Które batony dla sportowców są najlepsze? Przeprowadziliśmy test!

Które batony dla sportowców są najlepsze? Przeprowadziliśmy test!

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

dr Extenda efekty

Na rynku suplementów diety i zdrowej żywności ogrom miejsca zaczyna zajmować tzw. żywność funkcjonalna, czyli artykuły spożywcze, które oprócz wysokiej zawartości substancji odżywczych pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego ludzkiego ustroju. Przykładem takiej żywności są batony dla sportowców.

Rodzaje batonów dla sportowców

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu trenujemy, nasza jadłospis może zakładać zredukowanie preparatów wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i tłuszcze nasycone, jak na przykład batony. Firmy wytwarzające ; i zdrową żywność wpadły mimo wszystko na pomysł, jak trzeba wykorzystać batony również w sportowej diecie.

Obecnie na rynku kupić trzeba specjalistyczne batony dla sportowców, które różnią się od sklepowych większą zawartością substancji odżywczych (zwłaszcza białka i węglowodanów) przy zmniejszonej ilości cukru i tłuszczu. Czasem do batonów dla sportowców dodaje się również korzystne z Batony dla sportowców: które jeść, by schudnąć? punktu widzenia sportowca składniki aktywne, np. witaminy, kreatynę czy aminokwasy. Batony dla sportowców mogą przybierać kondycję tradycyjnego batonu lub batonika musli. Ze względu na skład batonów dla sportowców wyróżnia się:
– batony wysokoenergetyczne (zawierające dużą ilość kalorii i węglowodanów),
– batony wysokobiałkowe (zawierające dużą ilość białka),
– batony białkowo-węglowodanowe (zawierające nieomalże identyczną ilość białka i węglowodanów),
– batony niskowęglowodanowe (zawierające małą ilość kalorii i węglowodanów, polecane zwłaszcza na diecie redukcyjnej).

Zastosowanie batonów w sporcie

 

Batony białkowe w smaku nie różnią się zbytnio od batonów spotykanych na sklepowych pólkach. dodawane są do nich zdrowe składniki, np. płatki owsiane, zboża, czasem prawdziwą czekoladę. Batony te zawierają jednocześnie prawidłowo dobraną kompozycję substancji odżywczych, w związku z czym mogą stanowić słodki deser dla ludzi, którym trudno zrezygnować ze najlepsze batony dla sportowców słodyczy w trakcie diety masowej czy redukcyjnej.

Ze względu na swoją umyślnie opracowaną formułę białkowo-węglowodanową, batony mogą stanowić również uzupełnienie diety w kalorie, proteiny i węglowodany. Niektóre batony mają nawet oznaczenie “meal replacement” co oznacza, że mogą w uzasadnionych przypadkach zastąpić pełnowartościowy posiłek! Gdy nie mamy momentu ani potrzeb, by przyrządzić szybki posiłek (np. ;, w szkole, podczas wyjazdu) prawidłowo poratować się specjalnym batonem, w miejsce zajadać nieposkromiony apetyt niezdrowymi przekąskami, dostarczającymi jedynie pustych kalorii.

Zalety i wady batonów dla sportowców

najsilniejszą zaletą batonów sportowych bywa fakt, że mogą stanowić zdrową, smaczną przegryzkę w punkcie, gdy potrzebujemy szybko coś zjeść, a nie mamy potrzeb spożycia zdrowego posiłku. Batoniki są lekkie, trzeba zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie i zjeść wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

style="text-align:justify">specjalnie opracowana formuła batoników sprawia, że w zależności od naszego zapotrzebowania możemy wybrać batonik o zawartości najdogodniej odpowiedzialnym naszemu zapotrzebowaniu na energię i odżywcze składniki (głównie białko). Batoniki pomagają rozbić rutynę codziennej diety i dają szansę na zaspokojenie głodu na słodycze, zazwyczaj spotykanego zwłaszcza w czasie redukcji.

Batony dla sportowców są ; zdrowe i pożywne. Dużą zaletą bywa również ich trwałość – szczelnie zamknięte trzeba je przechowywać poprzez długi okres i spożyć wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. inaczej niż pozostałych dań, np. smoothies białkowych, batony nie wymagają specjalnych przygotowań. wystarczy tylko wyciągnąć je z opakowania i… zjeść!

 

najsilniejszą wadą batonów dla sportowców bywa przede wszystkim ich cena. najtańsze batoniki musli trzeba co fakt kupić już za niespełna 2 złote, mimo wszystko wysokobiałkowe jakie batony dla sportowców wybrać batony czekoladowe to koszt czasem nawet ponad 10 zł.! Co więcej, naładowane dodatkami funkcjonalnymi okazują się toksyczne, np. batony dostarczające witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które nie są wydalane z ludzkiego ustroju tak szybko, jak witaminy rozpuszczalne w wodzie, mogą powodować hiperwitaminozę i wywoływać skutki uboczne związane z przedawkowaniem witamin.

W batonach niskowęglowodanowych i niskokalorycznych tradycyjne źródła węglowodanów zastępowane są poprzez cukry alkoholowe. Odpowiadają one za słodki odczucie smakowe batonów, jednocześnie charakteryzują się bardzo małym indeksem glikemicznym i małą kalorycznością. nadto znaczne porcji cukrów alkoholowych (np. poliolu) mogą powodować mimo wszystko problemy metaboliczne, np. biegunki. trzeba o tym wiedzieć i przestrzegać zaleceń wytwórcę co do dziennej ilości spożywanych batonów – tylko w taki sposób batony nam pomogą, a nie zaszkodzą.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness