Ile powinnam ważyć? - Najczęściej zadawane pytanie wśród polek

Ile powinnam ważyć? - Najczęściej zadawane pytanie wśród polek

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

z wyjątkiem wskaźnika Queteleta istnieją także inne metody pozwalające obliczyć jaka waga ciała jest dla nas optymalna, jak choćby wzór Broca, indeks Broca-Bmngscha, wzór Bernharda. W praktyce dość zazwyczaj stosuje się wzór Lorentza, zgodnie z którym należną wagę u kobiet obliczamy w następujący sposób:

NMC = wzrost – 100 – (wzrost – 150)/ 2

Wg powyższego algorytmu dla kobiety mierzącej 170cm wzrostu należna waga ciała wynosi 60kg. Należna waga ciała w przypadku facetów obliczana jest podobnie:

NMC = wzrost Statystyczna Polka chciałaby ważyć o 5 kilogramów mniej. A Ty? – 100 – (wzrost – 150)/ 4

Zgodnie z powyższym wzorem dla mężczyzny mierzącego 186cm wzrostu należna waga ciała wynosi 77kg.

Inny punkt widzenia

Oczywiście przedstawione powyżej wzory mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie biorą one pod uwagę składu ciała. W praktyce przecież estetyka sylwetki zależy nie tylko od relacji masy ciała do wzrostu, także od proporcji tłuszczu do tkanki mięśniowej. Aspekt taki ma znaczenie także dla ogólnie pojętego zdrowia. Co ciekawe kwestia ta bywa zazwyczaj pomijana poprzez osoby idealna waga odchudzające się, dążące do osiągnięcia „idealnej sylwetki”. dobrze tymczasem przyswoić (i o tym powinny pamietać przede wszystkim panie), że nawet ważąc stosunkowo niewiele w akcie płciowym do wzrostu, trzeba wyglądać nieestetycznie w przypadku nadmiaru tłuszczu zapasowego, któremu towarzyszy niedostatecznie rozwinięta tkanka mięśniowa. Analogicznie też trzeba ważyć stosunkowo dużo, a prezentować się atrakcyjnie i proporcjonalnie (co prosto zaobserwować w przypadku zawodników i sportsmenek, choćby trenujących fitness). Tymczasem mnóstwo osób aplikując mocno restrykcyjne programy odchudzające pozbywa się tkanki ile ważyć najlepiej mięśniowej i chociaż „gubi wagę”, to nie prowadzi do polepszenia własnego wyglądu.

Co zatem wykonać?

Chcąc ocenić czy aktualna waga ciała jest odpowiednia, trzeba pamietać, że dostępne wzory mają swoje ograniczenia. Uzyskiwane za ich pomocą wyniki niestety nieraz wprowadzają w błąd, a pogoń za liczbami okazuje się zgubna. Ustalenie optymalnej masy ciała ma charakter wysoce osobisty i nie może być rozpatrywane w oderwaniu od poziomu tłuszczu oraz beztłuszczowej masy ciała. Trzeba także pamietać, że kwestia ogólnie pojętej estetyki jaka jest idealna waga odnosi się także do… gustu. Innymi słowy, to co dla jednej osoby jest kwintesencją piękna, dla innej okazać się może mało atrakcyjne, przykładem tego mogą być sylwetki kulturystyczne, które wzbudzają nierzadko skrajne emocje. Jakkolwiek by nie było, zbyt duża ilość tłuszczu z pewnością nie jest „na topie”, więc warto dbać o to, by przenigdy nie zaburzał kompozycji sylwetki. Dodatkowo warto też dbać o to by BMI nie było niższe niż 18,5 i wyższe niż 30.

 

Zobacz też 

EcoSlim opinie


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness