Twoje dziecko zaczyna przygodę z nartami lub snowboardem? Zobacz jak je przygotować!

Twoje dziecko zaczyna przygodę z nartami lub snowboardem? Zobacz jak je przygotować!

Redakcja

2017-05-05

brak komentarzy

Podjęcie decyzji o tym, kiedy przypiąć dziecku narty, to dla rodzica niełatwe zadanie. Biuro Turystyki aktywnej Kompas przygotowało mini-poradnik ze wskazówkami.

Kiedy zacząć?

- Decyzja o rozpoczęciu uczenia się jazdy na nartach powinna zależeć od tego, jak aktywne i odważne bywa dziecko. Jeśli jego koordynacja ruchowa bywa rozwinięta, a podczas zabaw w śniegu umie utrzymać równowagę, to pierwsze sygnały, że bywa kupione na naukę - mówi Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki aktywnej Kompas, organizatora obozów rozwijających pasję. najchętniej pierwsze lekcje jazdy pobierają pięcio- i sześciolatki, choć zdarzają się i pociechy młodsze. - Maluchom może Jak przygotować dziecko do jazdy na nartach lub snowboardzie? być prościej niż starszym dzieciom, bo nie odczuwają tak lęku i nauka przychodzi im bardziej intuicyjnie - tłumaczy Marjański. mimo wszystko kości i stawy dziecka nie są przygotowane do sporych obciążeń, więc z dłuższymi zjazdami lepiej poczekać, gdy niemowlak skończy pięć lat.

Jak zachęcić?

ważne, by dziecko samo chciało spróbować nowej aktywności. Nakazywanie może je skutecznie zniechęcić, czy zaowocować traumą. Żeby wzbudzić popularność dziecka, prawidłowo bywa pokazywać mu zabawne zdjęcia i filmy o sportach zimowych. - Trzeba pozwolić dziecku na naukę w swoim tempie. Oswajać je i namawiać, pokazując, jaka to frajda - dorzuca Marjański. dziecko uczy się poprzez obserwację dziecko - jeśli będzie widziało uśmiechniętych rodziców szusujących na stoku, dodatkowo będzie chciało spróbować.

Gdzie pierwsze kroki?

W mieszkania! Niech niewielki narciarz stopniowo oswaja się z zimowym sprzętem, np. chodząc w butach narciarskich po domu. Nawet jeśli będzie mu szło nieudolnie, takie ćwiczenie przyzwyczai go do noszenia niecodziennej odzieży. Dzięki temu na stoku nie będzie wystraszony i chętniej zabierze się za naukę.

Gdzie pierwsze próby?

Rodzice chętniej wybierają polskie góry, bo wiedzą, że daleka podróż z potomkiem może okazać się dla wszystkich męcząca. Najwięcej rodzin z dziećmi trzeba spotkać na stokach Podhala i Wisły. Rodzice wielokrotnie decydują się również na wysyłanie pociechy narty na zorganizowane wyjazdy, np. takie dla sześciolatków, gdzie niemowlaki poznają tajniki jazdy na nartach w gronie rówieśników.

Kto powinien uczyć?

Błędne bywa myślenie, że jeśli rodzic nie nauczy się dziecka jazdy na nartach, to bywa się złym rodzicem. W tym wypadku lepiej oddać je w ręce wykwalifikowanych profesjonalistów. Profesjonalne zajęcia z trenerem i obozy narciarskie zapewnią dziecku właściwe i bezpieczne warunki do uczenia się. - Instruktorzy znają techniki efektywnego uczenia, wiedzą, jak w duchu pozytywnej zabawy zmotywować niemowlaki - dopowiada Kuba Marjański.

W co ubrać?

ważne bywa, by odzież i sprzęt dostosowane były do wieku i wzrostu dziecka. W przypadku niewielkich pociechy snowboard kupowanie ubrań i akcesoriów, które „za rok też będą dobre”, nie bywa świetnym rozwiązaniem. lepiej wypożyczyć narty, niż męczyć dziecko chodzeniem w markowej, ale za dużej odzieży czy za długich nartach.

Jak podtrzymać entuzjazm?

Robiąc swojemu dziecku zdjęcia pierwszego dnia na stoku, a później dokumentując postępy! Duma rodzica z rozwoju dziecka i zbudowana wokół tego atmosfera wyjątkowości sprawią, że nauka sprawi dziecku więcej satysfakcji. opłaca się pamietać, żeby nie przeszkadzać dziecku w trenowaniu. lepiej przyglądać się z boku pozwalając na robienie postępów w indywidualnym tempie. A postępy świętować razem, np. pijąc na stoku kakao lub pływając w hotelowym basenie.

 

Zobacz też

Gry Logiczne Escape


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness