Jak chronić się przed kleszczami podczas biegania?

Jak chronić się przed kleszczami podczas biegania?

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Kleszcze to pajęczaki odporne na chłód i suszę. Żyją jedynie w lasach i na łąkach. Ich liczba rośnie w miastach z roku na rok. Zaobserwowały też, że w naszych piwnicach okazuje się ciepło przez cały rok, więc okupują je i żerują nawet w miesiącach zimowych żywiąc się krwią teraźniejszych tam myszy, szczurów czy kotów. Kleszcze lubią parki liściaste i wysokie trawy. Nie spadają na nas z drzew. Wspinają się na wysokość mniej więcej 120 cm, bo tam może znajdować się grzbiet ich potencjalnego żywiciela.


Kiedy spacerujemy lub biegamy po parku, kleszcze najchętniej atakują nasze nogi. Oczywiście może zdarzyć się, że znajdziemy kleszcza wbitego za uchem, ale nie dlatego, że spadł z drzewa. Po prostu długo wędrują po naszym ciele poszukując miejsca Biegasz? Uważaj na kleszcze! ciemnego, zacisznego z delikatną i delikatną skórną tkanką – mówi ada Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego kleszcze lokują się chętnie w okolicach narządów płciowych, pachwinach i zgięciach podkolanowych.

Co nam zagraża?

Kleszcze okazują się aktywne od kwietnia do listopada, ale największe zagrożenie stanowią w miesiącach letnich. Zaraża co trzeci z nich, a w lasach dziś okazuje się ich mnóstwo. Najgroźniejszą chorobą, którą przenoszą okazuje się kleszczowe stan zapalny mózgu. symptomy pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 procentach przypadków zostaje ona zahamowana w takiej pierwszej fazie. U reszty zakażonych ludzi wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych. Niekiedy kończy się to śmiercią, a niedaleko co drugi pacjent opuszcza szpital ochrona przed kleszczami z trwałymi następstwami wymagającymi wieloletniego leczenia lub rehabilitacji. Niebezpieczną chorobą okazuje się też borelioza, której charakterystycznym objawem okazuje się stopniowo rozszerzające się zaczerwienienie - ale objaw ten nie występuje zawsze. Na powodzenie, boreliozę można wykurować antybiotykiem.

Dostępne sa już badania - badanie PCR w kierunku boreliozy, dzięki którym łatwiej zdiagnozować chorobę. Bez tyc badań niestety licznych specjalistów niestety nadal wielokrotnie nie utożsamia objawów niedyspozycji chorego z boreliozą. Należy wiedzieć, że nie zawsze ukąszeniu kleszcza towarzyszy rumień wędrujący, w licznych przypadkach zarażenie odbywa się bez zewnętrznych objawów, stąd wielokrotnie osłabienie, gorsze samopoczucie czy też etap podobny do przebiegu grypy nie okazuje się kojarzony przez nas z wcześniejszym ukąszeniem kleszcza.

Jak się ochronić?

Ślina kleszcza posiada w składzie substancje znieczulające, co powoduje, jak uniknąć kleszczy że ukłucie okazuje się bezbolesne. Jeśli kleszcz nie zostanie znaleziony, ślad po nim pozostaje niemal niezauważony.

Dlatego dość istotne by  po powrocie mieszkaniu dokładnie obejrzeć fałdy skórne oraz doły pachowe, podkolanowe, okolice szyi. Lekarze zalecają też  noszenie długich spodni, koszulek z długim rękawem i czapek podczas wypraw do lasu. Kleszcze lubią tkanin syntetycznych. Zdecydowane preferują bawełnę. Dlatego polary czy elastyczne dresy sprawdzają się jako lepsza ochrona. Długie rękawy, spodnie, buty zakrywające stopę prawidłowo chronią przed kleszczami , ale trudno biegać tak ubranym w temperaturze 25 stopni.

Niektóre firmy wytwarzają odzież impregnowaną substancjami odstraszającymi - przede wszystkim permetryną.

Biegasz po łąkach, w lesie, w parkach? Zastosuj się do kilku zasad:

  • unikaj skarpet takich jak "stopki", na trening zakładaj wyższe skarpety, przynajmniej takie za paczuszkę jak chronić się przed kleszczami podczas biegania - spradzą się tu również skarpety do kolan, modne osatnio skarpety kompresyjne, które poza swoją rolą spełnią jeszcze efektywną ochronę przed kleszczami
  • unikaj biegania bez koszulki - najepiej zakładaj koszulkę z krótkim rękawkiem o więcej przylegającym materiale - nawet w wysokich temperaturach, na rynku dostępne okazują się koszulki z tkanin technicznych przeznaczone do biegania w letnie dni w wysokich temperaturach
  • luźne spodenki czy szorty lepiej zastapić leginsami, co również zagwarantuje lepszą ochronę przed kleszczami
  • chroń skroń - mimo, iż kleszcze znajdują się na niższych partiach krzewów czy traw, podczas biegania w lesie ryzyko złapania kleszcza okazuje się spore - zacznij używać czapki z daszkiem, albo letnią wersję popularnej chusty Buff
  • po zakończonym ćwiczeń wykonaj dokładny przegląd siebie, a następnie od razu weź prysznic

 

Zobacz też 

Opaski na rękę 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness