Najprostsze sposoby na czyszczenie maty do ćwiczeń

Najprostsze sposoby na czyszczenie maty do ćwiczeń

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Niektóre rzeczy są proste do zrobienia, i powinny one być wykonane po każdym treningu, jeśli chcesz, aby Twoja mata  wyglądała jak nowa, tak długo, jak to możliwe (i była wolna od smrodku ;)).

  • Przede wszystkim przed każdym treningiem, a w szczególności w miesiącach letnich, weź prysznic. Kiedy ćwiczysz jogę jest to szczególnie istotne, bo zazwyczaj ćwiczymy boso. Mata wtedy może wchłaniać pot ze stóp, dodatkowo wszystko co jest Jak czyścić matę do ćwiczeń? na Twoich stopach. Mycie rąk i stóp przed praktyką pomoże Ci utrzymać matę w czystości.
  • Po każdym treningu przetrzyj matę wilgotną szmatką. Ja raz w 7 dniach przecieram ją środkiem przeciwbakteryjnym. Zanim jednak ją zwiniesz upewnij się, że jest już sucha.
  • Trzymaj matę w pokrowcu. Dzięki temu pomiędzy treningami nie zabrudzi się ani nie zakurzy.

DOKŁADNE CZYSZCZENIE MATY

Jeśli ćwiczysz regularnie i szczególnie się pocisz możesz wykonywać te czynności raz jak czyścić matę do ćwiczeń w tyg. Jeśli ćwiczysz rzadziej można raz w 30 dni.

  1. Do szorowania maty możesz użyć gotowego suplementu i przyjmować zgodnie z opisem na opakowaniu. Przykładowy produkt środka do szorowania maty znajdziecie tutaj.
  2. Możesz także przygotować swój środek do szorowania, co jest rozpocznie tańsze. będzie wystarczające wlać do miski letnią wodę i dodać do niej łyżkę płynu do obmywania garnków lub innego łagodnego detergentu. Możesz także do roztworu jak szybko wyczyścić matę do ćwiczeń dodać łyżeczkę sody oczyszczonej, jeśli Twoja mata jest szczególnie brudna.
  3. dobrze jest detergent przygotowany w mieszkaniu przelać do butelki z atomizerem. Spryskujemy nim matę i delikatnie czyścimy albo ściereczką albo gąbeczką. Pamiętaj żeby nie pocierać za mocno, aby nie uszkodzić powierzchni maty.
  4. Żeby zmyć detergent z powierzchni maty, można spłukać ją pod prysznicem. jest to szczególnie istotne, bo pozostawione resztki detergentu pod oddziaływaniem potu z dłoni czy stóp mogą jak dokładnie wyczyścić matę do ćwiczeń spowodować poślizgnięcie się i kontuzję!
  5. Gdy mata jest mokra należy przywiesić ją do wyschnięcia gdzieś, gdzie ma wystarczająco dużo miejsca. Albo pod prysznicem albo na drzwiach.
  6. Nawet kiedy wydaje Ci się, że mata już jest sucha nie zwijaj jej natychmiast w rolkę. Niech zaczerpnie trochę rześkiego powietrza co jakiś moment. jedynie nie zostawiaj jej na słońcu przez cały dzień, bo możesz ją odbarwić lub wysuszyć za szczególnie.

 

Zobacz też 

Opaski na rękę 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness