Zobacz co najlepiej jeść po treningu

Zobacz co najlepiej jeść po treningu

Redakcja

2017-06-12

brak komentarzy

Co zjeść po ćwiczeniach,  żeby się odżywić? Czy jeść, gdy trenuję wieczorem? – to szczególnie częste pytania. Porozmawiałam ze specjalistą, by udzielić na nie całkowitej odpowiedzi i podać przykłady posiłków potreningowych.  Gotowi? Do dzieła!

Co ja jem po ćwiczeniach? Wszystko jest zależna od tego, ile mam czasu, gdzie jestem i co mam w zasięgu ręki. Kiedy rano pływam na basenie i nie wracam mieszkania na śniadanie, w drodze do pracy zawodowej pochłaniam banana, kefir i garść orzechów. Kiedy trenuję rano, w domu szykuję sobie prędkie śniadanie: np. dzisiaj były to płatki jaglane na mleku z orzechów nerkowca (homemade – robimy identycznie jak mleko migdałowe – przepis) a do środka wkroiłam dwa znaczne suszone daktyle.

Gdy trenuję wieczorem, częściej Co jeść po ćwiczeniach? robię sobie omlet białkowy (np. 1 całe jajko plus 2 białka), dodaję łyżkę płatków owsianych, amarantusa albo płatków jaglanych, bakalie (suszone wiśnie, morele, odrobinę orzechów) i robię z tego omlet albo placuszki białkowe – przepis.

mimo wszystko moje pomysły to jedna, a rzetelna wiedza dietetyka to drugie. Dlatego porozmawiałam z Katarzyną Choromańską z poradni Yanse.
Kiedy kończę trening, po co najlepiej sięgnąć?
po ćwiczeniach korzystnie okazuje się przyjąć posiłek złożony z białek i węglowodanów. Takie połączenie sprzyja uwalnianiu się insuliny, dzięki której skutecznie zachodzi odbudowa glikogenu. Insulina uaktywnia także transport białek do mięśni, przez co zapewnia lepszą ich regenerację, funkcjonuje także antagonistycznie w aktu do kortyzolu, czyli hormonu, który sprzyja utracie tkanki mięśniowej. Kwestią sporną może co jeść po ćwiczeniach być rodzaj węglowodanów, najlepszych dla odnowy powysiłkowej. Zatem jeśli trening okazuje się żywotny i wykonywany codziennie albo 2 razy na dzień, świetnie okazuje się wybrać składniki o wysokim indeksie glikemicznym, jeśli wysiłek fizyczna okazuje się podejmowany rzadziej, dobrze okazuje się spożywać składniki o przeciętnym albo niskim IG.

i w tym jedzenia, nie należy bać się niewielkiego dodatku prawidłowych tłuszczów, które wpływają korzystnie na zawartość wewnątrzmięśniowych triacyloglicerolii, stanowiących także bogactwo energii do pracy zawodowej mięśni.

Elementem koniecznym każdego jedzenia osoby stymulującej okazują się zasobne w fitozwiązki, wit., substancje mineralne i błonnik, warzywa i owoce. mogą one na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wyrównanie poziomu elektrolitów.

Przykładami posiłków po wysiłku fizycznym będą: kefir/maślanka/jogurt organiczny z owocami, omlet z jajek z płatkami owsianymi z odżywianie a trening dodatkiem warzyw, ryż z owocami i serem twarogowym, makaron z gotowanymi na parze warzywami i kurczakiem, bułka z kurczakiem/ jajkiem/masłem orzechowy i warzywami, baton węglowodanowo-białkowy czy odżywka węglowodanowo-białkowa (gainer).

Jak szybko po ćwiczeniach trzeba zjeść?
Magazynowanie glikogenu i synteza białka zachodzi błyskawicznie podczas pierwszych godzin po ćwiczeniach. uznaje się, że najkorzystniej okazuje się przyjąć posiłek potreningowy w ciągu 2 godzin od zakończonego wysiłku.

Czy jeść, gdy trenuję wieczorem?
Niezależnie od pory treningu powinniśmy spożyć posiłek po ćwiczeniach. Obawy przed przyjmowaniem kolacji potreningowej zwykle wiążą się z przekonaniem, że takie praktyki spowodują przybieranie na masie ciała. mimo wszystko, to czy przytyjemy głównie jest zależna od całodobowego bilansu energetycznego, czyli energii, którą przyjmujemy wraz ze wszystkimi posiłkami w ciągu całej doby jak odżywiać się po wykonanych ćwiczeniach oraz z ilością wydatkowanej energii związanej z wysiłkiem fizycznym. Dlatego najprostszym rozwiązaniem okazuje się zachować umiar w ilości przyjmowanych kalorii w czasie każdego przyjmowanego jedzenia.

warto zaznaczyć, że samo spożywanie pokarmów zawsze jest związane ze wzrostem tempa przemiany materii (wydatek energii powiązany z m.in. trawieniem, wchłanianiem jedzenia), który okazuje się dodatkowo większy po wysiłku fizycznym. Ponadto nasz organizm w czasie potreningowym przy prawidłowo skomponowanym jedzenia pod względem ilościowym i jakościowym, nastawiony okazuje się na odbudowywanie mięśni i magazynowanie węglowodanów w postaci glikogenu, a nie na dostarczanie energii tkankom tłuszczowym, co pozwalana na zachowanie odpowiedniej masy ciała. Reasumując bez jedzenia po ćwiczeniach, nie mamy co liczyć na pełną regenerację ludzkiego ustroju i jednakowym na efektywny trening dnia następnego.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness