Zumba - fitness dla każdego!

Zumba - fitness dla każdego!

Redakcja

2017-05-11

brak komentarzy

zumbafitnessćwiczeniatreningtaniecmuzykarytm

Zumba to fitness dobry dla każdego. Taniec, luz i spalanie kalorii, że aż dymi. Porywająca, latynoska muzyka sprawia, że nikt nie czuje, że zumba wyciska z niego ostatnie poty. Bawiąc się jak dziecko, gubisz nadwagę i modelujesz sylwetkę. Na czym polega fenomen zumby? Ile kalorii spalisz podczas godziny treningu?

Zumba to taneczny fitness, które popularność nie słabnie od wielu lat.

Zumba to taneczny trening aerobowy, łączący aerobik z krokami latynoskich tańców, czasem także z ćwiczeniami siłowymi. Kroki i układy zumby są niezbyt skomplikowane i łatwe do zapamiętania, w salach do ćwiczeń nie ma luster, żeby się nie stresować tanecznymi niedostatkami. Bo zajęcia zumby mają być przede wszystkim przyjemne. Są formą treningu aerobowego czyli tego najefektywniej spalającego kalorie i wzmacniającego serce oraz interwałowego - bo odbywają się w zmiennym tempie. Ponoć zumbę wymyślił przypadkiem kolumbijski tancerz, choreograf i instruktor fitness Alberto "Beto" Perez. Zapomniał kasety z muzyką do aerobiku i improwizował zajęcia przy akompaniamencie latynoskich rytmów, których nagrania akurat miał pod ręką. Zajęcia tak się spodobały, że zaczął je prowadzić systematycznie.

Zumba: zalety treningu

capsules Dr Farin Man

Zajęcia są dynamiczne, prowadzone w formie zabawy i przy energetyzującej muzyce. Mają wiele zalet, dzięki którym są bardzo popularne na całym świecie.

  • Ćwiczenia nie nużą i łatwiej się do nich zmobilizować. Każdy ćwiczy jak może i nie musi się wstydzić, że coś wykonuje niedokładnie czy niedoskonale. To ważne zwłaszcza dla początkujących. Poza tym, w atmosferze zabawy łatwiej znosi się większe obciążenia.
  • Można przy okazji nauczyć się kroków wielu latynoskich tańców: salsy, samby, merengue, mambo, cha-chy, tanga, a także flamenco, kolumbijskiego tańca ludowego cumbii oraz soca - egzotycznej mieszanki muzyki indyjskiej i afrykańskich rytmów calypso. Instruktorzy zumby wprowadzają także elementy hip-hopu, tańca brzucha i tańca Bollywood.
  • Intensywnie spalają kalorie - w klasycznej wersji zumby do 450 kcal na godzinę, w wersji z ciężarkami nawet do 600 kcal.
  • Wszechstronnie modelują ciało. Podczas tańca pracują niemal wszystkie mięśnie. Smuklejesz więc i wzmacniasz aparat mięśniowy wyjątkowo harmonijnie. Modelowanie intensyfikuje użycie ciężarków podczas zajęć oraz zumba w basenie, gdzie trzeba pokonywać opór wody.
  • Zumbę może uprawiać każdy, bo istnieje w różnych formach dostosowanych do wieku, sprawności fizycznej i kondycji.

Zumba: rodzaje treningu

Zumba basic - to klasyczne zajęcia dla osób o średniej sprawności fizycznej. Jeśli uprawiasz jakieś formy ruchu, choćby jazę na rowerze lub marsze - możesz spróbować tej formy. 
Zumba Tonning - to zajęcia dla zaawansowanych. Mogą je wybierać osoby z lepszą kondycją, bo na tych zajęciach ćwiczy się z ciężarkami. W ten sposób spala się więcej kalorii, co wymaga większego wysiłku i dla początkujących oraz osób o słabych mięśniach i wytrzymałości ten rodzaj zumby może okazać się zbyt trudny kondycyjnie.
Zumba Gold - tę formę powinny wybierać osoby starsze, takie, które dawno już nie ćwiczyły, mają znaczą nadwagę lub problemy z kręgosłupem i stawami. Zajęcia zumba gold są mniej intensywne i krótsze niż pozostałe.
Aqua Zumba - to zumba w basenie. Zajęcia są najbezpieczniejsze, bo w wodzie nie złapiesz żadnej kontuzji. A jednocześnie spalają sporo kalorii, bo cały czas pokonujesz opór wody. Zumba w wodzie jest idealna dla osób, które mają kłopoty ze stawami czy kręgosłupem.

Zobacz też

Knee Active Plus opinie

Form Explode Skład

Formeexplode

Escape gra


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dieta_i_fitness