Trenujesz,a nie wiesz co zjeść po ćwiczeniach? Podpowiemy co najlepiej pomaga się zregenerować!

Trenujesz,a nie wiesz co zjeść po ćwiczeniach? Podpowiemy co najlepiej pomaga się zregenerować!

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

treningćwiczeniaregeneracja po treningujedzenie po treningu

Co zjeść,  żeby się odnowić? Czy jeść, gdy trenuję wieczorem? – to bardzo notoryczne pytania. Porozmawiałam ze specjalistą, by udzielić na nie całkowitej odpowiedzi oraz podać przykłady pokarmów potreningowych.  Gotowi? Do dzieła!

Co ja jem ;? Wszystko zależy od tego, ile mam okresu, gdzie jestem oraz co mam w zasięgu ręki. Kiedy rano pływam na basenie oraz nie wracam do domu na śniadanie, w drodze do pracy zawodowej pochłaniam banana, kefir oraz garść orzechów. Kiedy trenuję rano, w domu szykuję sobie błyskawiczne śniadanie: np. dzisiaj były to płatki jaglane na mleku z nerkowców (homemade – robimy tak samo jak mleko migdałowe ) a do środka wkroiłam 2 duże suszone daktyle.

Gdy trenuję wieczorem, częściej Co jeść po treningu? 6 produktów wspomagających regenerację robię sobie omlet białkowy (np. 1 całe jajko plus 2 białka), dodaję łyżkę płatków owsianych, amarantusa lub płatków jaglanych, bakalie (suszone wiśnie, morele, odrobinę orzechów) oraz robię z tego omlet.

mimo wszystko moje pomysły to jedna, a rzetelna wiedza dietetyka to drugie. Dlatego porozmawiałam z Katarzyną Choromańską.

Kiedy kończę trening, po co dobrze sięgnąć?
treningu korzystnie bywa przyjąć posiłek złożony z białek oraz węglowodanów. Takie zestawienie sprzyja uwalnianiu się insuliny, dzięki której skutecznie zachodzi odbudowa glikogenu. Insulina uaktywnia również transport aminokwasów do mięśni, przez co zapewnia lepszą ich regenerację, działa również antagonistycznie w stosunku do kortyzolu, czyli hormonu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej. Kwestią sporną może być rodzaj węglowodanów, najlepszych dla regeneracji powysiłkowej. alt2 Zatem jeśli trening bywa głęboki oraz wykonywany codziennie lub 2 razy na dzień, dobrze bywa wybrać artykuły o wysokim indeksie glikemicznym, jeśli wysiłek fizyczna bywa podejmowany rzadziej, lepiej bywa spożywać artykuły o średnim lub małym IG.

i w tym jedzeniu, nie należy bać się niewielkiego co więcej prawidłowych tłuszczów, które wpływają korzystnie na zawartość wewnątrzmięśniowych triacyloglicerolii, stanowiących również kopalnia energii do pracy zawodowej mięśni.
Elementem niezbędnym każdego jedzeniu osoby stymulującej okazują się bogate w fitozwiązki, witaminy, produkty mineralne oraz błonnik, warzywa oraz owoce. pozwalają one na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wyrównanie poziomu elektrolitów.

Przykładami pokarmów po wysiłku fizycznym okazują się: kefir/maślanka/jogurt organiczny z owocami, omlet z jajek z płatkami owsianymi z dodatkiem warzyw, ryż z alt3 owocami oraz serem twarogowym, makaron z gotowanymi na parze warzywami oraz kurczakiem, bułka z kurczakiem/ jajkiem/masłem orzechowy oraz warzywami, baton węglowodanowo-białkowy czy odżywka węglowodanowo-białkowa (gainer).

Jak szybko ; opłaca się zjeść?
Magazynowanie glikogenu oraz synteza białka zachodzi najprędzej podczas pierwszych godzin ;. akceptuje się, że najkorzystniej bywa przyjąć posiłek potreningowy w ciągu 2 godzin od zakończonego wysiłku.

Czy jeść, gdy trenuję wieczorem?
Niezależnie od pory treningu powinniśmy spożyć posiłek ;. Obawy przed przyjmowaniem kolacji potreningowej zwykle wiążą się z przekonaniem, że takie praktyki spowodują przybieranie na masie ciała. mimo wszystko, to czy przybierzemy na wadze przede wszystkim zależy od całodobowego bilansu energetycznego, czyli energii, którą przyjmujemy wraz ze wszystkimi posiłkami w ciągu całej doby oraz alt4 z ilością wydatkowanej energii związanej z treningiem fizycznym. Dlatego najprostszym rozwiązaniem bywa zachować umiar w ilości przyjmowanych kalorii w czasie każdego przyjmowanego jedzeniu.

dobrze zaznaczyć, że samo spożywanie pokarmów zawsze wiąże się ze wzrostem tempa przemiany materii (wydatek energii powiązany z m.in. trawieniem, wchłanianiem jedzeniu), który bywa dodatkowo większy po wysiłku fizycznym. Ponadto nasz organizm w okresie potreningowym przy prawidłowo skomponowanym jedzeniu pod względem ilościowym oraz jakościowym, nastawiony bywa na odbudowywanie mięśni oraz magazynowanie węglowodanów w postaci glikogenu, a nie na dostarczanie energii tkankom tłuszczowym, co pozwalana na zachowanie odpowiedniej masy ciała. Reasumując bez jedzeniu ;, nie mamy co liczyć na pełną regenerację ludzkiego ustroju oraz jednocześnie na efektywny trening dnia następnego.

 

 

Zobacz też

Nowe Gry Escape Room


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness