Jak sobie radzić z utratą kontroli nad apetytem

Jak sobie radzić z utratą kontroli nad apetytem

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

Porady dietetyczne

utrata kontroliapetyttycienadwagaodchudzanie

Gdyby otyłość była wyłącznie wynikiem słabej woli, problemem odchudzania zajmowaliby się wyłącznie psycholodzy, a nie lekarze specjaliści ds. żywienia. szukają oni sposobu na takie "przestrojenie" ludzkiego ustroju grubasa, by ten mniej tył.

Gdyby otyłość była wyłącznie wynikiem słabej woli, problemem odchudzania zajmowaliby się wyłącznie psycholodzy, a nie lekarze specjaliści ds. żywienia. szukają oni sposobu na takie "przestrojenie" ludzkiego ustroju grubasa, by ten mniej tył. A tyje ponieważ je za dużo, je za dużo, ponieważ nieprawidłowo działa ośrodek mózgu odpowiadający za uczucie głodu oraz sytości.

Dla osoby szczupłej rezygnacja z czekoladowych przysmaków czy kromki pieczywa to wyłącznie niewielkie wyrzeczenie, podczas gdy dla grubasa to obsesyjne myślenie o jedzeniu oraz irytujące uczucie głodu. Znany amerykański naukowiec, Jahn Comlin, tak tłumaczy różnice w odczuwaniu głodu: Gdy chudzielec zje skrawek czekoladowych przysmaków, odpowiedni znak natychmiast dociera do ośrodka sytości w mózgu. U osoby otyłej, w wyniku całej lawiny przemian biochemicznych, zostaje powiadomiony nie ośrodek sytości, lecz głodu. Organizm domaga się wtenczas dalszych dostaw. zamiast poczuć sytość, grubas czuje nieodparty ssanie w żołądku. Zachowanie takich umęczonych oraz ciągle 5 sytuacji, w których najczęściej tracisz kontrolę nad apetytem odchudzających się ludzi przebiega następująco: Rano w ramach odchudzania, zjadają małe niskokaloryczne śniadanie; w południe, choć ssanie w żołądku już mocno dokucza, wyłącznie chuda rybka z pomidorkiem; wieczorem, choć wyrzuty sumienia każą trzymać się z dala od lodówki, bierze pajdę chleba z zakazaną kiełbasą. Sięgając następnie po czekoladę, postanawia: dzisiaj odpuszczę dietę, zacznę od jutra! A następnego dnia 
historia się powtarza. Rano oraz w południe panujemy nad apetytem, wieczorem apetyt panuje nad nami. Co robić? Czy nie ma wyjścia z tego błędnego koła? bywa! 

Krok pierwszy: odstaw mięso!
Naukowcy twierdzą, że na to, jak jemy oraz tyjemy, przemożny wpływ ma... praprzodek, który, żywiąc się korzonkami oraz jagodami, zazwyczaj przymierał z głodu. Raz na jakiś pora udawało mu się upolować ogromnego zwierza. wówczas objadał się ponad miarę, na zapas, przeczuwając, że następny okres głodu może być szczególnie niekrótki. Po naszych przodkach odziedziczyliśmy podświadome dążenie do objadania się "na zapas". Niepohamowany apetyt z "winy" przodków wyzwalamy jedząc mięsiwo. i rzeczywiście, specjaliści ds. żywienia dowiedli, że po jakimś czasie stosowania kuracji odchudzającej bezmięsnej apetyt wraca alt2 do normy. Jak długo trzeba pozostawać na kuracji bezmięsnej? To zależy od indywidualnych właściwości ludzkiego ustroju. Jednym już po tygodniu zdarza się zapomnieć o kolacji, inni potrzebują kilka tygodni. Zacznij więc od dwutygodniowej kuracji odchudzającej bezmięsnej. Na śniadanie zjedz chleb z pomidorem, ogórkiem oraz sałatą. Na główny posiłek makaron w sosie pomidorowym (bez odrobiny kiełbasy) oraz bukiet z jarzyn. Na kolację pozwól sobie na pizzę wegetariańską albo naleśniki z pieczarkami. Po 
jakimś czasie wprowadź odrobinę mięsa. Jeżeli apetyt wróci, zrezygnuj z szynki.

Krok drugi: wspomóż się ziołami!
nadmierny apetyt może być wywoływany m. in. poprzez zbyt duża ilość kwasu solnego wydzielanego poprzez żołądek. Zjadając najmniejsze nawet ciasteczko pobudzasz żołądek do wytwarzaniu dużej ilości kwasu. Odczuwasz wtenczas dokuczliwy ssanie w żołądku. w takich przypadkach szczególnie pomocne mogą okazać się zioła. Dobre rezultaty przynosi picie naparu z mieszanki ziołowej, sporządzonej z podbiału, ziela bratka, kwiatu akacji w tych samych proporcjach. Łyżkę mieszanki zalej wrzątkiem oraz pij 2 razy dziennie poprzez cały miesiąc. Kuracja potrzebuje cierpliwości, ale daje naprawdę wymierne rezultaty.

Krok trzeci: zastosuj akupresurę!
Według alt3 chińskiej medycyny masaż albo uciskanie poprzez 30 sekund punktu zaraz nad górną wargą ma poskromić apetyt na co najmniej 30 minut (a bywa, że oraz dłużej). Naprawdę trzeba przetestować. Drugim punktem, który należy delikatnie masować, to skrawek ucha zaraz przed małżowiną (patrz zdjęcie). Taki zabieg stymuluje ośrodek sytości w mózgu. Natomiast Egipcjanie polecali masaż brzucha (zawsze zgodnie ze wskazówkami zegara!) na znaczne przyspieszenie trawienia, co wspomaga ekspresową utratę wagi. Zwolennicy medycyny naturalnej polecają te nieskomplikowane, a skuteczne zabiegi. Krok czwarty: weź po leki pomocnicze! W aptekach półki aż uginają się od przeróżnych preparatów, w skład których wchodzą włókna, które wypełniając żołądek dają błogie uczucie sytości. A ze względu na to że nie są trawione, nie dostarczają dodatkowych kalorii. Do wyboru masz kilkanaście preparatów o zróżnicowanej cenie. Możesz też wybrać preparaty homeopatyczne zmniejszające łaknienie.

Krok piąty: pamiętaj o aromaterapii!
Lekarze zwolennicy medycyny naturalnej - już dawno zaobserwowali, że zapach mięty wydatnie ogranicza apetyt. Znana aktorka Joan Collins, pamiętna Aleksis z serialu "Dynastia", zapytana na konferencji prasowej poprzez wścibskiego dziennikarza o to, jak dba o idealną alt4 figurę, odpowiedziała: "Panuję nad swoim apetytem! Gdy czuję ssanie w żołądku, a wiem, że to jeszcze nie pora na posiłek, myję zęby świetną pastą. Jej głęboki zapach oraz odczucie smakowe mięty likwiduje apetyt w kilka minut. Proszę przetestować. To działa!"

Krok szósty: zastosuj dietą Cambridge!
To szczególnie restrykcyjna dietę - dziennie da się zjeść trzy albo cztery niewielkie (szklanka) posiłki przygotowane z proszku wymieszanego z wodą. ssanie w żołądku dokucza wyłącznie poprzez pierwsze dni (u niektórych ludzi ustępuje już po i dania oraz do końca nie ustępuje!). Co ciekawe, w czasie stosowania kuracji odchudzającej nie odnotowuje się nawet śladu rozdrażnienia, którego doświadcza licznych odchudzających się grubasów Dla licznych ludzi to pierwszy, przypadek, gdy w czasie odchudzania zapomina się o jedzeniu. A później da się już apetyt prosto utrzymać w ryzach.

Nieograniczoną ilość warzyw da się jeść zawsze, nawet w trakcie kuracji odchudzającej odchudzającej. Ale z owocami trzeba uważać. Nawet ich niewielka ilość potrafi zaokrąglić biodra.

Na drodze do wymarzonej sylwetki spotkasz dużo przeszkód. Najtrudniej przebyć niepohamowany apetyt. Ale wygrana daje nieprawdopodobną satysfakcję!

 

 

Zobacz też

Escape Gra 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness