Trenujesz nordic walking? Koniecznie zadbaj o odpowiednie obuwie!

Trenujesz nordic walking? Koniecznie zadbaj o odpowiednie obuwie!

Redakcja

2017-07-03

brak komentarzy

Najważniejszym elementem wyposażenia osoby uprawiającej nordic walking są właściwie dobrane buty. W tym celu najlepsze zastosowanie znalazło buty z niską cholewką o odpowiednio grubej oraz wyprofilowanej podeszwie.


Do uprawiania nordic walking nie nadaje się zwykłe buty typu sportowego o cienkiej podeszwie, gdyż nie zapewnia ona odpowiedniej amortyzacji oraz nie chroni stopy przed nierównościami terenu. Do tego typu aktywności fizycznej nie znalazło także stosowania buty przeznaczone do biegania, gdyż nie gwarantuje ono właściwego podparcia stopy.

      

Podczas biegania częścią stopy, która jako pierwsza kontaktuje się z podłożem oraz Przegląd najlepszych butów do nordic walking spoczywa na niej ciężar ciała powinno być śródstopie, w przeciwieństwie do nordic walking, w którym krok rozpoczynany jest od pięty. W związku z czym buty do uprawiania nordic walking jest tak konstruowane, aby jak najprędzej przenieść ciężar ciała z pięty na śródstopie.

W butach stosowanych do uprawiania nordic walking niezwykle istotne jest zamortyzowanie wstrząsów, co uzyskuje się poprzez zastosowanie miękkiej pianki na wysokości pięty. W prawidłowej technice nordic walking ruch rozpoczynamy stawiając stopę na pięcie, później przetaczamy ją poprzez podłoże oraz wybijamy się z dużego palca.  jakie buty do nordic walking Dlatego buty do uprawiania nordic walking mają ściętą podeszwę w tylnej części (pod piętą) oraz elastyczne śródstopie. Maszerując z kijami poruszamy się znacznie dłuższym krokiem, niż podczas zwykłego spaceru, angażując do pracy zawodowej całą stopę. Buty o odpowiednio elastycznej podeszwie wspomagają każdy nasz krok, chronią stopy przed szybkim wycieńczeniem oraz bólem, a odpowiednia amortyzacja pięty daje luksus spaceru oraz ochrania przed urazami nasze stawy.

       

Wysokiej jakości podeszwy tylko zapewniają dobrą amortyzację stóp, ale także bezpieczeństwo. Rzeźba bieżnika oraz skład chemiczny mieszanki, z której wykonane są podeszwy obuwie do nordic walking dobierane są w taki sposób, aby zapewnić dobrą przyczepność na różnych nawierzchniach (szutr, błoto, mokra trawa) i ograniczyć ich nadmierną ścieralność.

 

 

Dodatkowo w okresie jesienno-zimowym dobrze zwrócić uwagę na odporność butów na przemoczenia. W tym celu w butach stosowane są membrany zapobiegające przenikaniu wilgoci do wnętrza oraz odprowadzające parę wodną za pomocą systemu mikrokanalików na dworze i klejone szwy. Mimo używania membran buty dobrze impregnować, aby zapobiegać ich namakaniu.

Buty nie będą prawidłowo funkcjonowały bez odpowiednio dobranych skarpet, pełniących rolę pierwszej warstwy (wewnętrznej), jak w przypadku odzieży. nordic walking buty Konstrukcja skarpet stosowanych do uprawiania sportów outdoorowych oparta jest na włóknach polipropylenowych z jonami srebra zapewniając dużą trwałość, wytrzymałość i właściwości antybakteryjne. Skarpety posiadają wzmocniony obszar w części środkowej śródstopia, co zapobiega ich  przesuwaniu się oraz utrzymuje je we właściwym położeniu. Prążkowany ściągacz idealnie dostosowuje się do nogi nie ograniczając krążenia krwi.

Instruktorzy Acteam doradzą jak prawidłowo dobrać buty do uprawiania nordic walking, aby czuć się komfortowo oraz komfortowo podczas wysiłku fizycznego.

 

Nie zezwalam na kopiowanie tekstów całkowicie oraz ich częściach bez uzyskania mojej zgody.

 

Zobacz też 

Opaski tyvek


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness