Jak mieć zdrowe zęby? Nie popełniaj tych błędów!

Jak mieć zdrowe zęby? Nie popełniaj tych błędów!

Redakcja

2017-07-03

brak komentarzy

19 Nawyków które Niszczą Twoje Zęby

Czerwiec 16, 2015 / Stomatologia / 3

Zęby okazują się potrzebne człowiekowi poprzez całe życie i stanowią nieodłączny element w jego prawidłowym funkcjonowaniu. piękny zdrowy uśmiech w dzisiejszych czasach to jeden z kwestii sukcesu i dobrego samopoczucia, lecz pomimo zwyczajnych zabiegów pielęgnujących i systematycznych wizyt u stomatologa zdarza się, że nie możesz pochwalić się własnym upragnionym, białym uśmiechem. W dzisiejszym wpisie prezentujemy 19 przykładów złych nawyków które przyczyniają się do niszczenie naszych zębów każdego dnia.

1. Gryzienie kostek lodu

Reklama siłowni

Popularne kostki lodu używane do chłodzenia napojów nie zawierają cukru, więc wydają się być nieszkodliwe. Nic więcej mylnego, nawyk gryzienia kostek lodu ze względu na jego twardość może spowodować ułamanie czy pęknięcie zęba. Jeśli nie możesz opanować się od gryzienia lodu Szok! Jaki wpływ na twoje zęby ma uprawianie sportu? zaleca się zaopatrzyć się w gumę do żucia.

2. Ochraniacz na zęby

 

Nie istotne czy uprawiasz boks czy grasz w piłkę nożną, w kolejnymi sporcie full contact gdzie istnieje chociaż niewielkie ryzyko utraty uzębienia zaleca się zabezpieczyć się w ochraniacz na zęby. Ochraniacze na zęby da się kupić już od kilku złotych, zaś wstawianie nowych zębów może kosztować nas o wiele więcej.

3. Piercing języka i ust

 

Piercing języka czy ust jest w dzisiejszych czasach w modzie, ale nawyk gryzienia metalowego kolczyka może spowodować stałe uszkodzenie zęba. Poza tym, metal ocierający się o dziąsła może je poranić albo nawet prowadzić do utraty zęba. Jama ustna stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii, więc piercing zwiększa ryzyko infekcji i ran. Zanim się zdecydujesz na piercing, najdogodniej omów taki zabieg ze własnym dentystą.

4. Zgrzytanie zębami

 

Zgrzytanie zębami albo bruksizm, może nieść zdrowe zęby ze sobą poważne konsekwencję wyłącznie dla zębów. Bruksizm to pojęcie przypisywane do mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębów. Człowiek zaciska szczękę nawet do kilku razy mocniej niż podczas spożywania dania. Po pewnym czasie mogą pojawić się urazy zębów, przyzębia ; stawów skroniowo-żuchwowych.

5. Dropsy/tabletki na kaszel

 

Tylko dlatego, że sprzedawane okazują się one w aptekach nie znaczy, że okazują się one zdrowe. Większość z tych preparatów na kaszel jest naładowana cukrem, więc po spożyciu takich pastylek czy kropelek należy starannie wypłukać swoją jamę ustną.

6. Butelka do łóżka

 

nigdy nie jest za prędko, aby chronić nasze uzębienie. Dając dziecku butelkę soku, kakao albo mleka na noc przed snem, doprowadzamy do przedwczesnej próchnicy i wprowadzamy złe nawyki. najlepiej jest więc przechowywać butelki z napojami z dala od łóżeczka własnej pociechy.

7. Napoje gazowane

 

Cukierki nie okazują się jedynym wrogiem zębów. Napoje nawyki żywieniowe a zęby gazowane mogą zawierać od kilku do kilkunastu łyżeczek cukru na porcję. Dodatkowo napoje gazowane zawierają także kwas fosforowy i cytrynowy, które źle funkcjonują na szkliwo. Dietetyczne napoje gazowane mają w sobie mniej cukru, ale mogą mieć nawet więcej kwasu w postaci sztucznych składników słodzących.

8. Zęby jako narzędzia

 

Otwieranie opakowań, paczek, wyciąganie korków a także ściąganie metalowych kapsli z butelek zębami może być wygodne, ale jest to bardzo zły nawyk. Wykorzystywanie zębów jako narzędzi do otwierania może spowodować ich pęknięcie. Trzymaj zawsze pod ręką coś do otwierania, zęby powinny być używane tylko do spożywania.

9. Napoje dla zawodników

 

Nie ma wątpliwości, że zimny napój sportowy dodaje nam sporo energii podczas ćwiczeń, ale napoje tego typu zwykle zawierają bardzo dużo cukru. Tak jak napoje gazowane czy słodycze w bardzo negatywny sposób wpływają na nasze szkliwo. notoryczne picie tego co niszczy zęby typu napojów może prowadzić do próchnicy, lepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest zatem zwykła woda.

10. Soki owocowe

 

Picie zbyt dużo soków prowadzi efekcie na stały kontakt zębów z cukrem, co jest czynnikiem sprawczym rozwoju próchnicy. Wypicie soku jest zdecydowanie więcej szkodliwe dla zębów niż zjedzenie owocu. Przede wszystkim jest on skoncentrowany i w łatwy sposób osadza się na szkliwie. Co istotne, cukier w kombinacji z kwasem z owoców oddziałuje bardzo niszcząco na nasze zęby.

11. Chipsy ziemniaczane

 

Chipsy ziemniaczane to jedna z najbardziej popularnych przekąsek uwielbiana zarówno poprzez pociechy a także dorosłych. Bakterie w osadzie nazębnym rozkładają składniki skrobiowe na kwasy, te zaś atakują zęby poprzez następne kilkanaście minut, jeśli resztki spożywania utkną w szczelinach między zębami. Po spożyciu chipsów zawsze zaleca się mieć na uwadze aby dokładnie wyczyścić je nicią dentystyczną.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness