Picie wody podczas treningu. Wszystko co musisz wiedzieć

Picie wody podczas treningu. Wszystko co musisz wiedzieć

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

Ćwiczenia fizyczne okazują się istotnym elementem poprawy organizmu i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. dużo uwagi poświęca się ich metodyce: temu jak często, jakie i kiedy powinny być wykonywane, zapominając, że o skuteczność ćwiczeń powinno się zadbać poprzez właściwe nawodnienie ludzkiego ustroju. Niezależnie, czy jesteś sportowcem-fanem czy pasjonatką aktywności tylko raz w 7 dniach, zawsze musisz mieć na uwadze o piciu wody, jeśli chcesz zdobyć jak najwięcej z ćwiczeń i czuć się dobrze, w trakcie, przed i po nich.

 

 

Partnerem akcji "Świadomie o wodzie" bywa Żywiec Zdrój


Podczas wysiłku zapobiegamy przegrzaniu ludzkiego ustroju dzięki poceniu się. Aby zrównoważyć te nadprogramowe straty, musimy pić więcej niż zwykle. Jeśli więc generalnie zapominamy o piciu wody i dodamy do tego wyższą temperaturę, dużą wilgotność powietrza i większy niż zwykle wysiłek, to mamy odwodnienie w wielkim stylu, nawet jeśli Ile wody pić podczas treningu? zamiast siłowni wybierzemy pływanie.
 


Utrata wody podczas gry w tenisa może sięgać nawet do 2,5 litrów na godzinę, w trakcie triathlonu - kilka razy więcej. Nawet jeśli pływasz, poprzez godzinę tracisz 0,6 litra wody. ilości mówią same za siebie, a dotyczą kobiety ważącej mniej więcej 70 kg:
- Sprzątanie mieszkania poprzez 1h: spalamy 168 kcal i tracimy ½ filiżanki wody
- Rozciąganie poprzez 0,5h: spalamy 168 kcal i tracimy ¾ filiżanki wody
- Pływanie poprzez 45 minut: spalamy 421 kcal i tracimy 1 filiżanki wody
- chodzenie po centrum handlowym poprzez 2h: spalamy 420 kcal i tracimy 0,5 litra wody

 


niedobór wody redukuje wydajność ludzkiego ustroju
eksperymenty potwierdzają, że już lekkie mniej więcej 2 procent odwodnienie redukuje ilość koncentracji, pogarsza pamięć krótkotrwałą i generalny stan psychiczny oraz przynosi bóle głowy. ile pić wody podczas treningów W stanie lekkiego odwodnienia mamy też mniej energii, jesteśmy mniej aktywni i mniej zmotywowani do oddziaływania, dlatego także wysiłek ruchowy możemy widzieć jako większy i trudniejszy do zrealizowania.

Odwodnienie bywa najczęstszą czynnikiem sprawczym spadku wydajności i wytrzymałości już podczas ćwiczeń. Każde 1 procent odwodnienie ludzkiego ustroju przyspiesza pracę naszego serca o 5 uderzeń. Wynika to ze zmniejszenia objętości osocza i przepływu krwi poprzez mięśnie, co przeprowadza do narastania ich zmęczenia, więc do spadku przewodnictwa nerwowego. Dzięki właściwemu nawodnieniu serce nie trzeba pracować tak ciężko, aby pompować krew, a tlen i ; mogą być transportowane skuteczniej do mięśni. dobrze wiedzieć, że niedobór zaledwie 1 filiżanki wody (250 ml) w skali 24 h obniża przemianę materii o 3 procent, a więc jeśli pewien człowiek ćwiczy, bo chce zrzucić wagę, powinien mieć także tę kwestię na uwadze.

nie czekaj na uzupełnianie płynów przy ćwiczeniach, pragnienie
Pragnienie nie bywa świetnym sposobem kontroli nawodnienia, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. świetne bywa popijanie małych ilości wody poprzez cały dzień. Wtedy nasz organizm najrozsądniej ją wykorzystuje. najrozsądniej obrazuje tę zależność pływanie. Prawdopodobieństwo odwodnienia po spędzeniu dłuższego okresu w wodzie bywa duże. Wynika to z tego, że ciśnienie tętnicze hydrostatyczne podczas pływania przemieszcza krew do środka ciała. Zmniejszenie jej objętości przynosi jedynie ośrodka pragnienia i wręcz niechęć do picia. Pomimo to po wyjściu z basenu trzeba wypić szklankę wody. W przeciwnym razie dopadnie nas zmęczenie i nasze mięśnie będą się wolniej regenerować.

Ile należy pić?
Przeciętny człowiek potrzebuje mniej więcej 8 szklanek wody dziennie, ale to tylko średnia - niektórzy potrzebują więcej, a inni mniej. Nasze zapotrzebowanie zwiększa się okresowo, w zależności od naszych aktywności, także gdy ćwiczymy. Jeśli uprawiamy sport dłużej niż pół 60 minut, powinniśmy pić  jak się nawadniać podczas treningów także podczas samego treningu. Żeby określić potrzebną nam zawartość wody, można zastosować pewien trik. W tym zamiarze należy się zważyć przed i ćwiczeniach. Jeśli ćwiczeniach ważysz mniej niż przed, to powstała różnica (można ewentualnie odliczyć od niej spożyte w międzyczasie płyny) jest zawartość wody, którą organizm wydala podczas uprawiania sportu.

Co i jak pić?
najrozsądniej pić wodę, która trafia w nasze upodobania smakowe, wtedy prościej bywa wypić tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Może być mineralna, źródlana albo stołowa, nisko czy średniozmineralizowana, niegazowana albo z bąbelkami, jeśli innej nie tolerujemy – po prostu ta, którą pijemy codziennie. Gdy pijemy podczas ćwiczeń wodę gazowaną powinniśmy mieć na uwadze, że dwutlenek węgla może powodować za bardzo wczesne odczucie ugaszenia pragnienia (w wyniku rozpychania ścianek żołądka), dlatego należy się kierować nie uczuciem zaspokojenia pragnienia, ale konkretną zawartością wypitej wody w aktu do zapotrzebowania.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness