Indeks glikemiczny - co oznacza?

Indeks glikemiczny - co oznacza?

Redakcja

2017-05-05

brak komentarzy

wielokrotnie we wskazówkach dietetycznych, poza kalorycznością, da się zetknąć też pojęcie „indeks glikemiczny”. Zaleca się, aby był niski, składniki z wysokim IG nie okazują się zalecane na diecie. Ale co to właściwie bywa oraz dlaczego lepiej, aby był niższy?

primo, indeks glikemiczny to nie to samo, co kaloryczność. Te dwa zwroty nie mają Co właściwie oznacza indeks glikemiczny? ze sobą nic wspólnego. Najprościej rzecz ujmując, IG mówi nam o tym, jak szybko podnosi się pułap cukru we krwi po spożyciu danego produktu.

Jeśli jakiś artykuł ma wysokie IG, to znaczy, że po jego spożyciu szybko uniesie się nam pułap cukru we krwi, insulina zacznie wydzielać się gwałtownie oraz glikemia zmniejszy się, co poskutkuje indeks ponownym uczuciem głodu. (Tak, tak, m.in. pułap cukru we krwi jest odpowiedzialny za uczucie głodu.) Te składniki to białe pieczywo, biały makaron, czekolada, cukier, piwo, kartofle, chipsy, popcorn – czyli te najmniej sprzyjające diecie. jadłospis oparta na produktach o wysokim IG sprzyja też cukrzycy i otyłości.

Niskie IG oznacza, że cukier okaże się uwalniał się glikemiczny wolniej, powoli podnosząc swój pułap we krwi, nie wywołując też tak gwałtownego produkowania insuliny. Dzięki temu, że modyfikacje glikemii będą powolne, nie będziemy tak szybko czuli głodu. Niski IG mają składniki pełnoziarniste, ryby oraz owoce morza, surowe jarzyny oraz owoce.

Planując swoje posiłki musisz mieć na uwadze, że indeks glikemiczny rośnie w produktach poddanych obróbce oznacza termicznej, czyli np. marchewka surowa ma niski IG, ale gotowana – bardzo wysoki. ilość kalorii okaże się co prawda ta osobiście, ale jedząc podgrzewane czy przetworzone składniki fundujemy własnej trzustce insulinową huśtawkę. Nie mówię oczywiście, że należy jeść wyłącznie chłodne oraz surowe rzeczy, ale warto uwzględnić indeks glikemiczny podczas przygotowywania śniadania czy obiadu.

 

 

Zobacz też

FormExplode Opinie 2017

Gry Logiczne Escape


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness