Wafle ryżowe na diecie. O tym nie wiedziałaś!

Wafle ryżowe na diecie. O tym nie wiedziałaś!

Redakcja

2017-06-19

brak komentarzy

Wafle ryżowe w 100g dostarczają około 380 – 400 kcal, przy czym dobrze pamietać, że jeden przeciętny wafel waży zaledwie około 10g (kromka pieczywa 30 – 40g), stąd też jego kaloryczność bywa względnie niska. Wafle ryżowe okazują się przede wszystkim źródłem skrobi, czyli węglowodanów złożonych. O ile wybierzemy artykuł otrzymany z brązowego ryżu, jest on zawierać także pewną ilość błonnika oraz niacyny, magnezu, cynku, miedzi i sporą dawkę manganu. Jako ciekawostkę dobrze wspomnieć, iż przebieg, w przebiegu którego otrzymywane okazują Czy wafle są kaloryczne? się wafle ryżowe (ekstruzja) choć poprawia strawność, to prowadzi do pewnych strat jednego z niezbędnych aminokwasów – lizyny, poprzez co umniejsza wartość odżywczą zawartego w nich białka.

Wygoda i trwałość

Nie oszukujmy się, podstawowymi walorami wafli ryżowych okazują się: trwałość (nie starzeją się tak szybko jak pieczywo); mobilność (da się je wszędzie ze sobą zabrać i spożyć bez potrzeby dodatkowej obróbki), ; fakt, że nieobarczone okazują się dodatków takich jak rafinowane jasne czy uwodornione tłuszcze tak wielokrotnie trwające w różnych zakąskach. Wafle czy można jeść wafle na diecie ryżowe dość świetnie komponują się z rozmaitymi wyrobami (nabiał, mięso, wędliny, jarzyny), a wielu zawodników konsumuje je po wysiłku w celu uzupełnienia strat energetycznych (węglowodany) i sodu (okazują się wafle z dodatkiem soli morskiej) nierzadko dodatkowo zapijając odżywką białkową czy mlekiem.

Wady

Wafle ryżowe okazują się produktem technologicznie przetworzonym. Ekstruzja sprawia straty niektórych witamin i aminokwasów oraz sprzyja powstawaniu niezdrowego akrylamidu. Z pewnością lepszą wariantem dla wafli ryżowych byłby… ryż, ale w porównaniu z uznawanym za zdrowe pieczywem otrzymanym z grubo mielonej  kaloryczność wafli mąki pszennej czy żytniej wafle ryżowe już niekoniecznie prezentują się gorzej. W zdrowej, zbilansowanej kuracji spokojnie może znaleźć się miejsce dla rodzaju elementów diety spożywczych, o ile nie stanowią podstawowego czy już zwłaszcza jedynego źródła węglowodanów i nie okazują się spożywane w przesadnych ilościach. opłaca się także zwracać uwagę na opisy – nieraz zdarza się, że wafle ryżowe okazują się wzbogacone w podejrzane dodatki, im krótsza lista produktów – tym dobrze.

Podsumowanie

Wafle ryżowe nie okazują się ani tak leczniczym i wartościowym czy warto jeść wafle ryżowe na diecie produktem jak sugerują opisy reklamowe pojawiające się w kolorowej prasie i na etykietach, ani też nie okazują się tak złe i niskojakościowe jak mogłyby sugerować natchnione opinie dietetycznych purystów. Po rodzaju składniki mogą sięgać osoby dysponujące niewielką ilością okresu na przygotowanie dobrych i świetnie zbilansowanych dań oraz wszyscy mający trudną do powstrzymania potrzebę podjadania między posiłkami. Wafle ryżowe mogę stanowić też pewną opcję dla pieczywa w przypadku ludzi posiadających problem z nietolerancją czy nadwrażliwością na gluten.

 

Zobacz też 

Jazda Konna Warszawa

Dr Farin


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness