Żeń-szeń - korzystne właściwości

Żeń-szeń - korzystne właściwości

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

żeń-szeńkorzeńwłaściwościzdrowie

lekarstwo czy szarlataneria? Od dziesięcioleci żeń-szeń znajduje zastosowanie, jako skuteczny środek na liczne dolegliwości. Odkryjmy razem opłacalne właściwości żeń-szenia.

Substancje czynne w korzeniu żeń - szenia

Najcenniejszą odmianą żeń-szenia okazują się rośliny, posiadające biały korzeń. Zawiera on przecież najwięcej substancji czynnych, którymi okazują się tzw. ginsenozydy.

Cząsteczki ginsenozydów maja stosunkowo olbrzymie rozmiary, dlatego też określane okazują się mianem makrocząsteczek. zbudowane okazują się z dwóch partie. pierwotna część cząsteczki ginsenozydu bywa cukrem - glukozą, galaktozą albo innym. Natomiast druga część, posiada strukturę, która przypomina swą budową cząsteczki hormonów sterydowych np. estrogenu czy też głównego męskiego hormonu, z tego względu, upraszczając możemy powiedzieć, że druga część cząsteczki ginsenozydu posiada budowę sterydową.

Czy żeń-szeń bywa lekarstwem na wszystkie choroby?

Należy przyznać, że powiedzenie to nie bywa wcale tak dalekie od prawdy. W rzeczywistości żeń-szeń wykazuje wielokierunkowe działanie na nasz organizm. oznacza to, że ma on zdolność pozytywnego oddziaływania na większość narządów w naszym ustroju, poprzez swoje substancje czynne - ginsenozydy.

lecznicze działanie żeń-szenia

1. Szeroki wpływ na ośrodkowy układ nerwowy - poprzez stymulację Jak jeść żeń-szeń i dlaczego warto? tzw. receptorów GABA w mózgu, wykazuje działanie uspokajające i relaksacyjne. Ponadto zwiększa stężenie acetylocholiny w tkance mózgowej, która bywa przekaźnikiem informacji, pomiędzy jednostkami strukturalnymi mózgu, tzw. neuronami, przyczyniając się tym samym do poprawienia zdolności koncentracji i pamiętania. Ginsenozydy ochraniają również neurony przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników (wykazują zatem działanie antyoksydacyjne).

2. Ochrona tkanki kostnej przed osteoporozą - szczególnie ważna właściwość żeń -szenia dla niewiast, które znajdują się w okresie pomenopauzalnym. Ginsenozydy przyczyniają się do zwiększenia ilości estrogenów w kościach, które wykazują działanie ochronne na tkankę kostną. U niewiast po menopauzie jajniki nie produkują już w tym czasie estrogenów, a zapasy tkankowe tego hormonu okazują się niewielkie w porównaniu z potrzebami tkanki kostnej, stąd osteoporoza bywa częstą dolegliwością niewiast w okresie pomenopauzalnym. Dlatego zaleca się zastanowić się, czy nie włączyć w swoją codzienna jadłospis preparatów z żeń-szeniem, w trosce o zdrowie własnego układu kostnego. Należy zaznaczyć, że protekcyjne działanie ginsenozydów żeń-szenia na tkankę kostną, występuje zarówno u niewiast jak również facetów.

zauważono, że w trakcie aplikowania alt2 preparatów z żeń-szeniem u niewiast po menopauzie, mogą pojawić się krwawienia z dróg rodnych. jest to działanie niechciane, które zdarza się stosunkowo rzadko. jednak w przypadku, kiedy kobieta w okresie pomenopauzalnym, przyjmująca preparaty z żeń-szeniem, zauważy u siebie występowanie takich krwawień, musi szybko skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

3. Pozytywny wpływ na układ krążenia - żeń-szeń oddziałuje przeciwmiażdżycowo, obniżając stężenie "niedobrego" cholesterolu (frakcji LDL), przyczyniając się jednocześnie do podwyższenia frakcji HDL ("dobrego" cholesterolu). Obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała arytmiom (zakłóceniom rytmu serca).

4. Żeń-szeń przeciwdziała rozwojowi cukrzycy - obniża stężenie glukozy we krwi (działanie hipoglikemizujące), a ponadto wykazuje działanie protekcyjne względem komórek beta trzustki, które odpowiedzialne okazują się za poposiłkowe wydzielanie insuliny.

5. Wpływ immunostymulujący - rozbudza nasz układ odpornościowy do działania (wpływ immunostymulujący), poprzez bezpośredni wpływ na komórki (np. makrofagi, limfocyty) uczestniczące w odpowiedzi immunologicznej, po wniknięciu drobnoustroju albo wirusa do naszego ludzkiego ustroju.

6. działanie przeciwnowotworowe - ginsenozydy zawarte w korzeniu żeń-szenia, wykazują udowodniony naukowo, hamujący wpływ na podziały komórek rakowych, co przeciwdziała rozrostowi i przerzutom nowotworów. Naukowcy alt3 udowodnili taki wpływ ginsenozydów na komórki raka jelita grubego. Obecnie prowadzone okazują się analizy, w zamiarze udowodnienia takiego wpływu ginsenozydów w białaczkach (nowotworach szpiku kostnego).

7. działanie ochronne i odżywcze na wątrobę - ze względu na antyoksydacyjne właściwości ginsenozydów, hepatocyty chronione okazują się przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników, które w tkankach wątrobowych występują w znacznych dawkach, ze względu na duży udział wątroby w metabolizmie toksycznych związków.

8. cofa skutki starzenia prezencję skóry i przeciwdziała łysieniu i wypadaniu włosów.

Kiedy nie możemy przyjmować preparatów z żeń-szeniem dłoń?

  • Osoby o za bardzo wysokim ciśnieniu krwi albo chorujące na serce (poważne arytmie, niewydolność mięśnia sercowego), które chciałyby przyjmować preparaty obejmujące żeń-szeń, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. Żeń-szeń brany w za bardzo wielkich dawkach, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a także przyczynia się do wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
  • W przypadku dolegliwości rakowych tzw. hormonozależnych np. raku biustu albo raku prostaty, przyjmowanie preparatów z żeń-szeniem bywa przeciwwskazane! Przyczynia się do zwiększenia wytwarzaniu estrogenów, które mogą powodować znaczne zaostrzenie schorzenia!
  • ze względu na to że żeń-szeń wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, alt4 nie są w stanie go stosować osoby chore na hemofilię i inne zaburzenia krzepnięcia krwi.
  • U osób chorych na cukrzycę albo z tendencją do obniżonego poziomu glukozy we krwi, picie preparatów z żeń-szeniem musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.
  • Preparatów z żeń-szeniem nie wolno stosować: u niewiast w ciąży i pociechy, jeżeli przyjmujemy leki z zespołu glikokortykosteroidów albo inhibitorów monoaminooksydazy, kiedy cierpimy na bezsennośćastmę oskrzelową albo dokuczają nam kołatania serca!

Jak stosować preparaty z żeń-szeniem?

Jeżeli upewniliśmy się, że nie znajdujemy się w żadnej z grup opisanych powyżej, gdzie przyjmowanie preparatów zawierających żeń-szeń potrzebuje spotkaniu z lekarzem, możemy nabyć preparat z żeń-szeniem. Przeważnie występują one w postaci kapsułek albo kapsułek, które należy stosować w dawce: 1 kapsułka/tabletka na dobę.

Po trzech miesiącach przyjmowania suplementu z żeń-szeniem, należy zrobić przynajmniej 4 tyg. przerwę.

W razie nie przestrzegania powyżej określonych zasad, mogą wystąpić objawy przedawkowania, wynikające ze zdolności kumulacji w tkankach substancji czynnych (ginsenozydów), do których zaliczamy: podwyższenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pobudzenie, zaburzenia snu, biegunka i wysypki. objawy te określane okazują się mianem syndromu żeń-szeniowego.

 

 

Zobacz też

Escape the Game


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness