Jaki wpływ ma jedzenie na emocje? Lepiej jedz reglarnie!

Jaki wpływ ma jedzenie na emocje? Lepiej jedz reglarnie!

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

O tym, że obniżone spożycie kalorii pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie, jak również długowieczność, wiemy od dawna. A co z inteligencją?

Kto z nas nie chciałby być wybitnie inteligentny, albo chociaż wyjątkowo mądry? Jakby w księgarniach mało było poradników, jak zostać geniuszem (albo przynajmniej systematyczne udawać), to jeszcze sieć zaśmieca przerażająca liczba przypadkowych wskazówek: „Czytaj książki. Podróżuj. wysłuchuj muzyki. Ucz się nowych języków. Zmieniaj hobby”. Uff… dużo, trudno, drogo. A trzeba po prostu porządnie… się przegłodzić. I nie mówimy tu niszczących portfel i zdrowy rozsądek dietach. Chodzi o zwykłą, chamską głodówkę. Całkiem za darmo!

Kto nie doje, pożyje dłużej

O tym, że obniżone spożycie kalorii pozytywnie wpływa zarówno Głodny nie jesteś sobą, czyli jak dieta wpływa na emocje? na zdrowie, jak również długowieczność, wiemy od dawna. U ludzi spożywanie o ¼ kalorii mniej znacząco obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi. tymczasem makakom podobna dietę przedłuża życie o średnio 3 dekady. Na ludzkie realia to jakieś 9 lat, a patrząc na kondycję Jane Fondy mamy wszelkie podstawy przypuszczać, że u człowieka makacze badania dałyby podobne rezultaty. Szansa bywa duża, bo w laboratoriach z całego świata notuje się analogiczne wyniki tylko u małp, lecz również u myszy, robaków, muszek, czy… drożdży.

 

jadłospis redukcyjna przedłuża życie makakom (fot. By J.M.Garg – Own work, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6361461)

Wszystko fajnie, ale mimo wszystko długowieczność to jedno, a mądrość to drugie. dieta a emocje Żeby „dopakować” mózg nie trzeba po prostu zamienić burgera na pęczek marchewek. Trzeba doprowadzić się do stanu, w którym skurczony żołądek będzie wołać pomocy wysyłając sygnały w postaci hormonu głodu – greliny.

Głupi jak przejedzona mysz

Grelina to peptyd wydzielany przez komórki ściany żołądka, który potrafi przenikać bez kłopotu przez barierę krew-mózg. Dzięki temu systematyczne przekazuje informacje wprost do znajdującego się w podwzgórzu ośrodka kontroli głodu (tuż obok częściach układu nagrody i kary. Przypadek? Nie sądzę). To mimo wszystko nie wszystko. Jak wykazują coraz to następne badania naukowe, hormon głodu oddziałuje także na inne fragmenty układu nerwowego – przysadkę, śródmózgowie, czy rdzeń kręgowy, a dodatku jego wpływ alt3 nie ogranicza się tylko do pobudzania lub wyciszania partii neuronów. Grelina potrafi kontrolować też ekspresję genów w tkankach nerwowych, a nawet przyczyniać się do neurogenezy i ochraniać dojrzałe już neurony. Te dwie ostatnie funkcje okazują się kluczowe w procesach pamiętania i uczenia się, a wyniki nad oddziaływaniem greliny nad plastycznością mózgu okazują się wymowne – przejedzeni prawdopodobnie głupiejemy. A już na pewno głupieją przejedzone myszy.

Na pamięć, na Parkinsona, na ból i depresję

Główne centrum unoszenia informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej znajduje się niejako w hipokampie, na który grelina ma znaczny wpływ. Do tego poziomu, że nieobarczone genu greliny myszy osiągały o wiele gorsze wyniki w dieta a psychika testach na pamięć i uczenie się, niż „normalni” pobratymcy. tymczasem te „standardowe” myszy po dożylnym podawaniu dodatkowych dawek greliny wykazywały 30-40% wzrost efektywności w analogicznych testach, a ich mózgi wytwarzały o 30% więcej połączeń neuronalnych, niż u niestymulowanych zwierząt. Według badaczy z Yale Medical School to w sumie nic dziwnego – głodny organizm inwestuje także w zasoby intelektualne, by podkręcić szansę na znalezienie pożywienia.

Już samo podkarmianie neuronów greliną w warunkach in vitro (czyli na szalkach) znacznie zwiększało częstość ich podziałów, oraz sprawiało, że umierały rzadziej i były ogólnie w lepszym stanie. Daje to sporą nadzieję na domniemane terapie schorzeń neurodegeneracyjnych, w szczególności przypadłości Parkinsona.

 

Zobacz też 

Joga Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness