Czy crossfit może uprawiać każdy?

Czy crossfit może uprawiać każdy?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

przenigdy nie byłam graczem zespołowym ani nie wznosiłam gromkich okrzyków ćwicząc, ale stojąc w wielkiej sali w najnowszym ośrodku crossfit w Londynie zorientowałam się, że wrzeszczę jak opętana zwroty zachęty pod adresem własnej fitnessowej partnerki, kiedy ta kończy ostatnie powtórzenia naszej drużynowej zaprawy. Poznałyśmy się zaledwie godzinę temu, ale już wiele z tą dziewczyna przeszłam. Najpierw rozgrzewka, wyglądająca dla dużej grupie ludzi jak regularny trening, potem ćwiczenia ruchowe, poważne squat ze sztangą, a teraz ostatni wysiłek. Kiedy leżymy obok siebie na podłodze, ciężko dysząc, obejmujemy się, przez co dzielę z nią więcej potu, niż dzieliłam z kimkolwiek w moim życiu, wliczając w to zwłaszcza intymne związki. Czy każdy może pobiec maraton lub uprawiać crossfit? Dla kogoś z zewnątrz może wyglądać to na nadmierną poufałość, ale w dziwacznym oraz odrobinę sekciarskim świecie crossfitu nikt się temu nie dziwi, podobnie jak przebijaniu piątki czy rykom z wysiłku.

być może najlepszą definicją crossfitu bywa "skrzyżowanie gimnastyki z olimpijskim podnoszeniem ciężarów", trening obejmuje niejako poważne ćwiczenia siłowe. najbardziej ulubione okazują się pompki w staniu na rękach, obok podciągania na drążku albo kółkach. potem obfite, złożone dźwiganie – w tym takie, o których nigdy ci się nie śniło, że je wykonasz, czyli podrzut oraz rwanie – i ćwiczenia plyometryczne, w rodzaju wskakiwania na wysoki stopnień (box jump). Wśród sprzętu znajdują się poza tym przeciwskazania do uprawiania crossfitu odważniki kulowe zwane też giriami, skakanki, piłki lekarskie oraz ergometry wioślarskie.

Tych z nas, którym do głowy nie przyszło wykonanie bodaj jednej pompki w staniu na rękach, organizatorzy zapewniają, że nie trzeba być atletą, by zostać przyjętym do crossfitowej społeczności oraz zdobyć szczupłą oraz muskularną sylwetkę, jaką metoda ta obiecuje. Crossfit ; jedynie jako "wciąż urozmaicane, funkcjonalne ruchy, wykonywane w wysokiej intensywności", ale też jako aktywność "możliwą do dostosowania do każdego poziomu doświadczenia" (z użyciem taśm, lżejszych ciężarków oraz łatwiejszych odmian tradycyjnych ćwiczeń dla początkujących). Dlatego nie ma nieistotne, czy jesteś urzędnikiem z nadwagą oraz strzykaniem w plecach, czy uczestnikiem zawodów Ironman. Tak czy czyli, trening taki doprowadzi twoje czy mogę uprawać crossfit ciało oraz umysł na skraj wytrzymałości.

Ale jak każde ekstremalne (oraz narkotyczne) pomysły, dodatkowo crossfit budzi wiele kontrowersji. Niektórzy zwracają uwagę, że praktyki fitnessowe, doprowadzające ludzi do tego, że leżą na podłodze bez siły, czasami wymiotując z wyczerpania, okazują się absurdalne oraz niebezpieczne. Kontrowersje sięgnęły zenitu, kiedy pojawiły się informacje o kobietach ćwiczących ”tak intensywnie, że się moczą”, co wywołało debatę na temat, czy mowa o nietrzymaniu moczu wywołanym przez morderczy reżim crossfitu, czy też o osłabionych mięśniach dna miednicy, czyli problemie zupełnie odrębnym oraz wymagającym leczenia. da się jednak zetknąć się z doniesieniami sugerującymi, że urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni oraz ścięgien nie okazują się wśród crossfitersów całkowitą sporadycznością, czy wszyscy mogą uprawiać crossfit a nieuważny oraz niewystarczająco wykwalifikowany instruktor może autentycznie zaszkodzić ćwiczącym – na przykład stawiając na podnoszenie wyższych ciężarów kosztem świetnej techniki.

Jon Denoris, instruktor oraz założyciel studia fitness Club 51 w londyńskim Mayfair zgadza się, że z takie jak treningiem związane bywa potencjalne ryzyko. – Sądzę, że ludziom znudziły się standardowe zajęcia oraz indywidualne ćwiczenie na sprzęcie oraz preferują plemienną naturę crossfitu – mówi. – Muszę też przyznać, że choć jestem za ostrym treningiem tam, gdzie się tak ćwiczyć musi, to trochę niepokoi mnie niedostateczne chyba skupienie się na szczegółach. licznych crossfitersów podchodzi do sprawy z ogromnym duchem współzawodnictwa, przez co ryzykują kontuzje, a mnóstwo rezygnuje z ćwiczeń.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness