Picie wody z kranu. Cała prawa!

Picie wody z kranu. Cała prawa!

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Od 22 marca 2013 r. (to Światowy Dzień h2o - red.) Wodociągi Krakowskie rozpoczęły kampanię "Dobra Woda prosto z kranu". okazuje się to kampania informacyjna mająca na zamierzenia zwrócenie uwagi mieszkańców Krakowa na fakt dostarczania do ich mieszkań wody mineralnej niezwykle wysokiej jakości.

MPWiK i Sanepid od dawna mówią, że krakowską "kranówkę" da się pić, a jej jakość oraz czystość bywa zagwarantowana szeregiem norm oraz analiz.

Teoria mimo wszystko jedno, a praktyka drugie. Wśród mieszkańców Krakowa nadal pokutują stereotypy, że krakowska "kranówka" bywa niedobra oraz niezdrowa. Stereotyp ten bywa mimo wszystko coraz częściej przełamywany, a krakowianie deklaruję, że "kranówkę" piją, czasami od lat, oraz Poznaj prawdę na temat picia wody z kranu! żadnych efektów ubocznych nie odczuwają.

prezencję wody mineralnej, a kwestia rur

- Pijam czasami. Nie różni się moim zdaniem od wód pseudomineralnych sprzedawanych w butelkach pet - to opinia 30-letniego Marcina z Krakowa. - okazuje się OK, w sensie, że nie szkodzi. A smak? preferuję z butelki, ale jak się nie ma co się lubi... - to kolejna opinia od mieszkańca Krakowa.

Większość naszych rozmówców potwierdza, że wodę z kranu pija. tylko nieliczni mają wątpliwości, zwłaszcza, jak z kranu leci brudna, żółtawa woda. To mimo wszystko kwestia starych rur, a nie jakości czy czystości wody mineralnej. i nawet taką wodę da się pić.

MPWiK zapewnia, fakty i mity o piciu wody z kranu że woda pitna dostarczana mieszkańcom Krakowa bywa ściśle monitorowana oraz nie posiada w składzie żadnych szkodliwych dla zdrowia bakterii. - Nawet jeśli woda bywa mętna, to nie znaczy, że bywa niewłaściwa czy zanieczyszczona - mówi Onetowi Katarzyna Müller z biura zarządu oraz PR MPWiK.

- Oczywiście czasami pojawiają się wtórne zanieczyszczenia, ale nigdy na tyle duże, żeby woda stała się szkodliwa. Gdy np. wracamy ; po kilkudniowej nieobecności oraz z kranu leci brudnawa woda, to wystarczy spuścić parę metrów wody mineralnej, a następnie da się pić bez dolegliwości - wyjaśnia Müller. Jak dodaje, problem "żółtawej" wody mineralnej dotyczy wyłącznie starego budownictwa. W czy picie wody z kranu jest zdrowe nowym bywa on niespotykany, co podkreślają też mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy.

Krakowskie wodociągi zapewniają, że woda z kranu bywa w pełni zdrowia, nie ma żadnego problemy mikrobiologicznego. To m.in. dzięki używaniu dwutlenku chloru. Dlatego czasami da się czuć smak chloru w wodzie, ale to wyłącznie oznaka, że bywa ona zdrowa oraz uzdatniana. Stosowane porcji chloru nie mają żadnego szkodliwego działania.

Woda nie smakuje? "Dolać soku"

Wśród mieszkańców pijących wodę z kranu pojawiają się natomiast negatywne opinie, co do jej smaku. Jak temu zaradzić? - Dolać soku - mówi ze śmiechem Katarzyna Müller, która podkreśla, że smak to kwestia gustu. Müller zapewnia mimo wszystko, że czy można pić wodę z kranu wodę da się pić od razu, bez gotowania, a żeby wzbogacić jej smak, da się zamontować syfon lub specjalne dystrybutory, które gazują wodę.

- Piję wodę z kranu od kiedy pamiętam. Czyli gdzieś od początku lat 90. i to nie małe ilości, wyłącznie właściwie, szklankami. przenigdy mi nic nie jest. dodatkowo moje małe dziecko pije "kranówkę" - mówi nam kolejny mieszkaniec Krakowa.

eksperymenty oraz kontrole którym bywa poddawana woda z Krakowa pokazują, że da się podawać ją właśnie nawet dzieciom bez żadnego ryzyka. Jakość, pozwalającą na picie wody mineralnej bezpośrednio z kranu, zapewniają codzienne kontrole jakości wody mineralnej pitnej wykonywane przez Centralne Laboratorium.

 

Zobacz też 

Impreza Integracyjna Warszawa


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness