Otarcia podczas ćwiczeń - jak sobie z nimi radzić?

Otarcia podczas ćwiczeń - jak sobie z nimi radzić?

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

otarciaćwiczeniasposobyprzyczyny

Otarcia okazują się jednymi z najczęstszych uszkodzeń skóry, powstają zazwyczaj pod wpływem niewielkiego urazu mechanicznego, spowodowanego zwykle przesunięciem skóry po twardym albo szorstkim podłożu. W przypadku otarcia powierzchownego (najczęstsze) dochodzi do starcia wyłącznie w szczególności zewnętrznej warstwy skóry (naskórka), dochodzi wtedy jedynie do niewielkiego krwawienia, a w miejscu urazu pojawia się przede wszystkim płyn surowiczy. W przypadku otarć głębokich, może dojść nawet do starcia całej warstwy skóry, obserwujemy wtedy szczególnie silne krwawienie. Powierzchowne otarcia skóry okazują się z powodzeniem leczone w mieszkaniu, jednak głębokie zazwyczaj wymagają porad z lekarzem.

Otarcia naskórka zwykle nie wymagają specjalnego działania. Na rynku dostępnych jest szczególnie dużo preparatów łagodzących problemu związane z otarciami i przyśpieszających regenerację naskórka. W składzie zawierają zwykle cynk, srebro koloidowe, które to z wyjątkiem właściwości przyśpieszających regenerację naskórka funkcjonują przeciwzapalnie.

Przyczyny otarć

Do otarć dochodzi Co robić, jeśli ćwiczenia wywołują u ciebie bolesne otarcia? najchętniej w miesiącach letnich i w krajach o ciepłym klimacie, kiedy nogi i ręce nie okazują się chronione przez odzież. Do otarcia może dojść w każdej okolicy ciała, najchętniej jednak dotyczą one dłoni, przedramion, kolan i podudzi. notoryczne okazują się również otarcia na skórze stóp wywołane obcieraniem przez twarde buty. Gdy do otarcia dojdzie na skórze głowy albo na twarzy, okazują się to kontuzje więcej bolesne i więcej krwawią ze względu na większe unerwienie i ukrwienie tych okolic. Otarcia okazują się urazami zazwyczaj więcej bolesnymi od skaleczeń, ze względu na to że dotyczą większego obszaru skóry, a tym samym dochodzi do urazu większej ilości zakończeń nerwowych.

Skóra jest naturalną barierą chroniącą organizm przed infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi i innymi. W normalnych warunkach skóra człowieka jest skolonizowana przez różnego rodzaju bakterie, które przy zachowaniu ciągłości skóry alt2 stanowią jedynie florę bakteryjną i nie okazują się żadnym zagrożeniem dla ludzkiego ustroju. W przypadku otarcia, kiedy ciągłość bariery ochronnej skóry jest przerwana, szczególnie ważne jest, aby jak najszybciej oczyścić powierzchnię skaleczenia i nie dopuścić do zakażenia. najdogodniej oczyścić ranę nieczynnym powierzchniowo płynem (np. solą fizjologiczną) pod pewnym ciśnieniem (np. podając ze strzykawki), dodatkowo delikatnie niwelując zanieczyszczenia jałowym gazikiem. Nie należy nadto intensywnie oczyszczać rany, aby nie spowodować większego urazu tkanek. Po oczyszczeniu rany należy zabezpieczyć ją opatrunkiem, który będzie ją chronił przed zakażeniem i przypadkowym jej naruszeniem. Należy pamiętać o tym, aby zakładany opatrunek był jałowy, powinno się go zmieniać co 2-3 dni albo wtedy, gdy dojdzie do jego zabrudzenia, przemoczenia. W trakcie gojenia powinno się utrzymywać wysoką wilgotność rany, ze względu na to że wilgotne środowisko sprzyja migracji (napełzaniu) alt3 nowych komórek naskórka, ułatwia usuwanie płynu surowiczego i jest dodatkową ochronę przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. ważne jest również, aby w przypadku, gdy przy zranieniu doszło do kontaktu z ziemią czy żwirem sprawdzić, kiedy ostatni raz byliśmy szczepieni przeciwko tężcowi - jeżeli upłynęło więcej niż 10 lat, należy zgłosić się do lekarza, aby zalecił szczepienie i zadecydował o ewentualnym podaniu anatoksyny przeciwtężcowej.

Sposoby na otarcia

Większość otarć, do których dochodzi może być z powodzeniem zaopatrzona i leczona w warunkach domowych. Jeżeli rana nie jest w miejscu podrażnianym przez buty czy ubranie, po jej oczyszczeniu można pozostawić ją bez opatrunku, co przyspieszy jej gojenie. opłaca się wtedy zastosować środek, który dodatkowo przyspieszy proces gojenia, zabezpieczy uszkodzoną skórę przed zakażeniem i zminimalizuje problemu bólowe. W związku z tym w domowej apteczce powinniśmy znaleźć maść albo zasypkę alt4 obejmujące alantoinę.

Alantoina jest substancją przyspieszającą proces proliferacji nowoczesnego naskórka i gojenie się rany przez stymulowanie procesu ziarninowania, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi ona podrażnienia i minimalizuje zaczerwienienie skóry. Dodatkowo alantoina zapewnia skórze nawilżenie i właściwe natłuszczenie, co jest optymalne środowisko dla gojącej się rany – zapobiega jej zakażeniu i przyspiesza gojenie się. Alantoina jest substancją szczególnie dobrze tolerowaną przez skórę i niewywołującą alergii.

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś wpływa korzystnie na skórę. Substancja ta redukuje zaczerwienienia, trądzik i stan zapalny skóry, a...

Otarcia należą do jednych z najczęstszych, a zarazem w szczególności bolesnych kontuzji, opłaca się więc pamiętać o wszechstronnym działaniu składników z alantoiną, aby gojenie się rany jest błyskawiczne i znaczniej mniej uciążliwe. Pamiętajmy również, aby w przypadku głębokich otarć czy kontaktu rany z ziemią, żwirem itp., zgłosić się do lekarza.

 

 

Zobacz też 

Escape the Game


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness