Nietolerancja laktozy - jakie ma objawy?

Nietolerancja laktozy - jakie ma objawy?

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w mleku, to jedna z bardzo często spotykanych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy - enzymu koniecznego do planu laktozy. wtenczas po spożyciu mleka albo innych czynników zawierających laktozę pojawiają się problemu ze strony układu pokarmowego. Jakie są przyczyny oraz skutki nietolerancji laktozy? jak działa kuracje?

Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu, która występuje po spożyciu czynników zawierających laktozę - cukier mleczny. przyczyną tego rodzaju nietolerancji pokarmowej jest niedobór (alaktazja) albo niedobór (hipolaktazja) laktazy - enzymu pokarmowego, który jest niezbędny do prawidłowego planu laktozy na glukozę oraz galaktozę. Gdy w organizmie brakuje laktazy, laktoza nie może zostać rozłożona oraz ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. w rezultacie tworzą się kwasy oraz gazy, które skutkują tym wzrost ciśnienia osmotycznego treści jelitowej oraz działają drażniąco na błonę śluzową, czego efektem są przykre problemu ze strony układu pokarmowego.

Nietolerancja laktozy - przyczyny

Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest pierwotny (dziedziczny) niedobór laktazy (czyli hipolaktazja dorosłych). istotą przypadłości jest postępujące już od 2 roku życia (a niekiedy nawet wcześniej) zmniejszanie się aktywności laktazy, która uzyskuje najwyżej 5 procent startowej aktywności. objawy tego rodzaju nietolerancji cukru mlecznego rzadko pojawiają się u niemowląt oraz pociechy. zazwyczaj pojawiają się dopiero Jak rozpoznać objawy nietolerancji laktozy? w wieku dojrzewania albo u dorosłych.

Nietolerancja laktozy takie jak dorosłych jest spowodowana polimorfizmem genu LCT (genu laktazy). Choroba jest dziedziczona recesywnie.

Nietolerancja laktozy może być także wynikiem alaktazji, czyli wrodzonego niedoboru laktazy. przyczyną przypadłości jest uwarunkowany genetycznie wrodzony mankament metaboliczny, który sprawia, że organizm nie może produkować laktazy. W tym przypadku skutki nietolerancji pojawiają się u noworodków już po 1 podaniu mleka matki albo modyfikowanego mleka zawierającego laktozę. Choroba może być przekazana potomstwu.

Do tego rodzaju nietolerancji pokarmowej może doprowadzić także wtórny (nabyty) niedobór laktazy (przejściowy albo utrwalony niedobór tego enzymu). bywa on wynikiem dolegliwości albo różnych czynników, które doprowadzają do urazu nabłonka oraz kosmków jelitowych, wytwarzających laktazę, np.:

 • choroba Leśniowskiego-Crohna (szczególnie na etapie ostrej oraz w okresie przechodzenia w etap remisji);
 • martwicze zapalenie jelita;
 • choroba Whipple’a;
 • zespół krótkiego jelita;
 • infekcje żołądkowo-jelitowe, np. ostra albo przewlekła rozwolnienie - wywołana poprzez bakterie (bardzo często Escherichia coli oraz Salmonella) albo wirusy (zwykle rotawirusy oraz adenowirusy);
 • zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego: lamblioza, gardiaza, tasiemczyca
 • celiakia;
 • choroba Duhringa (skórna manifestacja nietolerancji glutenu)
 • alergia pokarmowa, np. alergia na białko mleka krowiego albo soi;
 • mukowiscydoza;

Do niszczenia nabłonka oraz kosmków jelitowych może dojść także w wyniku nadmiernego korzystania z niektórych leków, np. antybiotyków, niesterydowych leków przeciwzapalnych, kwasu alt2 acetylosalicylowego, chemioterapeutyków, oraz wysokoprocentowych napojów. Może wystąpić także pod wpływem promieniowania jonizującego, w przebiegu niedożywienia.

Tymczasowa nietolerancja laktozy może wystąpić u pociechy urodzonych przed 34. tygodniem (tzw. rozwojowy niedobór laktazy). Organizm wcześniaków nie jest przecież w stanie produkować laktazy. mimo wszystko gdy jedynie w jelitach zaczyna się przebieg wytwarzania tego enzymu, problem ustępuje.

Na rozwijanie się nietolerancji laktozy może posiadać wpływ także długotrwałe stosowanie diety bezmlecznej, które wpływa na zmniejszenie aktywności produkowania laktazy.

Nietolerancja laktozy - skutki

objawy nietolerancji laktozy są niespecyficzne oraz przypominają skutki licznych dolegliwości przewodu pokarmowego (zwłaszcza grupy jelita drażliwego). Pojawiają się przecież:

 • biegunki (stolce mają charakterystyczny kwaśny zapach);
 • wzdęcia
 • bóle brzucha
 • "przelewanie" w jamie brzusznej
 • oddawanie nadmiernej ilości gazów
 • kolki
 • nudności oraz wymioty (u niektórych);

Stopień nasilenia tych objawów w centralnej mierze jest zależna od ilości spożytej laktozy (im większa dawka, tym skutki są bardziej nasilone), dodatkowo od stopnia niedoboru laktazy oraz postaci spożytego pokarmu zawierającego laktozę.

Należy zaznaczyć, że skutki nietolerancji laktozy pojawiają się bardzo często po kilku albo nawet parunastu godzinach od spożycia tego cukru. W związku z tym chorzy wielokrotnie nie widzą związku między dolegliwościami a spożywaniem mleka oraz jego przetworów.

Nietolerancja laktozy a alergia na mleko

Nietolerancja laktozy nie jest tym samym alt3 co alergia na mleko. Uczulenie na mleko jest nadmierną reakcją układu odpornościowego, która występuje w wyniku kontaktu z alergenem (zwykle są nim białka mleka). Poza tym skutki uczulenia na mleko pojawiają się od razu po jego wypiciu, a nie po parunastu godzinach, a jednym z symptomów są zmiany skórne - bardzo często atopowe zapalenie naskórka albo pokrzywka.

Nietolerancja laktozy - diagnoza

W celu rozpoznania nietolerancji laktozy lekarz może zlecić następujące badania:

 • wodorowy test oddechowy - pacjentowi będącemu na pusty żołądek podaje się określoną porcję laktozy, a potem mierzy się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. U ludzi z nietolerancją laktozy odnotowuje się przekroczenie normy stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Wszystko dlatego, że laktoza ulega fermentacji w jelicie grubym, w wyniku czego wytwarzają się spore ilości wodoru, które usuwane są poprzez drogi oddechowe. bywa to najbardziej pomagające nieinwazyjne badanie diagnostyczne;
 • badanie pH stolca - kwaśne pH wskazuje na nietolerancję pokarmową, ze względu na to że niestrawiona laktoza zakwasza stolec;
 • test doustnego obciążenia laktozą - badanie polega na podaniu pacjentowi laktozy, a potem na oznaczeniu stężenia glukozy we krwi;
 • próba eliminacyjna - poprzez 2 tyg. należy wykonywać jadłospis bezlaktozową. Jeżeli w tym czasie skutki ustąpią, a po ponownym spożyciu laktozy alt4 znów się pojawią, można podejrzewać nietolerancję tego cukru;
 • badanie molekularne polimorfizmu genu laktazy (LCT) - metoda potwierdzająca albo wykluczająca hipolaktazję takie jak dorosłych (ATH);

mimo wszystko najlepszym (ale jednocześnie najbardziej inwazyjnym) badaniem jest badanie endoskopowe, podczas którego pobiera się niewielką fragment jelita cienkiego w celu oceny zawartości laktazy.

Nietolerancja laktozy - kuracje

W przypadku wrodzonego niedoboru laktazy kuracje polega na dożywotnim wyeliminowaniu z diety czynników, które zawierają cukier mleczny. pacjenci z wrodzonym niedoborem laktazy nie tolerują nawet niewielkich ilości pożywienia zawierającego laktozę, a nieleczona choroba może zagrażać ich życiu.

Przy pierwotnym deficycie laktazy kuracje może polegać na całkowitej usunięcia z jadłospisu czynników zawierających laktozę albo zmniejszeniu ich spożywanej ilości. W niektórych przypadkach do diety można włączyć tabletki z laktazą. Podobnie jak w przypadku wrodzonego niedoboru laktazy, zasad diety przy nietolerancji laktozy należy przestrzegać poprzez całe życie.

W przypadku wtórnej nietolerancji laktozy terapia obejmuje okresową eliminację czynników zawierających cukier mleczny, a u niemowląt oraz niewielkich pociechy zastosowanie mieszanek mlecznych bezlaktozowych. dieta przy nietolerancji laktozy musi być stosowana do momentu, aż nie pozostanie wyleczona choroba, która spowodowała uszkodzenie nabłonka jelita (wyjątek może stanowić np. choroba Leśniowskiego-Crohna). Po jego zregenerowaniu skutki nietolerancji powinny ustąpić. wtenczas można powrócić do normalnej diety.

 

 

Zobacz też 

Escape Gra


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness