Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Praktyczne porady

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Praktyczne porady

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

w tym wpisie odpowiadam na pytanie Piotra, zadane na Facebooku o to jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Dziękuję Piotrkowi za podesłanie pytania. Jeżeli Wy macie jakieś ciekawe tematy, o których chcielibyście przeczytać, śmiało piszcie (kontakt do mnie znajdziecie po prawej stronie albo da się napisać poprzez Facebooka).

Czytelników Rowerowych porad nie muszę chyba przekonywać, że jazda na rowerze to dość ważna oraz przydatna w życiu umiejętność. Rower wyrabia kondycję, poprawia zdrowie, pozwala szybko się przemieszczać, ale przede wszystkim jest olbrzymią przyjemnością. Dlatego warto Mama na rowerze! od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku miłość do rowerów. Jak się za to zabrać? Jak najłatwiej nauczyć dziecko jazdy na rowerze? i najlepiej w 15 minut? ;)

Oczywiście z 15 minutami to żart. okazują się w internecie osoby namawiające do tak błyskawicznej nauki, ja jednak jestem sceptycznie do nastawiony do takiego podejścia. Do każdego dziecka trzeba podejść indywidualnie oraz nikt nie zna malucha tak dobrze – jak jego rodzice. Niektóre pociech z łatwością przełamują swoje obawy (zdrowe obawy, trzeba dodać), a niektóre potrzebują nauka jazdy na rowerze na to czasu. Nic na siłę.

Jazda Konna Warszawa

Najważniejsza zasada podczas nauki jazdy (na którymkolwiek etapie nauki) to bezpieczeństwo. Wybierzmy miejsce płaskie, oddalone od ulicy, chodnika, drogi rowerowej (punkt 9 rowerowych złotych fantazje!). najlepiej by nawierzchnia była dostatecznie równa, ale jednocześnie nie był to asfalt. dziecko warto wyposażyć w dobrze dopasowany kask, zwłaszcza gdy ma problemy z równowagą. Ale najważniejszą kwestią jest stała obecność przy dziecku. nie jedynie by je złapać, również dodać otuchy oraz pewności siebie. Dla pociech to pierwszy raz na rowerze dość ważne.

znajomość jazdy najlepiej jest zacząć jak najszybciej. dziecko da się wozić w foteliku rowerowym, dzięki czemu oswaja się z na rowerze oraz przemieszczaniem szybszym niż w wózku. Już dwuletniemu dziecku da się kupić rowerek biegowy (kilka słów o rowerkach biegowych), na którym okaże się uczyło się jak utrzymać równowagę. w mojej opinii, dobrze by jest, gdyby taki rowerek miał tylko dwa kółka – trój- albo czterokołowiec jest oczywiście bezpieczniejszy, ale nie nauczy łapania równowagi. Ewentualnie może być biegowy z dołączonymi jak uczyć dziecko jeździć rowerem kółkami, które da się zdjąć.

mniej więcej piątego roku życia (albo wcześniej, jeśli uznamy, że to pozytywny okres) da się zacząć próby z „dorosłym rowerkiem” (ceny rowerów możesz sprawdzić tutaj), to znaczy wyposażonym w pedały. okazuje się kilka metod ułatwiających znajomość, ja zdecydowanie odrzucałbym podejście „jak się nie przewróci, to się nie nauczy”. Oczywiście – upadki będą nieuniknione, ale jeżeli widzimy, że dziecko ma trudności w samodzielnej jeździe na dwóch kołach – nie należy na siłę do tego dążyć.

 

Zobacz też 

Dr Farin


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness