Dieta paleo - jak ją stosować?

Dieta paleo - jak ją stosować?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

jadłospis paleo – zasady: bazująca na współczesnym pożywieniu kuracja dietetyczna paleo składa się zwłaszcza z warzyw, owoców, jajek, orzechów, ryb, grzybów oraz mięsa (dobrze z wypasu pastwiskowego), a wyklucza zboża, cukier oraz rafinowane oleje, a w niektórych przypadkach także rośliny strączkowe oraz nabiał. Dieta paleo – na czym tak naprawdę polega? Naturalnymi efektami okazuje się spożywanie mniejszej ilości soli oraz kalorii, co dodatkowo pozytywnie odbija się na zdrowiu. Nie okazuje się to kuracja dietetyczna w znanym tego słowa znaczeniu, bo nie limituje ilościowo pokarmów, a jedynie jakościowo.

Paleolit to trwający około 3 milionów lat czas w rozwoju człowieka oraz społeczności ludzkich, który definitywnie ukształtował nasz gatunek Homo sapiens. Nastąpił po nim neolit, który w zależności od regionu naszej planety zaczął się od 5.000 do 10.000 lat temu (Wikipedia) oraz przyniósł spore zmiany żywieniowe, na czym polega dieta paleo które w większości przetrwały do dziś. Neolit wyróżniamy jako osobną epokę, bo jest związane on z ogromnymi zmianami, jak rewolucja agrarna, która wprowadziła zboża do naszej diety, czy też mutacja genetyczna pozwalająca ludziom, jako jedynym ssakom, pić mleko oraz jeść jego przetwory także po zaprzestaniu okresu dziecięcego.

jadłospis paleo jest oparta na założeniu, że nasz gatunek wyewoluował oraz bardzo prawidłowo przystosował się do paleolitycznego odżywiania, a prawie tysiąc razy krótszy czasowo neolit nie trwał dostatecznie jak stosować dietę paleo długo, żebyśmy zdążyli się w pełni przystosować do zaistniałych zmian.

Niestety nie wiemy dokładnie, co jedli nasi przodkowie, możemy się jedynie tego domyślać na podstawie skamieniałości albo analiz istniejących non stop kultur pierwotnych. jadłospis naszych przodków na pewno różniła się także zależnie od otoczenia, w którym przebywali, czy też zmian klimatycznych.

olbrzymie zróżnicowanie genetyczne współczesnego człowieka wywołuje także, że niektórzy z nas dość prawidłowo znoszą współczesne pożywienie, podczas gdy dla większości okazuje się ono w dieta paleo - efekty różnym stopniu szkodliwe. To wszystko oznacza, że kuracja dietetyczna paleolityczna to pojęcie bardzo szerokie, różnie rozumiane oraz dlatego wiążą się z nią liczne nieporozumienia oraz kontrowersje.

trzeba również podkreślić, że termin paleo dla niektórych oznacza tylko sposób odżywiania się, ale także tryb funkcjonowania, mający zamierzenia dopasowanie współczesnego, sztucznego trybu życia do naszego naturalnego, jaki prawdopodobnie wiedli nasi przodkowie w paleolicie (minimalizm, zdrowy sen, głodówki oraz posty oraz naturalna higiena).

 

Zobacz też 

EcoSlim opinioni


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness