Jedzenie przed treningiem. Dowiedz się najważniejszych rzeczy!

Jedzenie przed treningiem. Dowiedz się najważniejszych rzeczy!

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

1. Rola prawidłowego odżywiania

Złota zasad mówi „jesteś tym, co jesz” – nie bierzmy tego dosłownie, ale musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż nasz organizm bywa stymulowany do rozrostu mięśni poprzez mocny wysiłek siłowy podczas treningów na siłowni; potrzebuje więc produktów odżywczych jako budulca. Potrzebuje także substratów energetycznych pozwalających ów trening siłowy jak dobrze zrobić, dodatkowo zregenerować się po zaprzestaniu i przygotować do kolejnego wysiłku. Tu właśnie wchodzi rola prawidłowego odżywiania, ponieważ wszelkie te substancje, o których mowa, dostarczamy wraz z pożywieniem.

 

Zdaję sobie sprawę, że nie ma jednej metody i złotego środka,
który sprawdzi się u dowolnej osoby, gdyż bywa to kwestia bardzo osobista. Lecz określone szablony, które postaram się zarysować, będą dobrym punktem wyjściowym w doborze odpowiedniej kuracji odchudzającej.

 

 

dietę całodzienna jest oparty na dostarczeniu odpowiedniej ilości makro- i mikroskładników odpowiednio rozłożonych w ciągu dnia i 5 pytań o jedzenie przed treningiem! to bywa najważniejszym elementem, by cały bilans był zgodny.

Skupię się jednak i przybliżę jeden z składników planu żywieniowego, a mianowicie odżywianie przed silnym treningiem.

 

Nie posiadasz momentu? Nasi eksperci ułożą dla Ciebie plan. Kliknij tutaj!

 

EcoSlim

2. Jak powinien wyglądać posiłek przedtreningowy?

licznych z nas nieraz miało okazję wyjść na siłownię i po momencie stwierdzić „to nie mój dzień, czuje się fatalni,e idę mieszkania…” jestem przekonany, że w 70% sytuacji winą był zły posiłek przedtreningowy (ciężki, zamulający, powodujący ospałość) albo jego całkowity niedobór (głodówka i niedobór siły).
Co wykonać, by wykluczyć taką opcję? Co jeść przed treningiem na siłowni?

Akrobatyka Warszawa

Oczywiście podkreślę dodatkowo raz: taki posiłek bywa jednym z kilku, jakie spożyjemy w ciągu dnia i gramatura poszczególnych produktów musi być dobrana do osoby, jak jeść przed treningiem poziomu wysiłku treningowego i aktywności całodniowej, metabolizmu, dodatkowo okresu, w jakim jesteśmy (masa, redukcja)
i ustosunkować się do zawartości reszty naszych porcji dziennych.
Rozłóżmy nasz posiłek na tzw. nasze „cegiełki”, czyli partii składowe.

 

3. Białka

Zadbajmy o to, by były pełnowartościowe, prosto biodostępne dla organizmu 
i stosunkowo szybko trawione. Białe albo czerwone mięso i podroby, ryby, jajka, odżywka na bazie serwatki sprawdza się tu doskonale. Wszystkie wymienione wyżej mają aminogram bardzo zbliżony do tego występującego w naszych mięśniach, dodatkowo nie powinny „zapychać” układu pokarmowego i powodować efektu tzw. wzdęć.

 

Unikałbym raczej mięsa wieprzowego, twarogów i elementów na bazie kazeiny ze względu na cięższe trawienie albo niekiedy do tego przeczyszczająco działającej na dużo osób dorosłych laktozy. warto też analizować skład wspomnianych odżywek białkowych. Niejednokrotnie w zawartości niektórych elementów trzeba napotkać zbędne i spełniające funkcję wypełniacza roślinne proteiny.

 

4. Węglowodany

Celujmy w pełnowartościowe złożone – gwarantują co jeść przed treningiem więcej energii równomiernie uwalnianej podczas trwania wysiłku, dodatkowo przeciwdziałają nagłym spadkom cukrów.


świetnym rozwiązaniem może być także mix złożonych i prostych, lecz z przewagą tych pierwszych. Unikałbym fruktozy zawartej w owocach ze względu na jej funkcję uzupełniająca glikogen wątrobowy, a nie mięśni. Wszelkie ryże, kasze, makarony ciemne, ziemniaki sprawdzą się w owej roli doskonale.

 

Pamiętajmy też, że źródła pełnowartościowe zawierają błonnik – co bywa niezwykle istotnym elementem, by utrzymać tzw. czystość wewnętrzną organizmu i u osób posiadających problemy z trawieniem białek zapobiegać okaże się fermentacji ich w układzie pokarmowym i wyrówna odczyn pH. Krótko mówiąc – błonnik usprawni pracę naszego metabolizmu, pozwoli na podtrzymanie prawidłowych warunków do jego funkcjonowania i skutecznie zwiększy ochronę naszego przewodu pokarmowego.

 

5. Tłuszcze (ewentualnie)

Kwestia tłuszczów i ich dodawania do daniu przed treningiem bywa otwarta
i przeważnie jest zależne od zamiarze kuracji odchudzającej i ich zawartości czy warto jeść przed ćwiczeniami w reszcie posiłków.
Z jednej strony ich nadmiar spowalnia trawienie, co u osób z wolnym metabolizmem nie okaże się oczekiwane, natomiast u innych wspomoże właściwy – wolniejszy przebieg trawienia. Oliwa z oliwek, siemię lniane, orzechy, tłuszcz z kokosów czy oleje ryżowe albo z pestek winogron to źródła z których należy czerpać zdrowe kwasy tłuszczowe. Równie dobrym sposobem są preparaty posiadające kwasy omega-3 i omega-6.

 

6. Mikroelementy

kwestia także dyskusyjna odnośnie do ich zawartości w jedzeniu. warto jednak zwrócić uwagę, by po partii postarać się je uzupełnić. spory ich odsetek odszukamy w produktach z gamy węglowodanowych (oczywiście tych pełnowartościowych), zaleca się jednak byłoby dodać odrobinę 100-200 g warzyw, by dodatkowo podnieść dawka witamin i minerałów nieodzownych do prawidłowego funkcjonowania wyłącznie mięśni, lecz również całego organizmu. Dla wszystkich nieprzyjaciół warzyw świetnie sprawdzą się kompleksy witaminowe. Niekiedy wystarczy jedna tabletka w zamiarze uzupełnienia wszystkich niedoborów.

 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness