O tym musisz pamiętać - podstawowe błędy w treningu!

O tym musisz pamiętać - podstawowe błędy w treningu!

Redakcja

2017-05-05

brak komentarzy

treningbłędypodstawowe  błędyćwiczeniabłędne  przekonaniezła  technika

Podczas ćwiczenia bezustannie nieświadomie popełniamy błędy, które znacznie obniżają skuteczność ćwiczeń. Nawet najbardziej intensywny wysiłek nie zagwarantuje spodziewanych efektów, jeśli trening był wykonywany źle technicznie, a mięśnie nie miały dostatecznie dużo czasu na regenerację. zobacz 20 najczęstszych błędów popełnianych podczas ćwiczenia i dowiedz się, jak je wykreślić.

Błędne przekonania i stereotypy na temat zasad prawidłowego ćwiczenia mogą przekreślić rezultaty długich godzin ćwiczeń. Istnieje na przykład mylne przekonanie, że najlepszym treningiem na pozbycie się tłuszczu z brzucha są tradycyjne brzuszki. Tymczasem, wykonanie nawet 1000 brzuszków nic nie da, jeśli nie mamy przyswojone dość dobrze techniki ćwiczenia i nie połączymy ćwiczenia z odpowiednią dietą.

Podobnych przekonań jest wiele i to one najchętniej odpowiadają za niedociągnięcie efektów w pozbyciu się paru kilogramów i rzeźbieniu sylwetki. Niska efektywność budzi frustrację, a ta z kolei obniża motywację do ćwiczeń. Aby wyrwać się z błędnego koła, należy dokładnie przeanalizować swoje zasady treningowe i 14 rzeczy, o których powinnyście pamiętać, zanim zaczniecie ćwiczyć wykreślić ewentualne błędy.

1. Błędy w ćwiczenia: pomijanie rozgrzewki

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych błędów popełnianych przez osoby ćwiczące jest pomijanie rozgrzewki i przechodzenie od razu do ćwiczenia właściwego. rezultaty takiego postępowania będą dość poważne – niedostatecznie rozgrzane mięśnie są o wiele więcej narażone na kontuzje. Rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku, dodatkowo zwiększa wydolność organizmu i pozwala osiągać korzystniejsze wyniki sportowe. powinna trwać przynajmniej 10 minut i obejmować wszystkie części ciała, ze szczególnym uwzględnieniem stawów: skokowych, kolanowych, barkowych, szyjnych, biodrowych.

2. Błędy w ćwiczenia: za bardzo duża liczba powtórzeń

Wydaje się, że im dłuższy, intensywniejszy trening, tym korzystniejsze da rezultaty. Nie jest to prawda. Intensywność ćwiczenia może być dopasowana do możliwości danej osoby. Należy zaczynać od tej liczby powtórzeń, która spowoduje zmęczenie, ale nie wyczerpanie organizmu. za bardzo mocny początek może skutkować przetrenowaniem, a w konsekwencji bólem, zakwasami i brakiem sił do kolejnych treningów. Dlatego zamiast na liczbie powtórzeń, lepiej skupić się na prawidłowej technice ćwiczeń i starać się je wykonywać jak najdokładniej.

3. Błędy w ćwiczenia: stosowanie za alt2 bardzo dużego obciążenia

W ćwiczenia siłowym istotne jest, aby dobrać odpowiednią dla siebie wagę obciążników. lepiej zacząć od minimalnych obciążeń niż od razu chwytać za najcięższe hantle. za bardzo duży ciężar sprawia nadwyrężenie mięśni, przez co szybko zaczyna brakować nam sił do robienia kolejnych powtórzeń. Jeśli mięśnie męczą się po 12-15 powtórzeniach, a przy tym nie drżą, to znak, że wybraliśmy odpowiednią wagę ciężarków.

4. Błędy w ćwiczenia: niedociągnięcie przerw między treningami

Myślenie, że codzienny trening siłowy daje najlepsze efekty, to błąd. Mięśniom potrzebny jest przynajmniej jednodniowy odpoczynek, aby mogły się odżywić. również w trakcie samych ćwiczeń konieczne jest wykonywanie przerw między seriami. To właśnie w czasie ich trwania rozrasta się masa mięśniowa. Trening kardio da się za to używać codziennie.

5. Błędy w ćwiczenia: koncentrowanie się na jednej partii ciała

Mięśnie powinny regularnie dostawać nowe bodźce do rozwoju, w innym przypadku wysiłek włożony w ćwiczenia idzie na marne. Te same, monotonne ćwiczenia wykonywane tylko na jedną partię ciała uniemożliwiają osiągnięcie harmonijnie zbudowanej sylwetki. Dlatego istotne jest, by alt3 co 4-8 tygodni wprowadzać modyfikacje w planie treningowym, a najrozsądniej nie ograniczać się tylko do jednej dyscypliny sportu.

6. Błędy w ćwiczenia: niedociągnięcie systematyczności

Najlepsze rezultaty przynosi systematyczna aktywność fizyczna. Umiarkowany trening 3 razy w 7 dniach ; dać więcej korzyści niż jednorazowe, wyczerpujące ćwiczenia, po których przez 3 dni boli całe ciało. najlepiej wyrobić w sobie nawyk ćwiczenia w określone dni tygodnia o określonej porze – w ten sposób prościej zachować systematyczność.

7. Nieodpowiednia technika

Przed przystąpieniem do ćwiczenia należy gruntownie zapoznać się z techniką wykonywania poszczególnych ćwiczeń. To, co w praktyce może wydawać się łatwe, nierzadko potrzebuje precyzji i dbałości o każdy ruch. tyczy się to nie tylko skomplikowanych technicznie ćwiczeń na przyrządach, ale także brzuszków, przysiadów czy pompek.

8. Błędy w ćwiczenia: ćwiczenie przy za bardzo dużym albo niewielkim tętnie

wbrew pozorom to, na którym poziomie utrzymujemy tętno, nie jest bez znaczenia dla skuteczności ćwiczenia. Osoby odchudzające się powinny ćwiczyć na poziomie 60-70% własnego tętna maksymalnego (HR max). Tętno maksymalne łatwo obliczyć odejmując od liczby 220 alt4 swój wiek. Przemnożenie wyniku przez 60-70% pokaże, przy którym tętnie spalanie tłuszczu jest dla nas najskuteczniejsze. Osoby, którym jest zależna na poprawie wydolności, np. biegacze długodystansowi, powinny ćwiczyć z tętnem 70-85% HR max.

9. Błędy w ćwiczenia: niesłuchanie rad trenera

zazwyczaj z oszczędności decydujemy się na samodzielne treningi, a wiedzę o technice wykonywania ćwiczeń czerpiemy z kolorowych pism czy internetu. W efekcie nieświadomie popełniamy błędy, których sami nie potrafimy skorygować. Aby mieć gwarancję, że nasz wysiłek nie idzie na marne, warto zapytać o radę specjalistę, np. trenera na siłowni. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z fitness, najrozsądniej wziąć udział w kilku zajęciach z trenerem, aby później móc wykorzystać jego wskazówki podczas samodzielnego ćwiczenia.

10. Błędy w ćwiczenia: niedociągnięcie planu treningowego

Plan treningowy nie tylko pozwala w zachowaniu konsekwencji i systematyczności, ale również pozwala osiągać korzystniejsze rezultaty. Wykonywanie przypadkowych ćwiczeń w jakiejkolwiek liczbie powtórzeń nie służy budowaniu siły ani spalaniu tłuszczu. Ćwiczenie według planu gwarantuje stałe postępy, przeciwdziała monotonii oraz lepiej motywuje do dalszej badań.

 

Zobacz też 

Escape Room


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness