Fitness – koniec z monotonnymi ćwiczeniami w Poznaniu

Fitness – koniec z monotonnymi ćwiczeniami w Poznaniu

Redakcja

2017-04-21

brak komentarzy

Fitness rozwija się w bardzo szybkim tempie i obecnie ma tak wiele odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od ćwiczeń w wodzie, przez intensywny trening z hantlami, aż do jogi. Wszystko to, i wiele więcej, można znaleźć w Poznaniu.

Historia fitness

Początki fitnessu trzeba łączyć z wynalezieniem oraz dużą popularnością aerobiku, czyli formy gimnastyki rekreacyjnej. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 70. dr Kennerh Cooper opracował program kondycyjny dla amerykańskich kosmonautów z NASA. Jego ćwiczenia aerobowe, czyli tlenowe stanowią początek tej formy aktywności ruchowej. Cechą charakterystyczną aerobiku było to, że zarówno układ oddychania, jak i krążenia pracowały w taki sposób, że organizm w trakcie ćwiczeń dostawał odpowiednią ilość tlenu, co zapobiegało niedotlenieniu. Jednak symbolem, który zbliżył aerobik w kierunku fitnessu był nikt inny, jak Jane Fonda, która zapoczątkowała ćwiczenia gimnastyczne wykonywane w rytm muzyki. Rozpowszechniła ona ten rodzaj sportu przez występy w telewizjo oraz wydając książki i kasety video. Do Polski aerobik dotarł dopiero w 1981 roku, a jego propagatorką była Hanna Fidusiewicz, niegdyś bardzo znana gimnastyczka.

Fitness Poznań: jakie zajęcia wybrać?

capsules Dr Farin Man

Ze względu na cel treningu, jaki chcemy osiągnąć, oraz efekt jaki mają wywołać ćwiczenia, fitness możemy podzieli na cztery kategorie. Pierwsza, formy kształtujące wydolność fizyczną, które wzmacniają układ krążenia, czyli tzw. cardio. Do niej zaliczamy takie ćwiczenia jak hi-low aerobik, step, spining i wiele innych. Druga, formy kształtujące sylwetkę, które wzmacniają układ mięśniowy i, do których zaliczamy ABT, body pump, czy body building. Trzecia kategoria natomiast opiera się na formach mieszanych, czyli ćwiczeniach ogólnierozwojowych i do nich zaliczamy np. crossfit, czy circuit training. Ostatnim, czwartym rodzajem fitnessu, są tzw. formy relaksacyjne, których podstawowym zadaniem jest wyciszenie. Wyróżniamy tutaj m.in. stretching, czy jogę.

Jak zacząć przygodę z fitness?

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć jest wybór odpowiedniego instruktora i klubu fitness. W tym przypadku niezwykle przydatny jest portal LepszyTrener.pl, na którym możemy wyszukać trenerów z swojej okolicy i zapoznać się z ich kwalifikacjami, czy opiniami. Pozwoli to na wybór odpowiedniego instruktora. Ważne jest również, by pierwsze trening, po długiej przerwie, opierały się głównie na ćwiczeniach aerobowych. Pomoże to uniknąć kontuzji, czy przetrenowania organizmu. Dopiero po około dwóch tygodniach można zacząć wdrażać ćwiczenia oporowe, na początku pod ciężarem swojego ciała i stopniowo wprowadzać obciążenie dodatkowe. Tak rozsądne rozpoczęcie treningu pozwoli cieszyć się szybkim, ale przede wszystkim trwałym wzrostem formy.

Cena formexplode

Baza fachowców

 

Zobacz też 

Nowe gry escape

 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

SPORT