Czy to jeszcze zdrowe odżywianie czy już obsesja? Poznaj kluczowe dowody!

Czy to jeszcze zdrowe odżywianie czy już obsesja? Poznaj kluczowe dowody!

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

zdrowe odżywianieobsesjazdrowiedowody

Trudno zaprzeczyć temu, że spożywanie suplementów naturalnych to inwestycja w dobre samopoczucie i prawidłową pracę organizmu. mimo wszystko, kiedy zdrowe i zdrowe odżywianie zaczyna przyjmować znamiona „obsesji”, kiedy zawładnie twoimi myślami i ukierunkuje większość działań właśnie na obszar odżywiania – to oznacza, że wpadłeś w pułapkę zastawioną poprzez sidła ortoreksji.

Ortoreksja (orhorexia nervosa, z greckiego orthos – oznacza poprawiać, korygować) – to nic innego jak nieokiełznana i obsesyjna ochota ciągłego kontrolowania wybranej ścieżki zdrowego odżywiania. Zachowania ludzi z ortoreksją pozornie nie wywołują niepokoju. ponieważ skrupulatne wybieranie w sklepie suplementów do spożycia, szczegółowe czytanie etykiet na opakowaniach, czy opracowywanie dokładnego menu na najbliższe dni nie bywa w zasadzie niczym złym. mimo wszystko bywa pewna granica.

Kiedy przecież pojawi się u takiej osoby ogromny obawa przed zjedzeniem czegokolwiek, co odbiega od sztywnych, założonych wcześniej ram „zdrowotności i naturalności” suplementów, gdy jakość potraw stanie się ważniejsza od zainteresowania jedzenia, wtedy można zacząć zastanawiać się, czy to czasem nie są początki ortoreksji. zaburzenie to opisane było niedawno, ponieważ tylko w roku 1997, poprzez lekarza Stevena Bratmana, który sam przyznał się, że miewa tego typu problemy. Według niego, podłożem jego choroby była alergia pokarmowa, na którą chorował w dzieciństwie. Eliminował wtedy z diety artykuły mleczne oraz pszenne, spożywał też mało urozmaicone posiłki. z czasem – jak sam zauważył – podporządkował całkowicie swoje życie, i wykonywane codzienne czynności właśnie jedzeniu.

Przede wszystkim kontrola

Osoba z tego typu zakłóceniem posiłki spożywa zazwyczaj w Szok! 13 dowodów, że zdrowe odżywianie stało się twoją obsesją samotności. oraz można powiedzieć, że dla niej posiłek nie kończy się razem z jego skonsumowaniem. To tylko pierwszy etap. W kolejnym, posiłek analizowany bywa skrupulatnej analizie, głównie pod kątem jego przydatności zdrowotnej. A jeżeli przy takiej okazji okazałoby się, że złamane są zasady zdrowego odżywiania, występuje poczucie winy, obawa przed zachwianiem równowagi zdrowotnej organizmu, a czasem i paniczny strach przed przytyciem. oraz bardzo często w takim punkcie występuje pomysł dodatkowo więcej restrykcyjnego, dokładnego produkowania suplementów i przyglądania się posiłkom. Stąd, szczególnie charakterystyczne w zachowaniu tego typu ludzi, dzielenie składników na "dobre", tylko z naturalnych upraw (ponieważ owoce i jarzyny z klasycznych upraw zawierają zbyt dużo pestycydów), niskoprzetworzone, całkowicie zdrowe, niskokaloryczne oraz na te całkowicie "nienadające się" do spożycia (z domieszką konserwantów, ulepszaczy, barwników).

Ortorektycy raczej nie jedzą na mieście z dwóch powodów: w pierwszej kolejności nie są w stanie kontrolować dokładnie, z jakich suplementów składa się dany posiłek, a druga przyczyna to fakt, że są przekonani o szkodliwości zdrowotnej suplementów wykorzystywanych w żywieniu grupowym.

Szerokim łukiem omijają miejsca z pożywieniem typu fast food, za to chętnie odwiedzają sklepy ze zdrową i ekologiczną pożywieniem. Niejednokrotnie rezygnują z zakupów pewnych suplementów i próbują swoich sił w samodzielnym ich przygotowywaniu. Zdarza się, że sami – niezależnie od tego, ile okresu im to zajmie, pieką chleb, hodują na parapecie zioła w doniczce; chcąc mieć zdrowe, ekologiczne jarzyny, uprawiają przydomowy ogródek.

Zaangażowanie i szczupła sylwetka

warto jednak podkreślić raz dodatkowo alt2 – ortoreksja to obsesyjne zachowania na tle zdrowego odżywiania. Każdego dnia ortorektyk angażuje swój czas, energię i skupia fantazje na planowaniu tego, co dokładnie powinno jeść i jaką powinno to miało wartość. oraz nie o zrzucanie nadwagi tu chodzi, choć trzeba przyznać, że skutkiem ubocznym takich poczynań może być szczupłość sylwetki. Wynikać ona może z faktu, że poprzez eliminowanie z codziennej diety różnych suplementów, znacznie zawęża się listę składników i napojów, które ortorektyk umożliwia sobie spożywać. To natomiast, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić do znacznego zubożenia codziennego jadłospisu i do spadku masy ciała.

Menu w dłuższym czasie okresu, staje się szczególnie ubogie, a organizmowi zaczyna brakować niezbędnych witamin i mikroelementów. z czasem mogą wystąpić też problemy związane z kontaktami z innymi osobami, np. z tego względu, że wszelkie codzienne zajęcia, spotkania, zainteresowania czy zawodowa praca są podporządkowywane konkretnym (i rzadko kiedy modyfikowanym) zasadom spożywania składników. warto dodać, że rozluźnieniu albo spadku mogą też ulec relacje z bliskimi osobami, gdy w grę wchodzi np. wyjście do kawiarni, restauracji, rodzinne spotkania przy kolektywnym stole.

Dodatkowo, osoby z tego typu zakłóceniem odżywiania mogą przejawiać tendencję do pewnego wywyższania się w towarzystwie w kwestiach wiedzy o pełnym zdrowia odżywianiu, a co dodatkowo więcej niebezpieczne, w terenie kontaktów interpersonalnych – traktowania pozostałych, odżywiających się (w rozumieniu ortorektyka) „zwanych inaczej, czyli niezdrowo”, w gorszy sposób.

Dlaczego? „Przede wszystkim dlatego, że mają poczucie, iż inni nie rozumieją ich filozofii odżywiania. Z alt3 tego właśnie względu niemal każde ewentualne zwrócenie uwagi albo wdanie się w dyskusję z osobami, które mają inne poglądy na temat jedzenia, może być odebrane jako atak.” – mówi ekspert z blogu PoProstuZdrowo.pl

Ortoreksja – kto bywa zwłaszcza narażony?

Nie bywa to – jak mogłoby się wydawać – domena niewiast. Okazuje się, że ortoreksią zagrożone są przede wszystkim osoby, które dążą do perfekcji, podążają za nowiutkimi trendami i modą, ; wykazują tendencję do koncentrowania się na własnej osobie. U ortorektyka zazwyczaj w parze idzie perfekcjonizm w kwestiach doboru suplementów z szybkim opanowaniem wiedzy o produktach, która prezentowana bywa w różnego typu zestawieniach i tabelach żywieniowych.

Czy to już ortoreksja?

Chcesz uzyskać informacje na temat, czy twoje podejście do odżywiania należy zrewidować? Poniżej zaprezentowanych bywa 10 pytań poprzez eksperta z blogu PoProstuZdrowo.pl Przeczytaj każde z nich i udziel na nie jednej tylko odpowiedzi: "Tak" albo "Nie". następnie policz, ile udzieliłeś odpowiedzi pozytywnych, a ile negatywnych. dowiesz się w ten sposóbm, czy przypadkiem twoja skrupulatność w kwestii stosowanej diety, czy też pieczołowitość w doborze suplementów, musi cię zaalarmować.

  • Czy jakość tego, co spożywasz ma dla ciebie większe wartość, niż kwestie związane z przyjemnością płynącą z jedzenia?
  • Czy ograniczasz kontakty towarzyskie, ponieważ wiesz, że wiążą się one np. z wyjściem na wspólny posiłek, a ty jesteś wierny swoim zasadom żywieniowym i nie chcesz z nich rezygnować?
  • Czy koncentrujesz swoją uwagę na jedzeniu więcej niż trzy h dziennie (lista zakupów, skrupulatne alt4 menu na cały dzień, wybór odpowiednich suplementów, itp.)?
  • Czy możesz o sobie powiedzieć "perfekcjonista"?
  • Czy dostrzegasz, że twoje podejście do kwestii odżywiania wprost wpłynęło na satysfakcję, jaką odczuwasz z życia, na twoje zadowolenie i los?
  • Czy czytasz dużo powieści o odżywianiu i analizujesz zazwyczaj tabele pełne kalorii oraz odżywcze suplementów?
  • Czy odczuwasz zestresowanie albo czy masz poczucie winy, gdy zjesz coś – w twoim odczuciu – niezdrowego?
  • Czy jesteś stałym klientem sklepach naturalnych i sklepach ze zdrową pożywieniem?
  • Czy zdarza ci się myśleć niezbyt prawidłowo o ludziach (albo bywa ci ich żal), którzy jedzą niezdrowo?
  • Czy zdarza ci się zazwyczaj myśleć z dużym wyprzedzeniem o tym, co będziesz jeść w następne dni, rozważać, czy powinno to zdrowe i ekologiczne?

Jeżeli udzieliłeś korzystnej odpowiedzi na więcej niż połowę pytań, zastanów się poważnie nad swoim aktem płciowym do jedzenia, zrewiduj zasady i – jeżeli to powinno konieczne – rozpatrz podjęcie terapii. W zamierzenia rozwiązania problemu najlepiej udać się do specjalisty – odpowiednie zajęcia przeprowadzane pod okiem psychologa spowodują, że możliwe powinno całkowite zapanowanie nad ortoreksją.

Zdrowy rozsądek

Istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że opisane powyżej zaburzenie odżywiania powinno coraz więcej popularne, w tym znaczeniu, że powinno przybywać ludzi cierpiących na tę dolegliwość. Jego głównym źródłem powinno z pewnością panująca (i non stop utrzymująca się) moda na różnego typu diety oraz na zdrowy tryb funkcjonowania. Dlatego pamiętaj – jak niemal w dowolnej dziedzinie życia, tak i w podejściu do zdrowego odżywiania należy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness