Czy warto jeździć konno? Plusy i minusy

Czy warto jeździć konno? Plusy i minusy

Redakcja

2017-07-18

brak komentarzy

W Wielkiej Brytanii ukazały się 2 opracowania na temat jazdy konnej: obszerny raport dotyczący jej natury zdrowotnej korzyści oraz praca dowodząca, że niebezpieczeństwo związane z uprawianiem jazdy konnej okazują się większe niż te wynikające z używania narkotyku ecstasy. Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej Jak wpływa na człowieka regularna jazda konna? 1. Poprawia samopoczucie. To zasługa dwóch czynników: interakcji ze zwierzęciem - nieczęstej w pozostałych sportach - oraz częstego oraz dłuższego przebywania na rześkim powietrzu. To drugie dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy oraz dotlenia mózg. 2. potęguje wydzielanie endorfin - hormonów farta. Te ekologiczne substancje pokrewne morfinie powstają w mózgu podczas długotrwałego, ciągłego wysiłku fizycznego, aby powiększyć wytrzymałość oraz wydolność organizmu. Ponad 80 procentach respondentów w badaniu brytyjskim relacjonowało, że dzięki hipice doświadczają się zrelaksowani, szczęśliwi oraz wolni od trosk. 3. zmniejsza niebezpieczeństwo schorzeń serca. Jak dowodzi opracowanie University of Brighton oraz Plumpton College, zarówno jazda konna (przede wszystkim kłus), jak także wszelkie działania wykonywane w stajni to najzdrowszy rodzaj wysiłku o umiarkowanej intensywności, pozwalający utrzymać układ krążenia w świetnej kondycji fizycznej. 4. Poprawia koordynację ruchów oraz napięcie jazda  konnamięśniowe.

 To nabiera specjalnego nieistotne z upływem czasu

, bo umożliwia zmniejszyć niebezpieczeństwo upadków tak niebezpiecznych dla ludzi starszych. Hipoterapia dla ludzi niedowidzących albo niewidzących poprawiała koordynację ich ruchów, refleks oraz stuprocentową gwarancję siebie. 9 pytań na temat jazdy konnej 5. Wzmacnia mięśnie. U jeźdźca szczególnie intensywnie pracują ; uda oraz łydki, też górne części mięśni, co służy wzmocnić oraz wyszczuplić sylwetkę. Jazda konna bywa zalecana poprzez specjalistów dla polepszenia postawy, wzmocnienia mięśni grzbietu oraz kręgosłupa. 6. umożliwia utrzymać masę. Godzina jazdy konnej umożliwia spalić 300-650 kcal (w zależności od intensywności ćwiczeń). Nie bez nieistotne bywa też kolejna godzina w aktywności - oporządzenie oraz wyczyszczenie konia oraz posprzątanie stajni. 7. Poprawia trawienie oraz pobudza pracę wątroby, działając podobnie jak niekrótki spacer, tak zalecany zwłaszcza po obszernym daniu, bo umiarkowany ruch całego ciała poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych. To jeden z ważnych powodów, dla których hipoterapia bywa zalecana osobom jeżdżącym na wózkach. 8. Łagodzi bóle miesiączkowe oraz maleje napięcie przedmiesiączkowe. kobiety jeżdżące konno dużo pracują miednicą, bywa ona ruchliwa, dokrwiona, świetnie rozciągnięta, a macica oraz jej miejsca okazują się świetnie ukrwione, odżywione. Podobny efekt trzeba osiągnąć oraz bez konia - ćwicząc hula-hoop, taniec brzucha albo kręcenie kółek na piłce. 9.

Zapewnia długą karierę. 

W odróżnieniu od znakomitej dużej grupie pozostałych sportów jazdę konną trzeba z powodzeniem uprawiać do późnej starości. najdoskonalsi jeźdźcy na świecie to osoby, które mają 50-60 lat. taki sport potrzebuje szczególnie ogromnego praktyki oraz obycia z koniem, więc z każdym rokiem zawodnik ma coraz większe - a nie coraz mniejsze - szanse na podium. Najstarszą uczestniczką alt2 igrzysk olimpijskich była Lorna Johnstone z Wielkiej Brytanii. W 1972 r., mając 70 lat, uzyskała 12. lokatę w ujeżdżeniu. Jednym z najstarszych uczestników bywa Japończyk Hiroshi Hoketsu. Po raz pierwszy wystartował na igrzyskach olimpijskich w konkursie skoków, gdy miał 23 jak  jeździć  konnodekady. później odszedł z zawodowego sportu, zrobił doktorat, zajął się karierą naukową oraz rozkręcił swój biznes. Po przejściu na emeryturę powrócił do jeździectwa oraz już dwa razy zakwalifikował się do składu olimpijskiego w kategorii ujeżdżenia. Startował w Pekinie w 2008 r. oraz w Londynie w 2012. Nie ogłosił zakończeniaodchudzanie  a  jazda  konna kariery. - Kiedy zająłem się ujeżdżeniem, pomyślałem, że to rozpocznie więcej interesujące niż skoki poprzez przeszkody. Trzeba o dużo więcej wysiłku, żeby świetnie wytrenować konia, a do tego trzeba rozpocznie więcej myśleć - mówi. 10. Rozwija wrażliwość, intuicję oraz empatię, bo ze zwierzęciem da się porozumiewać się słowami.

Rozwija zmysł analizie. potrzebuje refleksu,

czujności oraz szybkiego podejmowania decyzji. bywa to więc rozrywka ; fizyczna, ale też intelektualna. 11. Wzmacnia poczucie samodzielności, niezależności oraz odpowiedzialności. W tym sporcie bywa się odpowiedzialnym za dwoje - za siebie oraz swojego pochodzenia zwierzęcego mężczyznę. 12. Uczy cierpliwości. Zwłaszcza jeśli koń bywa z tych, które uwielbiają posiadać swoje zdanie. 13. Leczy. Już antyczni zaobserwowali, że żołnierze poturbowani w bitwie prędzej wracają do alt3 kondycji, jeśli do obozu wiezieni okazują się na oklep na końskim grzbiecie. Dziś hipoterapię zaleca się w bitwie z dziesiątkami schorzeń oraz przypadłości, m.in. ADHD, autyzmem, urazowym naruszeniem mózgu, urazami rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym, rozszczepieniem kręgosłupa, udarem, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśni, po amputacjach, przy deficytach poznawczych, upośledzeniu umysłowym, problemach z uczeniem się, zaburzeniach mowy, słuchu czy widzenia, przy kłopotach emocjonalnych, w terapii uzależnień oraz w terapii sytuacji stresogennych pourazowego. A co ze spadaniem? dużo tych bogactw. natychmiast budzi się (uzasadnione!) podejrzenie, że tekst stworzył miłośnik jazdy konnej, poprzez co podane zestawienie może być dalekie od obiektywizmu. ostatecznie wszyscy wiedzą, że na koniu się ; jeździ. Z konia się więc spada, a jeździectwo należy do szczególnie urazowych sportów. Czy autorka o tym nie wie? Wie. Autorka odczuła to na sobie, łamiąc sobie to oraz owo, co innego naciągając albo oraz doznając wstrząśnienia mózgu.

Dlatego uczciwie przytoczy pracę prof.

Davida Johna Nutta, brytyjskiego specjalisty oraz psychofarmakologa z Imperial College London, która opublikowana została w 2009 r. na łamach   Kiedy siedząc prawie 2 metry nas ziemią zapominasz o problemach codzienności oraz zastanawiasz się dlaczego wcześniej nie zauważyłaś, że świat bywa taki cudowny, każdy zachód słońca niepowtarzalny, po niebie leniwie przepływają niesamowicie bajeczne chmury, a powietrze bywa tak przesycone zmysłowymi zapachami ziemi, trawy, drzew oraz wiatru, alt4 że mogłabyś godzinami siedzieć na końskim grzbiecie oraz po prostu oddychać… - tym dla nas bywa jeździectwo. Oczywiście każdy przeżywa znajomość jazdy konnej w innym przypadku, niemniej mimo wszystko da się wymienić przynajmniej siedem racjonalnych powodów, dla których zaleca się rozpocząć swoją przygodę z końmi:   1.  

 Jazda konna pozytywnie wpływa na kręgosłup oraz postawę,

dodatkowo poprawia kondycję oraz fizyczną. Podczas jazdy na koniu pracuje dużo partii mięśni, przede wszystkim mięśnie nóg, pośladków oraz brzucha. mnóstwo warszawskich ośrodków nastawionych okazuje się na pociech. To one bardzo często namawiają mam oraz ojców, by zaprowadzili je do klubu. - W naszej stajni mamy 37 koni, z czego większość to kuce, czyli konie przeznaczone umyślnie dla pociech - powiadamia Kamila Górecka ze Szkolnego Klubu Jeździeckiego "Poland Park". Najmłodsi mogą zacząć naukę zupełnie od zera. - Mamy około setki klubowiczów. Nasze dzieciaki startują w ogólnopolskich zawodach. Organizujemy dla nich także letnie zgrupowania, obozy sportowe oraz rekreacyjne - zaznacza Górecka. Taki tygodniowy obóz to wydatek rzędu 1900 zł. W warszawskich stajniach z wyjątkiem jazd często organizowane są rodzinne festyny. Tak okazuje się np. w stajni Agmaja (Wybrzeże Gdyńskie 2), w której w sobotę odbędzie się festyn św. Jerzego. Co czeka tam na najmłodszych? Przeciąganie liny, sprint z kucykiem w ręku, czyszczenie, dogoterapia oraz konkursy jeździeckie.  

 

Zobacz też

Dieta per dimagrire

Opaski tyvek


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness