Kwas cytrynowy - zdrowy czy niebezpieczny?

Kwas cytrynowy - zdrowy czy niebezpieczny?

Redakcja

2017-05-08

brak komentarzy

kwas cytrynowyzdrowyniebezpiecznybezpieczny

Kwas cytrynowy to składnik, który budzi sprzeczne uczucia. Z jednej strony jest często dodawany w dużej gamie preparatów, a z drugiej często pojawiają się głosy o jego dużej szkodliwości. Jak jest naprawdę? Czy powinniśmy obawiać się kwasu cytrynowego?

jest kwas cytrynowy?

Kwas cytrynowy, zwanych inaczej E330, jest to naturalny związek chemiczny z zespoły hydrokwasów karboksylowych. Zawiera trzy zespoły karboksylowe oraz jest dość pospolitym kwasem występującym w przyrodzie, trzeba go znaleźć w dużej grupie organizmów żywych, gdzie jest odpowiedzialna za poprawność metabolizmu. W wielkich dawkach występuje w liściach owoców, szczególnie cytrusów.

Kwas cytrynowy - wykorzystanie

Kwas cytrynowy jest często wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym oraz w gospodarstwie domowym. W przemyśle Czy kwas cytrynowy jest bezpieczny dla zdrowia? spożywczym wykorzystuje się go w funkcji regulatora kwasowości oraz stabilizatora. Jest również odpowiedzialny za utrwalanie kolorów preparatów konsumpcyjnych. Znaleźć go trzeba w wyrobach cukierniczych, słodyczach, chrupkach, deserach mlecznych, lodach, wyrobach garmażeryjnych, dżemach, galaretkach, margarynach, serach topionych, serach mozzarella, serach twarogowych, zagęszczonych napojach słodzonych, oliwkach w zalewie czy przetworach rybnych.

Szerokie zastosowanie znajduje również w kosmetyce. Znajdziesz go w kremach na przebarwienia oraz piegi, peelingach na rozjaśnienie, płynach do mycia twarzy, płukankach do włosów. W kosmetykach stosowany jest jako przeciwutleniacz, substancja wspomagająca działanie pozostałych hydroksykwasów, substancja działająca antybakteryjnie oraz rozświetlająco.

W gospodarstwie domowym kwasku cytrynowego stosuje się zwłaszcza do szorowania powierzchni. Świetnie sprawdzi się jako odkamieniacz do czajnika, usuwa alt2 ślady po małej czarnej oraz herbacie, może być używany do szorowania armatury oraz nawarstwień korozyjnych.

Kwas cytrynowy – szkodliwy, czy bezpieczny?

Wokół kwasu cytrynowego narosło dużo historii. Mówi się, że ma niekorzystny wpływ na zmianę odpowiedzi chemicznych w mózgu. wielu konsumentów słysząc w nazwie „E”, natychmiast kwalifikuje składnik jako szkodliwą chemię. Niepokoi również często użycie kwasu, nawet w produktach, które same w sobie już okazują się kwaśne. Podobnie jak to, że silne działanie kwasku jest w stanie usunąć korozję czy zanieczyszczenia. 

Nie ma mimo wszystko wiarygodnych badań potwierdzających szkodliwość kwasu cytrynowego. Czy jest zatem korzystny dla naszego zdrowia? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, choć w licznych miejscach trzeba alt3 znaleźć wiadomości zapewniające o bezpieczeństwie kwasu cytrynowego. Niezaprzeczalnie zdrowe jest to, co bezpieczne. i na te produkty dobrze stawiać w swoim menu. organiczny sok z cytryny jest więc lepszym rozwiązaniem niż kwasek cytrynowy. dorzucaj go do herbaty czy wypieków a zyskasz stuprocentową gwarancję, że wybierasz najlepsze dla siebie składniki.

Jak we wszystkim, ważny jest umiar. Skoro kwas cytrynowy dodawany jest do licznych preparatów to trzeba zaleźć inny metoda na zminimalizowanie jego spożycia, tylko poprzez zrezygnowanie z częściach preparatów.

Ogromnym krokiem milowym w naszej diecie będzie rezygnacja z gotowych słodyczy. zamiast batoników, ciasteczek oraz czekoladek, samodzielnie przygotuj ciasto lub ciasteczka. Nawet jeśli twoje umiejętności kulinarne okazują się znikome, powinnaś alt4 dać sobie radę z najprostszymi przepisami, np. na ciastka owsiane. powinno to ogromna korzyścią dla twojego zdrowia, bo w gotowych składnikach znaleźć trzeba dużo szkodliwych składników, choćby tłuszcz palmowy. Rezygnacja z nich to dobra inwestycja w swoje zdrowie.

Ogranicz kupowanie gotowych dżemów oraz konfitur. Dużo lepsze okazują się przetwory domowej pracy. Korzyści z ich zrobienia posiadasz dużo: okazują się dużo lepsze w smaku, nieporównanie zdrowsze oraz zdecydowanie tańsze od gotowych słoiczków.

W dobie mocno przetworzonej żywności dobrze jak najchętniej sięgać po zdrowe oraz bezpieczne produkty. Pewnych składników w pożywieniu nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale czytając opisy oraz dokonując świadomych wyborów, mamy spory wpływ na swoje zdrowie.

 

Zobacz też

Knee Active Plus Opinie 2017

Gry Logiczne Escape


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness