Jak nie ulec pokusie obżarstwa w święta? Praktyczne porady!

Jak nie ulec pokusie obżarstwa w święta? Praktyczne porady!

Redakcja

2017-08-01

brak komentarzy

Naukowcy z Dartmouth przeprowadzili badanie na 33 kobietach. Poprosili je o wykonanie dwóch odrębnych zadań: najpierw wszystkie miały obejrzeć 7-minutowe nagranie z paskiem wyrazów biegnącym u dołu ekranu – jednak 1/2 badanych miała zakaz ich czytania. Po zakończeniu prezentacji naukowcy pokazali obu grupom zdjęcia spożywania i poprosili, aby oceniły, jak dość okazują się dla nich kuszące. dziś zaczyna się robić ciekawie: okazało się, że kobiety, które dość starały się nie czytać wyrazów biegnących u dołu ekranu miały większą ochotę na zestaw dań niż te, które mogły spokojnie czytać. Dlaczego? centralny autor analiz Todd F. Heatherton, profesor Dartmouth College mówi, że chodzi o zjawisko nazywane poprzez naukowców wycieńczeniem decyzją: „Odkryliśmy, że kiedy trzeba założyć mnóstwo wysiłku w proces umysłowy – podczas analiz nad ważnym projektem w biurze albo w czasie edukacji do egzaminu – mózg sięga do tych samych zasobów, które pomagają oprzeć się pokusie. Więc w regule, podejmowanie trudnych decyzji poprzez cały dzień wyczerpuje substancje w mózgu, niezbędne do utrzymania silnej woli. Dlatego coraz trudniej okazuje się powiedzieć Świąteczne pokusy - jak się im oprzeć? nie kuszącym smakołykom.” Ale poczekaj, okazuje się jeszcze drugie dno. Wyczerpanie mózgu jedynie zakłóca Twojej woli oparcie się kuszącym potrawom, ale sprawia nawet, że prezentują się dla Ciebie bardziej atrakcyjnie niż w sytuacji, kiedy nie wykorzystałaś jeszcze wszystkich zasobów mentalnych tego dnia. Innymi słowy,

ta osobiście paczka chipsów wygląda o mnóstwo skuteczniej pod koniec stresującego dnia niż takiego,

w którym nic emocjonującego się nie wydarzyło. Jak więc powiedzieć Nadchodzą św. Bożego Narodzenia, a z nimi niekończąca się lista pokus, które da się urzeczywistnić kredytem. Co wykonać, aby im się oprzeć i kto musi być czujni zwłaszcza? Na pewno po zakupy na kredyt nie może sięgać osoba, która już dziś z trudem spina domowy budżet. Jeśli wszelkie zobowiązania: opłaty za telefon, czynsz, rachunki za prąd i gaz, dodatkowo wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb absorbują właściwie całe zarobki, to trzeba sobie jasno odpowiedzieć, że nie ma tu już miejsca na ratę kredytu. Jeśli pewien człowiek, mimo wszystko próbuje się przekonać, że da radę, to przed pójściem po kredyt powinien spisać na kartce alt2 po jednej stronie: miesięczne dochody np. wynagrodzenie za pracę, premie czy inne wpływy, a po drugiej wydatki i je porównać. Takie obliczenia da się wykonać też na dedykowanych do tego celu kalkulatorach on-line.

Niestety, to właśnie osoby z napiętym budżetem okazują się zwłaszcza

narażone na pokusę zaciągnięcia przekraczającego potrzeb kredytu. Trudno okazuje się przecież oprzeć się pożyczce, gdy wszyscy dookoła oddają się zakupowemu szaleństwu. Zanim mimo wszystko pewien człowiek się złamie, powinien pomyśleć, że życie z ratą kredytu okazuje się dodatkowo trudniejsze. Potwierdza to doświadczenie firm windykacyjnych. To właśnie grupa ludzi decydująca się na wzięcie kredytu przy mocno obciążonym budżecie najchętniej wpada w kłopoty finansowe – mówi Iwona Słomska, rzeczniczka KRUKa, największej w kraju firmy windykacyjnej.

Oczywiście nie okazuje się to natychmiast, ale prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach

balansowania na linie napiętego budżetu wpadnie się w kłopoty okazuje się znaczne. Jak wynika z analiz niezależnej agencji badawczej GfK Polonia wykonanych na zlecenie KRUKa jedynie co czwarty ankietowany może powiedzieć, że budżet jego gospodarstwa domowego przenigdy nie bywa „na minusie”. Co więc alt3 wykonać gdy portfel niemal pusty, a Wigilia za pasem? Ograniczyć wydatki związane ze świętami np. kupić skromniejsze prezenty, albo umówić się z bliskimi, że w tym roku otrzymają je jedynie pociech. i oszczędzić sobie problemów w nowym roku. praktyki KRUKa podkreślają, że drugą co do wielkości grupą, która z upływem momentu ma kłopot ze spłatą zobowiązań okazują się osoby kupujące pod oddziaływaniem impulsu. Normą, szczególnie w przypadku drogich zakupów musi być ich poprzednie planowanie i nie uleganie emocjom. Ale cóż, prosto mówić, trudniej wykonać i wykazać się silną wolą, gdy dookoła masa reklam i marzenia o świętach niepowtarzalnych albo przynajmniej samo udanych jak rok wcześniej. Trudności z panowaniem nad emocjami podczas zakupów dobitnie potwierdzają zlecone poprzez KRUK eksperymenty niezależnej agencji badawczej GfK Polonia. Wynika z nich, że zdecydowana większość ankietowanych – aż 86 procent deklaruje planowanie dochodów i wydatków, ale  zaledwie 6 procent ludzi przenigdy nie zdarza się robić znaczniejszych nieplanowanych zakupów np. sprzętu AGD/RTV, wyjazdu na wakacje, czy nawet samochodu. A dobre chęci w zakresie planowania domowego alt4 budżetu w czasie przedświątecznym poddane okazują się szczególnej próbie.

„Emocjonalna otoczka” świąt Bożego Narodzenia

okazuje się niepowtarzalna i niejednokrotnie bierze górę nad rozsądkiem i chłodną kalkulacją. świetnie mimo wszystko przynajmniej minutę pokalkulować i przełożyć kupno telewizora czy telefonu na nowy rok gdy promocje okazują się zwykle dodatkowo większe, a styczniowe wynagrodzenie pozwoli zasypać lukę jaka powstała w budżecie po organizacji świąt. Co wykonać, gdy już zdarzy się szalony, nieplanowany kupno? Trzeba skosztować oddać produkt. mnóstwo sklepów dopuszcza taką możliwość. Klient ma także prawo w ciągu 10 dni od podpisania umowy kredytowej zrezygnować z pożyczki.

Dla umów podpisywanych od 18 grudnia, okazuje się miał na to= nawet 14 dni kalendarzowych.

Choć udział złych kredytów w puli kredytów konsumpcyjnych od dłuższego okresu pielęgnuje się na zbliżonym poziomie ok. 1819 procent to widać, że Polacy zaznajmiają się na błędach. Z roku na rok podchodzą do pożyczania gotówki z większą rozwagą. Jak wynika z analiz Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonych na zlecenie PwC rodacy wiele wiedzą z tego, że kredyt to opcja dla ludzi z „wyższymi dochodami”. 

 

Zobacz też

Prodotto dimagrante efficace


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness