczyły umiarkowanie przez mniej niż godzinę w tyg..

Okazało się mimo wszystko, że intensywne ćwiczenia, takie jak jogging czy aerobik, wykonywane przez wiele godzin w tyg. opóźniały zajście w ciążę u kobiet o prawidłowej masie ciała lub szczególnie szczupłych. Kobiety ćwiczące energicznie przez ponad 5 godzin tygodniowo miały o 32 procentach mniejsze płodność a ćwiczenia szanse zajść w ciążę w każdym kolejnym cyklu miesięcznym niż te, które wcale nie angażowały się w intensywne ćwiczenia.
 

 

Nie udowodniono natomiast zależności między energiczną aktywnością fizyczną a zachodzeniem w ciążę u kobiet z nadwagą lub otyłością, tj. tych, których indeks masy ciała (BMI) wynosił 25 lub więcej.

– To badanie jako pierwsze udowodniło, że wpływ aktywności fizycznej na płodność zależy od wskaźnika masy ciała – skomentowała dla Reutersa podstawowa autorka badań Lauren Wise z Boston University.

Zdaniem badaczy, z czy trening wpływa na płodność badań owej wynika, że jakiekolwiek ćwiczenia mogą poprawiać potencjał rozrodczy kobiet z nadwagą lub otyłością, co jest o tyle kluczowe, że okazują się one więcej zagrożone niepłodnością. Ma to korelację z tym, że tkanka tłuszczowa produkuje nadprogramowe estrogeny w organizmie, które mogą hamować powstawanie pozostałych hormonów regulujących owulację. To może prowadzić do nieregularnych cyklów miesięcznych, a także zatrzymania menstruacji.

Natomiast panie szczupłe, które próbują począć potomek, ale ćwiczą energicznie kilka godzin tygodniowo, np. biegają w maratonach, powinny przestawić się na więcej umiarkowaną aktywność fizyczną, oceniają autorzy badań.

 

Zobacz też 

Pole Dance Warszawa

 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness