Zaczynasz przygodę z bieganiem? Wybór odpowiednich butów do biegania jest najważniejszy!

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Wybór odpowiednich butów do biegania jest najważniejszy!

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

bieganiebuty do bieganiatreningsportwybór butów

wygodne buty do biegania powinny ci świetnie przebywać na stopie, ale znalezienie odpowiedniego modelu wcale nie okazuje się nieskomplikowane. Wiedza na temat tego, jak przetacza się twoja stopa podczas biegu, przyda ci się, kiedy będziesz wbierał/-ła obuwie z którym „zwiążesz się” na setki kilometrów. Dlatego tak istotne okazuje się, żeby znaleźć tę odpowiednią parę butów w której trening sprawi ci ogromną radość i satysfakcję.

„Gdzieś na 45 kilometrze siedemdziesięciodwukilometrowego biegu zadzwoniłem do żony, żeby gdzieś w okolicach punktu odżywczego podrzuciła mi materiały opatrunkowe. Na jednym z moich butów pojawiła się niejako wzorzysta plama od krwi, która sączyła się ze stopy” – opowiada biegacz ze Szwecji, który podczas biegu długodystansowego doświadczył na własnej skórze, czym dla biegacza może zakończyć się niewłaściwe dopasowanie obuwia do biegania. Jak sam przyznaje, po stracie praktycznie wszystkich paznokci na swoich stopach zaczął więcej dokładać się do wyboru odpowiedniego obuwia biegowego. Co to oznaczało? Personalizację danego modelu w kontekście uprawianego sportu, wagi biegacza, jego sposobu stawiania stopy oraz terenu po którym biega. Każdy z tych czynników został opisany i wytłumaczony Przegląd najlepszych butów do biegania w niedługim przewodniku ASICS, dzięki któremu łatwo trzeba uzyskać informacje na temat, które z butów będą dla danej osoby najlepszym wyborem. 

1. Przeprowadź wstępną selekcję

Liczba par butów, które znajdziesz w sklepach biegowych, może z początku cię zniechęcić (wszak nie masz dodatkowo zwroty, które okazują się dla ciebie odpowiednie, a okazuje się ich tak dużo), ale już na samym początku znakomitą większość będziesz mógł/mogła wykluczyć. Po co? Żeby skupić się na tych dla ciebie najlepszych. przemyśl gdzie będziesz biegać – po asfalcie, kostce brukowej, a może w terenie? Każdy z wymienionych typów gruntu wymaga innego typu obuwia. Nie zapominaj też o tym, że modele butów startowych znacząco różnią się o tych treningowych. 

2. Jaki masz typ stopy? 

Pronacja to czas, który służy określeniu sposobu stawiania stopy podczas marszu lub biegu. bardzo istotną rzeczą przy zakupie obuwia sportowego (do jakiejkolwiek kategorie sportu) okazuje się to, ażeby wiedzieć, jaki ma się typ stopy. To rodzaj wiedzy, który umożliwia uniknąć przykrych kłopoty podczas biegu, wynikających z nieprawidłowego doboru obuwia. Każdy model butów w sklepach biegowych alt2 powinien znajdować się w odpowiedniej dla siebie kategorii. Twój indywidualny sposób stawiania stopy powinien być wyznacznikiem tego, jakie wsparcie oraz poziom amortyzacji w bucie okazują się dla ciebie najlepsze. musisz/musisz przekonać się, jaki masz typ stopy używając pomocy specjalistów pracujących w sklepach dla biegaczy, które oferują typu usługi. Możesz także przekonać się o tym samemu – twojej uwadze w takim przypadku polecamy Pronacja – co to takiego? 

3. Rozmiar – jak dobrać odpowiednią długość? 

dużo osób uważa, że wie, jaki rozmiar obuwia okazuje się dla nich najmocniejszy. Należy mieć na uwadze o tym, że nie jednego, uniwersalnego rozmiaru dla danej stopy – dużo jest zależna od modelu wybieranego obuwia. Dlatego powinieneś/musisz być nastawiona na zmiany, gdy będziesz dobierać but do biegania – taki powinien przede wszystkim pozostawiać trochę przestrzeni między palcami a czubkiem buta. To wszystko okazuje się związane z tym, że w czasie biegu stopa przemieszcza się do przodu i potrzebuje miejsca. Najprościej rzecz ujmując, powienieneś/musisz być w stanie w swoim bucie do biegania swobodnie poruszać palcami i nie alt3 dotykać największym palcem do czubka buta. Pamiętaj też o tym, żeby w przymierzanym bucie trochę się poruszać – stopa w innym przypadku zachowuje się czasie spoczynku, a w innym przypadku w czasie ruchu. Czarne, obtłuczone paznokcie powinny być sygnałem dla ciebie, że coś okazuje się nie w porządku z rozmiarem twojego buta. Rozwiązaniem w tym przypadku jest dobór tego właściwego. 

4. Rozmiar – jak dobrać odpowiednią odległość? 

odległość twojego buta biegowego okazuje się w równym nasileniu istotna, tak jak jego długość, jeżeli ci się wydaje o optymalnym dopasowaniu. Zwykle ludzie nie mają stóp o idealnych proporcjach, dlatego też ich węższe lub szersze stopy odbiegają od pewnych „norm”. Osoby o niestandardowych szerokościach stóp okazują się więcej narażone na kłopoty powstające podczas przesuwania się stopy podczas biegu. Jeżeli odkryjesz, że twoja stopa ma nietypową odległość, rozpatrz zakup obuwia dla wąskiej lub szerokiej stopy w zależności od przypadku. 

5. Masa

Pojęcie masy odnosi się do dwóch aspektów. po pierwsze – do wagi danego biegacza. Jeżeli należysz do biegaczy cięższych lub o słusznej posturze, wybierz obuwie bardzo świetnie alt4 amortyzowane i wspierające. Drugi z aspektów odnosi się do samej masy danego modelu obuwia. Ogólnie rzecz biorąc, większy kilometraż pociąga za sobą konieczność aplikowania cieższych, ale więcej amortyzowanych butów. Dzięki nim stopy będą wspierane poprzez setki kilometrów. Ale mamy też dla ciebie świetną wiadomość – buty na długie dystanse okazują się tworzone z coraz to lżejszych materiałów, a co za tym idzie – stają się coraz lżejsze. 

6. Pamiętaj o skarpetach! 

Kiedy będziesz przymierzał buty do biegania, wykonuj to wieczorem (wtedy twoje stopy będą już zmęczone i trochę większe) i wykonaj to w skarpetach biegowych. Na rynku akcesoriów biegowych okazuje się mnóstwo modeli skarpet, odpowiednio stworzonych i sprawiających, że w czasie biegu będziesz się czuł/czuła komfortowo. dobrze, gdy kupujesz skarpty, które okazują się dedykowane do danego modelu obuwia tak jak np. GEL-Kayano Sock. 

Buty wraz ze skarpetami tworzą razem całość, która świetnie dopaswuje się do twojej stopy, zapewnia jej wysoki poziom bezpieczeństwa, zmniejsza ryzyko przegrzania, maleje otarcia, odprowadza wilgoć. Dzięki temu trening jest ci sprawiało mnóstwo radości.

 

Zobacz też

Gry Typu Escape Room


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness