Jak pielęgnować stopy biegacza? Te 3 rady zdecydowanie ułatwią Ci życie

Jak pielęgnować stopy biegacza? Te 3 rady zdecydowanie ułatwią Ci życie

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

Odcisk to nic innego jak zrogowaciała warstwa naskórka skumulowana w danym miejscu stopy. Odciski powstają na skutek długotrwałego ucisku albo tarcia na przykład butów o skórę, czy palców o siebie. Pod oddziaływaniem takich czynników skóra zaczyna wytwarzać komórki warstwy rogowej, które z upływem czasu coraz więcej narastają powodując stwardniałą strukturę. Odciski okazują się nieestetyczne, ale co gorsze wywołują ból i mogą być zaczątkiem stanu zapalnego.

 

Odciski dzielą się na nagniotki i modzele. Nagniotki to małe i twarde zmiany powstające między palcami stóp, bardzo często wskutek tarcia palców o siebie. Mają one rdzeń, który Biegasz? Zobacz, jak pielęgnować swoje stopy! może uwierać zakończenia nerwowe powodując jednakowym ostry ból.

 

Modzele natomiast powstają na podeszwie stopy. są rozległe, żółtawe i dość miękkie. są one źródłem piekącego bólu, ponieważ nie posiadają tak jak nagniotki rdzenia, który wbijałby się w głąb skóry. czynnikiem sprawczym ich powstawania może być złe rozmieszczenie ciężaru na stopie, na przykład względu wady budowy stopy.

 

Na szczęście z odciskami możemy walczyć. mimo wszystko bywa to uzależnione od stopnia doświadczenia zmiany skórnej. Na te mniej rozległe odszukamy w aptekach znaczny zasób suplementów w postaci kremów, maści, żeli czy plastrów (na przykład marek Scholl, Salvequick, Compeed, Acerin). pielęgnacja stóp biegacza Ich zadaniem bywa rozmiękczenie odcisku na tyle, by da się jest go samodzielnie usunąć pilniczkiem albo tarką w mieszkania. Przy stosowaniu tych sposobów należy przyłożyć wagi by nie potraktować zdrowego miejsca preparatem, bowiem może on boleśnie uszkodzić żywą skórę. Dostępne okazują się dodatkowo różnego rodzaju poduszeczki żelowe mające ; chronić dane miejsce przed dalszym tarciem i ekspansją odcisku.

 

Metody te nie pomogą w przypadku, gdy odcisk bywa rozległy i powodujący silny ból, jak też regularnie nawracający w jednakowym miejscu. Wtedy już należy udać się do lekarza specjalisty albo podologa, który fachowymi narzędziami wyeliminuje zmianę, jak dbać o stopy ponadto sprawdzi czy nie doszło do zakażenia i ustali przyczynę jej powstawania. Specjalista zastosuje dodatkowo właściwą prewencję, na przykład zaleci korzystanie z odpowiednich wkładek.

 

Wszyscy wiemy, że skuteczniej bywa zapobiegać niż leczyć, więc dobrze użyć się do poniższych wskazówek, aby zminimalizować niebezpieczeństwo powstawania odcisków:

  • nośmy wygodne, nieobcierające buty,
  • nie stosujmy za bardzo ciasnych rajstop czy skarpet,
  • po kąpieli zadbajmy o całkowite wysuszenie stóp, zwłaszcza obszarze między palcami,
  • stosujmy kremy odżywcze i zmiękczające do stóp,
  • regularnie (na przykład 2 razy w tyg.) usuwajmy tarką zrogowaciałą warstwę naskórka.

popękane pięty, suchość skóry stóp

czynników przyczyniających się do pękających pięt może być dużo, jak sportowy styl życia a pielęgnacja stóp również schorzenie ta może być składową licznych czynników. Nie mniej mimo wszystko z pewnością na przypadłość ma wpływ zbytnia suchość skóry stóp, a ta tymczasem bywa wynikiem niedostatecznego jej nawilżenia. Jak pisaliśmy wcześniej, na stopach niedobór bywa gruczołów łojowych, stąd też jedyne nawilżenie jakie może otrzymać ta część ciała pochodzi z naszej dbałości. Popękane pięty wyglądają nieestetycznie i okazują się niebezpieczne dla organizmu, bowiem w zaawansowanym stadium może dojść do powstania szczelin stanowiących otwartą drogę dla bakterii, wirusów i grzybów, które z łatwością przenikną do głębszych warstw skóry, powodując niebezpieczne dla organizmu zakażenia.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness