Powrót do sylwetki sprzed ciąży. Z tą dietą to możliwe

Powrót do sylwetki sprzed ciąży. Z tą dietą to możliwe

Redakcja

2017-06-26

brak komentarzy

Francja od dawna słynie z pięknych, zadbanych kobiet, które cieszą się zgrabną sylwetką. Zadziwiła mnie informacja, że Francuzki ogólnie wracają do wagi sprzed ciąży w trzy miesiące. pierwotna myśl: głodzą się. Otóż nic więcej mylnego. Francuzki potrafią cieszyć się spożywaniem, nie odmawiają sobie zainteresowania i podobno przenigdy nie okazują się na diecie.

 

bywa to najprawdopodobniej wynik kultury i pewnych zasad społecznych. Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, warto przyjrzeć się francuskiemu systemowi opieki zdrowotnej oraz pewnym społecznie utrwalonym normom i zasadom.

 1. pierwotna zasada brzmi: im mniej przytyjesz w ciąży, tym łatwiej wrócisz do poprzedniej wagi. We Francji lekarze kontrolują wzrost masy ciała pacjentek w ciąży. To kwestia, która jest zwłaszcza Jak schudnąć po ciąży? Oto kalendarz odchudzania na 30 dni! dyskusyjna, bo przyjmują, że kobieta może przybrać 1 kg miesięcznie, a całościowo ok. 10 kg. Dla niektórych kobiet te 10 kg może być mimo wszystko niewystarczające, aby urodzić zdrowe potomka…
 2. Kobiety we Francji szczególnie szybko po porodzie rozpoczynają pracę, co jest dodatkową motywacją, aby powrócić do poprzedniej wagi.
 3. Francuzki karmią piersią krótko (maksymalnie do 3 miesięcy) albo wcale. To wiąże się błyskawicznym powrotem do pracy, ale również dbałością o piersi (boją się m.in. rozstępów).zKolejne punkty dotyczą francuskich zasad odżywiania się, które przekładają się, po pierwsze, na mniejszy wzrost masy ciała u kobiet w ciąży, a secundo, na utratę wagi na początku macierzyństwa.
 4. Francuzki zaczynają się pilnować po porodzie. Uważają, że jeśli nie zrzucą forma sprzed ciąży niepotrzebnych kilogramów, które przybyły im w ciąży, to mogą już przenigdy ich nie stracić.
 5. Francuzi jedzą cztery razy dziennie i nie podjadają między posiłkami.
 6. Żadnych diet. Francuzki wybierają rzeczy pełnotłuste, nie jadają tzw. czynników dietetycznych 0%, które zamiast dobrych składników odżywczych zawierają całe mnóstwo konserwantów. co więcej produkty pełnowartościowe wpływają na sprawniejsze uczucie sytości. wolą postępujący, zamiast gwałtownego, spadek wagi. Dzięki temu unikają efektu jojo.
 7. Celebrowanie pokarmów domowych. Francuzi jedzą dużo w domu i sami przygotowują posiłki, nie używają półproduktów i pokarmów gotowych, które zawierają dużo soli, cukru i konserwantów. Nie dodają gotowych sosów do makaronu, nie smażą potraw, doprawiają dużą ilością świeżych przypraw.
 8. Jedzą wszystko, lecz w niedużych porcjach. Najważniejszy jest umiar.
 9. Celebrują posiłki. jak wrócić do figury przed ciążką Dłużej przeżuwają każdy kęs i nie jedzą w pośpiechu.
 10. Kochają gotować i potrafią używać przypraw. Dzięki temu nie muszą poprawiać smaku, dodając tłuszczu.
 11. Rano zawsze jedzą sycące śniadanie.
 12. Liczy się przede wszystkim jakość pokarmów. Francuzki jedzą produkty dobre jakościowo, jak zwłaszcza zdrowe, sezonowe i z reguły pochodzące od lokalnych dostawców.
 13. Nie rezygnują z ruchu, bo dobrze wiedzą, że schody zamiast windy, długie spacery z wózkiem czy też jazda do pracy na rowerze przełożą się na zgrabną sylwetkę.

Nie wszystko jest godne polecenia, np. kontrowersyjna kwestia przybierania kilograma miesięcznie w ciąży czy rezygnacja z konsumowania piersią w obawie o piersi. mimo wszystko zapewne dużo z tych nawyków możemy z powodzeniem wypróbować w codziennym odżywianiu. Jeśli w dieta po ciąży rezultacie zgubimy kilka niepotrzebnych kilogramów, tym skuteczniej dla nas.

Na koniec cytat Mireille Guiliano z książki „Francuzki nie tyją” (s. 220): „Dla nich to żadna sprzeczność, że da się jeść chleb i czekoladę, popijać wino i pozostać ; szczupłym, lecz również pełnym zdrowia. Rozumieją mimo wszystko, że każda z nas jest strażniczką własnej równowagi i kiedy ta równowaga zostanie zachwiania, musimy wypróbować indywidualny system naprawy, oparty na osobistych preferencjach. Francuzki nie pozwalają zazwyczaj, żeby utrata równowagi zaszła za bardzo daleko. Folgowanie sobie to zwykle kwestia paru dni i da się je skorygować poprzez następne kilka dni. Jeśli planujesz smakowe zainteresowania i kompensacje w skali tygodniowej, trudno tak naprawdę zbłądzić”.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness